c

Skanska buduje bez barier. Atrium 2 z nagrodą za dostępność dla osób niepełnosprawnych

Press release 21.11.2016 10:15 CET

W sobotę podczas 21. Wielkiej Gali Integracji Skanska odebrała nagrodę dla budynku Atrium 2, który zdobył tytuł Warszawskiej Inwestycji bez Barier. „Nieprzypadkowo to właśnie dziś, w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, chcielibyśmy zadeklarować, że teraz wszystkie nasze nowe budynki biurowe będą budowane jako obiekty w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnością, ludzi starszych, a także rodziców małych dzieci i obcokrajowców. To ogromna społeczna odpowiedzialność. Wspólnie z Fundacją Integracja tworzymy zupełnie nowy standard budowania uniwersalnego, wierząc że będzie on inspiracją dla całego rynku”, powiedział podczas wydarzenia Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.

Atrium 2, Skanska Property Poland

Skanska, jako pierwszy deweloper obiektów komercyjnych w Polsce, poddała większość swoich budynków biurowych szczegółowemu audytowi dostępności, wykonanemu przez Fundację Integracja. To pierwsza w kraju współpraca na linii deweloper komercyjny – fundacja, dotycząca dostępności budynków na tak wielką skalę. Tego typu działania są niezwykle istotne ze względu na wciąż niewystarczające uwarunkowania prawne, które regulują zasady projektowania budynków pod kątem osób ze szczególnymi potrzebami.

- Budowanie budynków uniwersalnych, w pełni dostępnych dla tych, którzy mają szczególne wymagania, to była dla nas bardzo ważna decyzja biznesowa. Takie działanie wymaga przede wszystkim wielkiej empatii i zrozumienia potrzeb osób z niepełnosprawnością na każdym etapie realizacji budynku – od momentu wczesnego projektu aż do finalnego wykończenia. To też wzięcie odpowiedzialności za fragment miasta, którego jesteśmy budowniczymi – żeby była to przestrzeń, z której na równych prawach mogą korzystać absolutnie wszyscy. Postanowiliśmy zaangażować we współpracę z Fundacją Integracja architektów, z którymi tworzymy nasze inwestycje oraz pracowników wszystkich działów firmy. Podczas letniego spotkania integracyjnego wzięliśmy udział w grze miejskiej, podczas której pokonywaliśmy różne części miasta na wózku lub pozbawieni możliwości widzenia i słyszenia. Dopiero wtedy człowiek rozumie, co to znaczy być osobą wykluczoną. Dzięki takiej wiedzy możemy tworzyć miejsca, które będą w pełni dostępne – komentuje Arkadiusz Rudzki.

Jednym z pierwszych projektów poddanych audytowi był budowany przez Skanska na warszawskiej Woli kompleks Spark. Był to pierwszy obiekt komercyjny w Polsce, który Skanska audytowała pod kątem dostępności już na etapie wczesnego projektowania. Budynek ma szansę zdobyć certyfikat „Obiekt bez barier” w momencie oddania do użytku. Nagrodzone w sobotę Atrium 2 również ubiega się o ten tytuł.

- Rozwiązania, które Skanska chce stosować w swoich budynkach i za które jury doceniło Atrium 2 są pozornie proste, ale niezwykle istotne dla osoby z ograniczeniami ruchu czy dysfunkcjami sensorycznymi – wzroku albo słuchu. W budynkach biurowych na polskim rynku znajdujemy wiele błędów, które uniemożliwiają korzystanie z budynków i przestrzeni do pracy. Przykładem są np. wejścia dla osób niepełnosprawnych, które często są jednocześnie drzwiami ewakuacyjnymi, pozbawionymi klamek od zewnątrz. W takim wypadku osoba niepełnosprawna musi czekać, aż zostanie „zauważona” przez kogoś z wnętrza. To paradoks, który w Atrium 2 rozwiązano za pomocą zainstalowania domofonu do recepcji. Innym przykładem jest centralnie sterowany system wind, decydujący o tym, którą windą dostaniemy się na górę. Taki system może być problemem dla osoby niewidomej, która potrzebuje informacji głosowej. Takie rozwiązanie znajdziemy w nagrodzonym budynku Skanska. Przykłady można mnożyć, ale najważniejsze, że jest wola, żeby niwelować takie przeszkody zarówno we wnętrzach budynku jak i w przestrzeni wokół – komentuje Kamil Kowalski, projektant dostępności Fundacji Integracja.

Wśród udogodnień, jakie znajdują się w Atrium 2 i jego otoczeniu, świadczących o uniwersalności budynku, znalazła się też między innymi lokalizacja blisko transportu miejskiego, umiejscowienie wejścia na poziomie chodnika, duże windy umożliwiające manewrowanie, czytelna informacja wizualna , łazienki na parterze, wyposażone w system wzywania pomocy, jak również możliwość korzystania z auta elektrycznego dla najemców budynku. Ponadto, rewitalizacja terenu wokół budynku zakłada niwelowanie krawężników, by umożliwić łatwą komunikację.

Metodologia Fundacji Integracja uwzględnia zarówno polskie jak i zagraniczne standardy dostępności. Audyty budynków oraz ich otoczenia, jakie wspólnie z Fundacją przeprowadziła Skanska, stanowią podstawę do opracowania standardu dostępnego budowania, współgrającego z najwyższymi międzynarodowymi normami. Będzie on obowiązywał we wszystkich budowanych przez firmę obiektach biurowych.