c

Miasteczko ruchu w Łękińsku - edukacyjnie i rodzinnie

Press release 12.09.2016 12:10 CET

Rok szkolny zaczął się na dobre, co nie oznacza konieczności odstawienia w kąt rowerów. Jeszcze letnia pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. W Łękińsku, w nowo wybudowanym przez Skanska Miasteczku Ruchu Drogowego, spotkać można wielu chętnych do nauki zasad korzystania z dróg publicznych.

Miasteczko ruchu drogowego w Łękińsku

- Wykonany przez nas obiekt znajduje się przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku i służy do nauki zasad bezpiecznego poruszania się na drodze. Posiada drogę rowerową, rondo, przejścia dla pieszych, sygnalizację świetlną oraz liczne znaki drogowe. Wszystko po to, by przybliżyć uczniom najważniejsze zasady korzystania z dróg publicznych, w szczególności podczas poruszania się rowerem – mówi Dorota Dudziak, kierownik budowy, Skanska. - Teren miasteczka oświetliliśmy oraz ogrodziliśmy modułami ze stalowego drutu. Wykonaliśmy też trawniki i nasadzenia zieleni, co dodatkowo nadało miejscu walorów estetycznych - podkreśla.

Miejsce nauki i rodzinnych spotkań
Od początku roku szkolnego obiekt jest już w pełni użytkowany.

- Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem. Uczniowie zyskali profesjonalny plac, na którym mogą przygotowywać się do egzaminu na kartę rowerową. Miasteczko stało się również miejscem rodzinnym spotkań. Po południu i wieczorem pojawiają się mali rowerzyści, a na ławkach siedzą dumni rodzice – relacjonuje Katarzyna Bębnowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łękińsku.

Inwestycja w liczbach

  • Powierzchnia Miasteczka Ruchu drogowego: 1 700 m kw.
  • Powierzchnia chodników: 230 m kw.
  • Powierzchnia ścieżek rowerowych: 836 m kw.
  • Powierzchnia zatok dla samochodów: 45 m kw.
  • Oznakowanie pionowe: 159 szt.
  • Oznakowanie poziome: 77 m kw.
  • Urządzenia bezpieczeństwa ruchu – bariery segmentowe: 45 mb
  • Zieleń drogowa: 550 m kw.
  • Elementy małej architektury: 1 gablota informacyjna, 11 koszy na śmieci, 19 ławek ze stali nierdzewnej z drewnianym siedziskiem, 1 wiata przystankowa i 11 stojaków rowerowych
  • Ogrodzenie panelowe: 83 mb

Prace trwały 5 miesięcy i zakończyły się w lipcu br. W ramach zadania inwestycyjnego, którego część stanowiło Miasteczko Ruchu Drogowego (zad. 1), Skanska rozbudowała także drogę gminną w Łuszczanowicach nr 101402E o długości odcinka ok. 0,724 km (od ronda w Hubach do DP3915E w Wolicy) wraz z infrastrukturą techniczną (zad. 2) oraz przeprowadziła konserwację i naprawę istniejących ekranów akustycznych w miejscowości Kleszczów o dł. ok 50 mb (zad. 3). Wartość wszystkich robót wyniosła łącznie blisko 2,4 mln zł brutto. Kontrakt zrealizowano na zlecenie Gminy Kleszczów.

Bezpieczni na drodze
Skanska jest również organizatorem akcji edukacyjnej “Bezpieczni w pobliżu budowy”, promującej umiejętność bezpiecznego poruszania się po drodze. Od 2008 roku firma edukuje i wyposaża najmłodszych w elementy odblaskowe podczas przedstawień w szkołach znajdujących się w pobliżu jej budów. Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa i Babcia Jadzia - główni bohaterowie spektakli – uczą najmłodszych, jak bezpiecznie przejść przez ulicę, dlaczego warto nosić odblaski i z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy.

- Chcemy uwrażliwić najmłodszych na niebezpieczeństwa związane z poruszaniem się po drogach oraz w pobliżu budowy, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu maszyn i pojazdów – mówi Anna Strożek, lokalny koordynator kampanii. - W ramach naszej akcji promujemy też noszenie elementów odblaskowych zwiększających ilość widocznych dzieci poruszających się po zmierzchu. Dzięki odblaskom kierowca może zauważyć pieszego z odległości 150, a nie 20 metrów, gdy jest już zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję. - To, że porównaniu z 2014 rokiem zmalała liczba wypadków z udziałem dzieci o ponad 2 tysiące, dla nas - organizatora akcji, jest bardzo ważnym sygnałem i potwierdzeniem, że nasze działania przynoszą realne efekty – dodaje Anna Strożek.