c

Skanska rozbuduje Kolegium Zembala w Poznaniu

Press release 07.03.2017 10:00 CET

W sąsiedztwie ogrodu botanicznego, w historycznym Kolegium Zembala mieści się Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Wkrótce budynek znacznie się powiększy. Korzyści odczują zarówno studenci, jak i kadra naukowa. Powstaną nowe sale dydaktyczne, laboratoria, sale seminaryjne oraz pokoje dla doktorantów, magistrantów i pracowników uczelni. Generalnym wykonawcą jest firma Skanska, a autorem projektu - studio PB Architekci. Wartość inwestycji to ponad 7,8 mln zł netto.

wizualizacja

Z korzyścią dla żaków i pracowników
– Rozbudowa Kolegium Zembala to długo wyczekiwana inwestycja – mówi dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, dr hab. Tomasz Kosiada. – Nasz Wydział ma stosunkowo bardzo rozproszone zaplecze lokalowe. Niektóre katedry mają swoje siedziby w Baranowie czy na ul. Zgorzeleckiej. Dzięki tej inwestycji studenci będą mogli mieć zajęcia w jednym miejscu, bez konieczności przemieszczania się w odległe miejsca Poznania, a pracownicy bardziej komfortowe miejsce pracy. Już teraz myślimy o poszerzeniu naszej oferty dydaktycznej, a nowe zaplecze lokalowe znacznie ułatwi realizację tego przedsięwzięcia. Jednym z ważnych aspektów jest to, że budynek będzie wybudowany w nowoczesnej, energooszczędnej technologii pod względem izolacji termicznej czy oświetlenia. Pozwoli to w przyszłości na uzyskanie znacznych oszczędności w jego utrzymaniu – zaznacza dziekan Wydziału.

Zakres i harmonogram prac
Nowy, czterokondygnacyjny gmach wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu widoczny będzie od ulicy Botanicznej. Z Kolegium Zembala połączony zostanie szklanym łącznikiem.

– Umowę na realizację inwestycji podpisaliśmy w połowie grudnia 2016 r., a prace ruszyły w styczniu br. – mówi Radosław Niełacny, menadżer projektu, Skanska. – Wykonaliśmy już roboty ziemne. W marcu rozpoczniemy wznoszenie konstrukcji obiektu.  Do końca czerwca planujemy, by budynek znalazł się pod dachem, a od połowy roku zaczniemy prace wykończeniowe. Podczas prowadzenia robót, w sąsiednich budynkach będą odbywały się zajęcia dydaktyczne. Zadbamy więc o odpowiednie bezpieczeństwo pracy  – zapewnia Radosław Niełacny. W ramach zagospodarowania terenów zielonych Skanska dokona nasadzeń w ilości ok. 50 sztuk, w tym klonu pospolitego i lipy drobnolistnej. Dla poprawienia komfortu użytkowania przewidziano parking na 35 miejsc. Termin zakończenia prac to grudzień 2017 roku.

Budynek funkcjonalny, bezpieczny i energooszczędny
W budynku znajdą się nowoczesne sale multimedialne, na potrzeby których wykonamy niezbędne instalacje elektryczne – mówi Radosław Niełacny, menadżer projektu, Skanska. – Cały obiekt wyposażymy w profesjonalną sieć komputerową LAN kat. 6A, system antywłamaniowy oraz monitoring IP. Nowe skrzydło Kolegium Zembala to również laboratoria z profesjonalnymi stanowiskami naukowo-badawczymi. Wykonamy niezbędną do zasilania palników instalację gazu, instalację wentylacji oraz przeciwpożarową. Budynek wyposażymy w energooszczędne oświetlenie LED. Dodatkowo, wysoka izolacja termiczna ścian i okien zapewni ciepło i nie dopuści do „uciekania” energii cieplnej płynącej z centralnego ogrzewania. Cały kompleks będzie także przystosowany dla osób niepełnosprawnych – dodaje Radosław Niełacny. 

Unikalne doświadczenie
– Nowe skrzydło Kolegium Zembala to kolejna inwestycja, którą realizujemy dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – mówi Arkadiusz Majorczyk, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Skanska. – Dla uczelni wybudowaliśmy już Biocentrum oraz Klinikę Weterynarii. Cieszymy się, że po raz kolejny będziemy mieć swój wkład w rozwój placówki – dodaje Arkadiusz Majorczyk.

Skanska jest jednym z głównych wykonawców obiektów dla polskiego szkolnictwa i edukacji. Z sukcesem realizuje inwestycje, dzięki którym uczniowie i studenci mogą kształcić się w komfortowych warunkach. W samym Poznaniu oprócz realizacji dla Uniwersytetu Przyrodniczego, firma wykonała m.in. Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki oraz Biologii dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Centrum Wykładowo-Kongresowe wraz z Aulą Magna dla Politechniki Poznańskiej, a także budynek laboratoryjno-biurowy Instytutu Logistyki i Magazynowania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zrealizowane przez Skanska obiekty zapewniają profesjonalne warunki do nauki, pracy i badań naukowych, zarówno uczniom, studentom, jak i kadrze akademickiej.

Inwestycja w liczbach
- powierzchnia całkowita: 2 490 m2
- powierzchnia użytkowa: 2 115 m2
- powierzchnia zabudowy: 990 m2
- kubatura: 8 850 m3 
- wysokość budynku: 15 m

 

Pobierz