c

Wszystkie pokolenia spotkają się w Wilanowie

Press release 23.12.2016 07:30 CET

Nowoczesny, wielofunkcyjny budynek, który zintegruje kilka pokoleń. Miejsce spotkań, edukacji i relaksu. Międzypokoleniowe Centrum Edukacji na warszawskim Wilanowie gotowe! Przy ul. Radosnej 11 powstała jedna z ciekawszych warszawskich inwestycji. W jednym miejscu zetkną się najmłodsi mieszkańcy Wilanowa, młodzież, dorośli i seniorzy. Inwestycję na zlecenie Zarządu Dzielnicy Wilanów zrealizowała Skanska.

fot. URZĄD M.ST. WARSZAWY, Dzielnica Wilanów

Skanska zrealizowała kontrakt w formule „zaprojektuj i wybuduj” wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego nad realizacją projektu. Firma zdecydowała, że to pracownia Piotr Bujnowski - Architekt - zaprojektuje ten wyjątkowy obiekt w Warszawie. Prace trwały od maja 2015 r. Koszt inwestycji to 12,3 mln zł netto. W czwartek spółka podpisała wszystkie dokumenty potwierdzające zgodność wykonanej inwestycji z projektem, warunkami pozwolenia i obowiązującymi zapisami kontraktu i tym samym zakończyła realizację kontaktu.

 Międzypokoleniowy dialog w Wilanowie
– Międzypokoleniowe Centrum Edukacji to nowoczesne miejsce, którego przestrzeń zagospodarowano na działalność kulturalną i oświatową – mówi Ludwik Rakowski, burmistrz Dzielnicy Wilanów. – W budynku mamy filię Biblioteki Publicznej, filię Centrum Kultury Wilanów, przedszkole i pomieszczenia dla wilanowskich seniorów. To inwestycja, która połączy różne pokolenia w jednym miejscu. Takie otwarcie się kilku generacji na swoją różnorodność ubogaca i jest wzajemną korzyścią – dodaje Ludwik Rakowski.

– Budynek zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy zgodnie z najnowszymi osiągnięciami wiedzy budowlanej, z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii. Szczególną uwagę podczas projektowania zwróciliśmy na ergonomię budynku, jego prostotę oraz funkcjonalność – mówi Maciej Kiser, Menadżer Projektu, Skanska. – Inwestycję zrealizowaliśmy w oparciu o dostosowany do współczesnych wymagań projekt architektoniczny oraz najwyższy standard wykonawczy, który zagwarantuje zadowolenie użytkowników – podkreśla Menadżer Projektu.

Relaks na dachu
MCE to blisko 4 000 m kw. powierzchni użytkowej oraz ponad 14 000 m sześc. kubatury przeznaczonych na działalność kulturalną i oświatową. Obiekt składa się z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej.

– Na parterze zbudowaliśmy sześciooddziałowe przedszkole z osobnym wejściem dla 150 dzieci. Jest również sala zabaw, jadalnia, kuchnia, pomieszczenia opiekunów, pielęgniarki, administracyjne oraz wózkownia, szatnia i klub rodzica. Na pierwszym piętrze znajduje się biblioteka, klub seniora, klub mam, sala wielofunkcyjna, sale zajęć oraz szatnia. Drugie piętro zajmuje kawiarenka z tarasem, zaś na zewnątrz budynku znajdują się trzy place zabaw wydzielone niską zielenią rekreacyjną i wyposażone w piaskownice, domki, bujaki i zjeżdżalnie – wymienia Marcin Bargłowski, kierownik budowy, Skanska.

Ciekawym miejscem z pewnością jest zielony dach nowego obiektu na Wilanowie, gdzie w ciszy i spokoju będzie można usiąść i odpocząć.

– Na dachu wykonaliśmy nasadzenia rozchodników oraz ciągi piesze z płyt chodnikowych obsypane żwirem. Zbudowaliśmy taras z desek sosnowych a nad nim zacieniacze, które w upalne, letnie dni będą dawać odrobinę cienia relaksującym się użytkownikom obiektu – wyjaśnia Marcin Bargłowski.

W Międzypokoleniowym Centrum Edukacji odpocząć będzie można również w wewnętrznym zielonym patio. Budynek wraz z otoczeniem jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnością.

Inwestycja w liczbach
Powierzchnia użytkowa: 3 845 m kw.
Powierzchnia zabudowy: 1 469 m kw.
Kubatura: 14 052 m sześc.
Wysokość budynku: 12 m
Liczba kondygnacji nadziemnych: 3
Liczba kondygnacji podziemnych: 1

fot. URZĄD M.ST. WARSZAWY, Dzielnica Wilanów