c

Eko, wspólna i aktywna – taka chce być Warszawa

Press release 22.02.2017 08:00 CET

Do budżetu partycypacyjnego Warszawy na 2018 r. mieszkańcy zgłosili ponad 1300 projektów więcej niż 3 lata temu, podczas I edycji głosowania. Warszawiacy wiedzą już jak wiele mogą zmienić. Coraz częściej zgłaszane są pomysły związane z ochroną środowiska. Liczby nie kłamią: prawie 500 tegorocznych projektów to inwestycje proekologiczne. W związku z panującym w całej Polsce problemem smogu, rozwiązania przyjazne środowisku mogą zdziałać naprawdę dużo.

Park Trampolin w Warszawie

Do 18 marca można przejrzeć wybrane pomysły i dyskutować o nich na forum na stronie internetowej budżetu partycypacyjnego Warszawy.

Smog – mało czasu na odrobienie zaległości
Krajowy cel redukcji narażenia dla pyłów w Polsce wynosi 18mg/m3[1]. Ten wynik powinniśmy osiągnąć do 2020 r. Jednak cel rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia to 10 mg/m3.

- Trzy lata to stosunkowo mało czasu na nadrobienie tak dużych zaległości w sferze redukcji zanieczyszczeń powietrza. Problem smogu stał się niepokojący szczególnie tej zimy. Spalanie niskiej jakości węgla czy nawet śmieci w sezonie grzewczym powoduje emisję ogromnej ilości pyłów do atmosfery. Dobrym przykładem wspólnej walki z problemem jest proponowana mieszkańcom darmowa komunikacja miejska. To jednak to kropla w morzu potrzeb, gdyż spaliny powodują jedynie kilka procent zanieczyszczeń.  Konieczne są działania legislacyjne mające na celu znaczą redukcję „niskiej emisji” – mówi Edward Więcek, dyrektor rozwoju projektów w Skanska Residential Development Poland.

W wielu inwestycjach mieszkaniowych nie ma ekologicznych pieców emitujących mniejszą ilość niezdrowego dymu. Do tego należy doliczyć zanieczyszczenia fabryczne oraz te wydzielane przez samochody. Tym bardziej cieszy zmiana nastawienia względem ogólnych potrzeb, które mogą się okazać dobre dla wszystkich. Z punktu widzenia ekologii, ochrony środowiska czy zagospodarowania wspólnych, zielonych przestrzeni.

Zielony sen o Warszawie
Do budżetu partycypacyjnego zgłoszono mnóstwo nowych, niestandardowych pomysłów. Bardzo ważnym aspektem dla mieszkańców stolicy okazał się rozwój roślinności. Warszawiacy chcą mieć w mieście sady owocowe, a lasy zachować w ich pierwotnej formie. Jak wynika z badania opinii internautów[2] zapytanych o to, co chcieliby zmienić w Warszawie, największym problemem okazuje się mała ilość zieleni. Mieszkańcy stolicy chcieliby, żeby w mieście było więcej drzew, ogrodów wertykalnych, nowych nasadzeń oraz… mniej korków. To główne postulaty wypowiadających się osób. Dużo uwagi w budżecie partycypacyjnym poświęcono zwierzętom, nie tylko tym domowym. W Śródmieściu zaproponowano stworzenie odpowiednich warunków dla pszczół miejskich mając na celu ich ochronę w tętniącym życiem mieście. Na Mokotowie zgłoszono propozycję ochrony ptaków gniazdujących w skrzynkach lęgowych w Parku Dolina Służewska. Mieszkańcy Pragi Południe pomyśleli natomiast o wolno żyjących kotach i stworzeniu dla nich domków, w których znajdą schronienie.

Współpraca dewelopera z miastem, czyli razem jest lepiej
Warszawiacy nie zapominają również o własnych potrzebach. Po przeglądzie wszystkich projektów widać, że chcieliby spędzać wolny czas w przestrzeniach wspólnych. Relaks z darmową wypożyczalnią leżaków czy zielone skwery rekreacyjno-sportowe to jedne z wielu bardzo ciekawych propozycji. W parze z odpoczynkiem idzie również aktywność fizyczna. Po analizie zgłoszonych projektów widać, że w mieście brakuje siłowni plenerowych i CYKLOstrad – ścieżek z udogodnieniami dla rowerzystów. Dorośli myślą także o najmłodszych, biorąc pod uwagę ich zbilansowany rozwój oraz rozrywki w wolnym czasie. W wielu sugestiach zawarto potrzebę doposażenia placów zabaw, tłumacząc to zdrową koniecznością spędzenia dzieciństwa na podwórku, a nie przed ekranem telewizora. Okazuje się, że preferencje wszystkich pokoleń mieszkańców Warszawy naprawdę da się połączyć, a we współpracy z deweloperami realizującymi swoje inwestycje w Warszawie jest to dużo sprawniejsze.

Przykładem może być planowana rewitalizacja skateparku na Bielanach. Połączone siły Urzędu Miasta, spółki Skanska Residential Development Poland realizującej nieopodal osiedle mieszkaniowe oraz lokalnych aktywistów i skejtów zaowocowały planem przestrzeni kompletnie nieprzypominającym betonowego placu z rampami. Mnóstwo nasadzeń, ławki, duży grill, poidełko miejskie, stojaki i miejsce naprawy rowerów z pewnością mają szanse odczarować miejsce, zmieniając je w zielony, międzypokoleniowy azyl.

- Zmiana funkcji społecznej obiektu to najważniejsze, co udało się nam zaplanować. Rezultaty naszej współpracy ucieszą mieszkańców dzielnicy. Dzięki zaangażowaniu firmy Skanska udało nam się osiągnąć naprawdę wiele w kwestii dostosowania projektu do potrzeb konkretnych grup wiekowych, jak i założeń stworzenia miejsca pełnego zieleni – mówi Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan.

Innym przykładem jest zainicjowany przez Skanska Property Poland audyt terenu wokół inwestycji biurowych na Woli pod kątem otwartości i dostępności dla mieszkańców. Badanie spółka przeprowadziła we współpracy z Fundacją Na Miejscu[3]. Odpowiedzi mieszkańców wykazały, że w okolicy głównie brakuje miejsc spotkań – chociażby niewielkiej przestrzeni publicznej. Wnioski z audytu pozwoliły określić konkretne działania aktywizujące społeczność lokalną. W wyniku wspólnej pracy w sercu Woli stworzono miejsce tymczasowego odpoczynku – Plac CytryNowy. Wysypany żółtym żwirem placyk, czerwone siedziska spełniające również rolę doniczek oraz przestrzeń do organizowania wydarzeń kulturalnych to cechy skweru, które pozwoliły lokalnej społeczności na integrację. Patrząc na propozycje budżetu partycypacyjnego na 2018 rok, wiele inicjatyw tego typu ma szansę już niedługo zaistnieć w miejskim krajobrazie. Powstanie takich miejsc uczyniłoby każde lokalne środowisko bardziej przyjaznym.

Najważniejsze terminy budżetu partycypacyjnego Warszawy:

  • Zgłoszenia pomysłów: 1 grudnia 2016 – 23 stycznia 2017
  • Weryfikacja pomysłów: 24 stycznia 2017 – 8 maja 2017
  • Dyskusje o pomysłach: 1 marca 2017 – 18 marca 2017
  • Spotkanie promocyjne: 30 czerwca 2017
  • Głosowanie na pomysły: 14 czerwca 2017 – 30 czerwca 2017

Ogłoszenie wyników głosowania: do 14 lipca 2017

 

[1] http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/annual_assessment_air_exposure_national_reduction_target

[2] Sonda przeprowadzona na profilu www.facebook.com/MiastoZrownowazonychStylow 

[3] http://namiejscu.org/odnowa/