c

Żłobek w Gorzowie Wielkopolskim już otwarty!

Press release 06.03.2017 15:00 CET

Setka maluszków rozpoczęła właśnie swoją przygodę w nowym żłobku. To czwarta taka placówka w Gorzowie, a pierwsza zrealizowana w ramach rządowego programu „Maluch”. Inwestycję, na zlecenie Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, wykonała firma Skanska. Wartość realizowanych przez generalnego wykonawcę robót to niemal 3,9 mln zł netto.

Fot. Daniel Adamski

W odpowiedzi na potrzeby rodziców z Gorzowa
- Utworzenie nowego żłobka w mieście było zasadne z uwagi na kilka czynników. Głównymi z nich było wzrastające zainteresowanie opieką żłobkową, która wynika z sytuacji utrudniającej młodym rodzicom powrót do pracy  po długotrwałym urlopie oraz chęci łączenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi. Obecnie rośnie liczba urodzeń w naszym mieście - mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. 

- Dla nas to duża radość budować dla dzieci – mówi Marcin Małycha, menadżer projektu, Skanska. - W nowoczesnym żłobku maluchy znajdą komfortowe i bezpieczne warunki do rozwoju, tu będą też stawiać pierwsze kroki edukacyjne. Rodzice będą mogli czuć się spokojni o swoje pociechy. Wybudowaliśmy obiekt, który dla wielu dzieci stanie się pierwszym przystankiem na drodze do integracji ze społeczeństwem - to daje satysfakcję – dodaje Marcin Małycha. 

Komfortowe przestrzenie
Żłobek zapewnia opiekę dla 100 maluchów. Jest to wolnostojący budynek parterowy. Pomieści 4 oddziały - każdy przeznaczony dla 25 dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Każdy oddział składa się z dwóch sal: zajęć i wypoczynku, wyposażonych w wózkarnię, szatnię, rozdzielnię posiłków, magazyn zabawek, pomieszczenia wc dla dzieci i personelu. W żłobku znajdują się również pomieszczenia administracyjne, magazyn żywności, pomieszczenia techniczne, porządkowe i higieniczno-sanitarne, a także nowoczesna kuchnia – w niej całe jedzenie będzie przygotowywane na miejscu, co zapewni jego jakość i świeżość.

W ramach kontraktu wykonane zostało także podziemne uzbrojenie w postaci: instalacji wody, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, elektroenergetycznej, przyłączy ciepłowniczych i teletechnicznych. - Warto wspomnieć, że powstał również zbiornik do gromadzenia wody deszczowej. Woda będzie wykorzystywana do celów gospodarczych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zmniejszy się zapotrzebowanie na wodę z wodociągu, a to niewątpliwa korzyść dla środowiska – mówi Marcin Małycha. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim
- Naszym priorytetem jest szeroko pojęte bezpieczeństwo – mówi Paweł Skrzypczak, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. - Dbamy o to, by wszyscy nasi pracownicy mieli bezpieczne warunku do pracy, by cali i zdrowi wracali każdego dnia do swoich rodzin. Ale tak samo ważne jest dla nas bezpieczeństwo przyszłych użytkowników budowanych przez nas inwestycji - obiektów użyteczności publicznej, dróg, mostów itd. - Żłobek na pewno będzie bezpieczną placówką. Sale zajęć wyposażone zostały w meble i urządzenia do ćwiczeń ruchowych ze wszelkimi niezbędnymi atestami i certyfikatami. Atrakcyjnym miejscem jest też plac zabaw. Na dzieci czekają m.in. zjeżdżalnia, piaskownica, bujaki, huśtawki, karuzela. Wszystkie materiały i urządzenia posiadają niezbędne aprobaty techniczne i certyfikaty, które zapewnią najmłodszym bezpieczeństwo podczas zabawy. Szykuje się ciekawa, ale przede wszystkim bezpieczna zabawa! – dodaje Paweł Skrzypczak. 

Bez barier architektonicznych
Żłobek został przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Dostęp do placówki możliwy jest dzięki zaprojektowanym pochylniom. Wewnątrz obiektu nie ma barier architektonicznych w postaci progów. Odpowiednio dostosowany został także plac zabaw i parking.