c

Nowoczesne technologie, kuchnia hawajska i wymienialnia roślin – tak Skanska i Wola witały wiosnę

Press release 22.03.2017 16:15 CET

Skanska witała wczoraj wiosnę na warszawskiej Woli w prawdziwie sąsiedzkiej atmosferze. Wspólnie z nowymi gospodarzami – Przestrzenią Otwartą i ArtBox Skanska oficjalnie otworzyła po zimowej przerwie Skwer Kvadrat - popularny na Woli park kieszonkowy. To miejsce, w którym będzie można spróbować kuchni z różnych stron świata czy odwiedzić mini galerię prac kreatywnych, offowych artystów. Wcześniej, deweloper zabrał sąsiadów w podróż w przyszłość. Dzięki technologii HoloLens pokazał różnym generacjom jak już niedługo będzie wyglądała przestrzeń przy Rondzie Daszyńskiego.

Generation Park, Skanska Property Poland

fot. Pola Rożek

Skwer Kvadrat, sąsiadujący z kompleksem biurowym Generation Park, to najbardziej sąsiedzkie i kreatywne tego typu miejsce w tej części Warszawy. Do niedawna funkcjonował on jako mini kawiarnia, która szybko stała się chętnie odwiedzanym przez warszawiaków miejscem w drodze do pracy. Od pierwszego dnia wiosny skwer zyska dwóch nowych gospodarzy. W Przestrzeni Otwartej, zajmującej przeszklony kubik, co kilka tygodni będzie królowała inna kuchnia świata serwowana przez najlepszych warszawskich kucharzy. Nietypowy jest sam projekt pawilonu, przypominający miejski kompas, gdzie każda z szyb symbolizuje inną stronę świata. Po sąsiedzku znajdziemy miejsce działań twórczych – ArtBox, którego operatorem została znana warszawiakom Pracownia Duży Pokój. Tutaj obejrzymy m.in. prace offowych artystów, organizatorzy zapowiadają również kameralne koncerty czy imprezy filmowe.

Podczas wczorajszej inauguracji odbyła się też premiera niecodziennej instalacji roślinnej, przygotowanej przy wsparciu schroniska dla roślin, czyli samoobsługowej wymienialni roślin doniczkowych. Prowadzone były także konsultacje dla artystów zainteresowanych konkursem, w którym w połowie kwietnia wybranych zostanie dziesięć nowych instalacji.

- Projektujemy budynki i przestrzenie, w których mają dobrze czuć się pracownicy, ale też ich rodziny, mieszkańcy, sąsiedzi. To miejsca, które łączą ludzi niezależnie od ich wieku, statusu, poglądów i które mają potencjał, żeby żyć po godzinie 17:00. W tym duchu budujemy Generation Park w sercu Woli i w tym duchu ożywiliśmy skwer przy Rondzie Daszyńskiego – mówi Rafał Stoparczyk, menadżer projektu w Skanska Property Poland.

Dancing Międzypokoleniowy w cyberokularach

Przy Rondzie Daszyńskiego Skanska zorganizowała także niecodzienne warsztaty. Zaprosiła przedstawicieli Dancingu Międzypokoleniowego oraz dzieci do zabawy z najnowszą technologią HoloLens. Podczas spotkania, dzieci i seniorzy, mieli możliwość obejrzenia całego projektu Generation Park, który obecnie jest budowany. Technologia mieszanej rzeczywistości pozwala na „przespacerownie” się po tarasie, podniebnym skyoffice i doświadczenia zielonej przestrzeni między budynkami.

- Nowoczesne rozwiązania pomagają nam zrozumieć przyszłość. Budując fragmenty miast korzystamy z wielu różnych innowacyjnych rozwiązań takich jak np. cyberokulary HoloLens. Dzięki nim możemy pokazać nie tylko przyszłym najemcom, ale i naszym sąsiadom jak zmieni się otaczająca ich przestrzeń. Przy okazji przełamujemy też pewne stereotypy społeczne. Okazuje się, że i dzieci i seniorzy doskonale rozumieją innowacje – wystarczy tylko im je udostępnić! – tłumaczy Renata Nowakowska, menadżer ds. innowacji w Skanska Property Poland.

Międzypokoleniowe spotkanie odbyło się na zapleczu budowy Generation Park na warszawskiej Woli, gdzie Skanska otworzyła pierwszą w Polsce innowacyjną salę doświadczeń tzw. mieszanej rzeczywistości. Holocenter to przestrzeń sterowana głosem, w której za pomocą wielu zmysłów można poczuć i zobaczyć projekt będący obecnie w budowie.