c

Skanska rozbuduje Dom Harcerza w Zielonej Górze

Press release 06.02.2017 10:30 CET

Dwadzieścia trzy pracownie tematyczne, aula na 150 miejsc i galeria o powierzchni 170 m kw. Właśnie podpisano umowę na rozbudowę Domu Harcerza w Zielonej Górze. Generalnym wykonawcą jest firma Skanska. Wartość inwestycji wyniesie 8,2 mln zł.

Fot. Skanska

- Z warsztatów dla dzieci i młodzieży oferowanych przez Dom Harcerza korzysta około 1,5 tysiąca osób rocznie. Od wielu lat myśleliśmy o stworzeniu dla nich bardziej funkcjonalnej przestrzeni. Na tak nowoczesny obiekt wszyscy czekają. Dzięki nowej siedzibie Dom Harcerza z pewnością zyska wielu podopiecznych. Placówka będzie mogła przygotować także bogatszą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Jest to ogromna szansa dla Zielonej Góry i jej mieszkańców. Powierzchnia nowej siedziby Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze to blisko 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Odremontowany dawny hotel asystenta Uniwersytetu Zielonogórskiego i nowy budynek zostaną połączone szklanym łącznikiem. Podopieczni zyskają dodatkową przestrzeń. Na drugim piętrze znajdzie się sala koncertowa, a więc coś, czego Dom Harcerza nigdy nie miał. Budynek będzie w dużym stopniu przeszklony i w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

– Rozbudowa Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” to długo wyczekiwana inwestycja – mówi Tomasz Miłkowski, dyrektor oddziału Skanska. – Dzięki tej inwestycji młodzież będzie mogła się rozwijać, a pracownicy zyskają bardziej komfortowe miejsce pracy.

Nowocześnie i funkcjonalnie
Inwestycja powstanie w formule „projektuj i wybuduj”. Obiekt będzie trzykondygnacyjny, a w jego skład wejdzie hotel asystenta Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz nowo projektowany budynek. Zostaną one połączone szklanym łącznikiem. Budynek będzie w dużym stopniu przeszklony, co przełoży się na doskonałe doświetlenie pomieszczeń. Młodzież zyska 23 pracownie dydaktyczne, aulę na 150 miejsc oraz galerię wystawową o powierzchni 170 m kw.

Centralną częścią budynku będzie hall, który połączy istniejącą i nowo powstającą część. Będzie on „kręgosłupem” dla całego obiektu, a rozchodzące się od niego szerokie korytarze poprowadzą do poszczególnych pracowni zainteresowań. Na środku obiektu powstanie dostępne dla wszystkich, obudowane z trzech stron, podwórze ze sceną i siedziskami. Zainstalowane zostaną windy, specjalne toalety i pomieszczenia, dzięki czemu znikną bariery architektoniczne, a budynek stanie się przyjazny osobom niepełnosprawnym. Powstanie także obszerny parking.

Nowe możliwości
Głównym celem rozbudowy budynku jest dostosowanie go do współczesnych wymagań i standardów oraz stworzenie obiektu o niebanalnym charakterze, funkcjonalnego i przyjaznego odbiorcom, wyposażonego w konieczne urządzenia i instalacje.

- Więcej przestrzeni do realizacji naszych zadań, poszerzanie oferty edukacyjnej placówki oraz możliwość prowadzenia działalności w nowoczesnych, funkcjonalnych pracowniach. Wszystkie pomieszczenia będą przygotowane do prowadzenia specjalistycznych zajęć, dostosowane do konkretnych działań, hole i korytarze będą wykorzystane do ekspozycji powstających w placówce prac i obiektów oraz jako przyjazna, estetyczna przestrzeń komunikacyjna informująca uczestników i rodziców o działalności placówki – mówi Kinga Krutulska, dyrektor Domu Harcerza. - Dzięki nowej przestrzeni zyskamy możliwość prezentacji teatralnych, muzycznych, tanecznych ze względu na istnienie sali widowiskowej – dodaje Kinga Krutulska.

Pobierz