c

Skanska zaprojektuje i wybuduje Centrum Symulacji Medycznych w Łodzi

Press release 21.09.2016 13:25 CET

20 września 2016 r. Uniwersytet Medyczny w Łodzi podpisał umowę z firmą Skanska na budowę Centrum Symulacji Medycznych. Kontrakt o wartości blisko 20 mln zł firma zrealizuje w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Prace potrwają do końca sierpnia 2017 r.

fot. Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Wspólny trening zespołów medycznych
Centrum Symulacji Medycznych zlokalizowane będzie na poziomie 12 i 13 budynku A-1 Centrum Kliniczno-Dydaktycznego przy ul. Pomorskiej 251 w Łodzi. Łączna powierzchnia użytkowa inwestycji to ok 4 800 m kw. Powstanie tu szpitalny oddział ratunkowy, sala intensywnej terapii, sale operacyjne, sale porodowe i położnicze oraz pracownie nauki  umiejętności technicznych dla studentów, lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych.

Główną ideą Centrum Symulacji Medycznych jest wspólny trening zespołów medycznych na wielu poziomach i specjalizacjach świadczenia opieki medycznej, począwszy od pomocy pielęgniarskiej, przez intensywną terapię.

- Zajęcia prowadzone w ten sposób uczą nie tylko praktycznych umiejętności, ale również pracy w zespole – mówi prof. Dariusz Nowak, Pełnomocnik Rektora ds. Rozwoju Uczelni. Wszystko odbywać się będzie w oparciu o symulowane warunki kliniczne oraz prace ze specjalistycznymi fantomami. To zupełnie nowe podejście do nauczania medycyny umożliwiające interdyscyplinarny trening studentom oraz specjalistom różnych dziedzin medycznych – dodaje prof. Nowak.

Nowo powstające Centrum Symulacji Medycznych ma za zadanie scentralizować nowe techniki edukacji medycznej, służące kształceniu i dokształcaniu studentów i absolwentów uczelni. W Centrum będą prowadzone zajęcia dydaktyczne oraz organizowane egzaminy kliniczne OSCE (standaryzowana ocena umiejętności w warunkach symulowanych).

Nowoczesne budownictwo
Centrum Symulacji Medycznych to już piąty obiekt jaki łódzki Oddział Budownictwa Ogólnego Skanska wybuduje dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W 2011 r. spółka zakończyła realizację Centrum Dydaktycznego, w 2013 r. wykonała Wózkownię C8, w 2015 r. Bibliotekę, zaś w tym roku rozpoczęła przebudowę pomieszczeń na potrzeby Międzywydziałowej Katedry Anatomii i Histologii oraz remont III piętra Zakładu Farmakologii i Toksykologii w budynku przy ul. Żeligowskiego.

- Cieszy nas, że Uniwersytet Medyczny w Łodzi znów obdarzył nas zaufaniem i powierzył kolejne zadanie - budowę Centrum Symulacji Medycznych – mówi Adam Motyl, dyrektor zespołu projektów, Skanska. - Dzięki temu mamy możliwość uczestniczenia w tworzeniu nowoczesnego miejsca do edukacji. Dostępne w nowo powstającym obiekcie funkcje pozwolą dostosować program kształcenia do oczekiwań rynku pracy oraz wzmocnić praktyczne przygotowanie studentów zawodów medycznych. Łódzkie Centrum Uniwersytetu Medycznego z pewnością znajdzie się w gronie najbardziej prestiżowych obiektów na mapie naukowo-dydaktycznej kraju - podkreśla.

Budynek Skanska zaprojektuje i wybuduje zgodnie z najnowszymi osiągnięciami wiedzy budowlanej, z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii. Szczególną uwagę podczas projektowania zwróci na ergonomię budynku, jego prostotę oraz funkcjonalność. Inwestycję zrealizuje w oparciu o dostosowany do współczesnych wymagań projekt architektoniczny oraz najwyższy standard wykonawczy, który gwarantuje nie tylko terminowe ukończenie prac, ale przede wszystkim zadowolenie przyszłych użytkowników.