c

Kolegium Zembala Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z kamieniem węgielnym

Press release 10.05.2017 13:00 CET

Nowe sale dydaktyczne, laboratoria, sale seminaryjne oraz pokoje dla doktorantów, magistrantów i pracowników uczelni. Studenci i kadra naukowa poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego czekają na nową przestrzeń. Dzisiaj wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę historycznego Kolegium Zembala w Poznaniu. Mieści się tam Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Wykonawcą inwestycja, wartej ponad 7,8 mln zł netto jest Skanska.

Wizualizacja

Wyczekiwana inwestycja
– Rozbudowa Kolegium Zembala to długo wyczekiwana inwestycja – mówi dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, dr hab. Tomasz Kosiada. – Nasz Wydział ma stosunkowo bardzo rozproszone zaplecze lokalowe. Niektóre katedry mają swoje siedziby w Baranowie czy na ul. Zgorzeleckiej. Dzięki tej inwestycji studenci będą mogli mieć zajęcia w jednym miejscu, bez konieczności przemieszczania się w odległe miejsca Poznania, a pracownicy bardziej komfortowe miejsce pracy. Już teraz myślimy o poszerzeniu naszej oferty dydaktycznej, a nowe zaplecze lokalowe znacznie ułatwi realizację tego przedsięwzięcia. Jednym z ważnych aspektów jest to, że budynek będzie wybudowany w nowoczesnej, energooszczędnej technologii pod względem izolacji termicznej czy oświetlenia. Pozwoli to w przyszłości na uzyskanie znacznych oszczędności w jego utrzymaniu – zaznacza dziekan Wydziału.

W lipcu budynek znajdzie się pod dachem
Nowy, czterokondygnacyjny gmach wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu z Kolegium Zembala połączony zostanie szklanym łącznikiem.
– Umowę na realizację inwestycji podpisaliśmy w połowie grudnia 2016 r., a prace ruszyły w styczniu br. – mówi Agnieszka Kasprowicz, kierownik robót, Skanska. – Aktualnie jesteśmy w trakcie wykonywania konstrukcji parteru budynku. Wykonaliśmy już fundamenty, ściany żelbetowe na parterze, gotowy jest szyb windowy oraz znaczna część stropu nad parterem. Przed nami jeszcze 3 kondygnacje konstrukcji. W lipcu planujemy, by budynek znalazł się pod dachem, a od połowy roku zaczniemy prace wykończeniowe. Podczas prowadzenia robót, w sąsiednich budynkach odbywają się zajęcia dydaktyczne. W związku z tym zadbaliśmy o odpowiednie bezpieczeństwo pracy  – dodaje Agnieszka Kasprowicz ze Skanska.

Unikalne doświadczenie
– Nowe skrzydło Kolegium Zembala to kolejna inwestycja, którą realizujemy dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – mówi Arkadiusz Majorczyk, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Skanska. – Dla uczelni wybudowaliśmy już Biocentrum oraz Klinikę Weterynarii. Cieszymy się, że po raz kolejny będziemy mieć swój wkład w rozwój placówki. Otoczenie w jakim pracujemy, bliskość ogrodu botanicznego, zaplecze Uniwersytetu z pięknymi krzewami i drzewami sprzyja postępowi prac – dodaje Arkadiusz Majorczyk.
W ramach zagospodarowania terenów zielonych Skanska dokona nasadzeń
w ilości ok. 50 sztuk, w tym klonu pospolitego i lipy drobnolistnej. Dla poprawienia komfortu użytkowania przewidziano parking na 35 miejsc. Termin zakończenia prac to grudzień 2017 roku.

Budynek funkcjonalny, bezpieczny i energooszczędny
W budynku znajdą się nowoczesne sale multimedialne, na potrzeby których wykonamy niezbędne instalacje elektryczne – mówi Radosław Niełacny, menadżer projektu, Skanska. – Cały obiekt wyposażymy w profesjonalną sieć komputerową LAN kat. 6A, system antywłamaniowy oraz monitoring IP. Nowe skrzydło Kolegium Zembala to również laboratoria z profesjonalnymi stanowiskami naukowo-badawczymi. Wykonamy niezbędną do zasilania palników instalację gazu, instalację wentylacji oraz przeciwpożarową. Budynek wyposażymy w energooszczędne oświetlenie LED. Dodatkowo, wysoka izolacja termiczna ścian i okien zapewni ciepło i nie dopuści do „uciekania” energii cieplnej płynącej z centralnego ogrzewania. Cały kompleks będzie także przystosowany dla osób niepełnosprawnych – dodaje Radosław Niełacny.

Inwestycja w liczbach
- powierzchnia całkowita: 2 490 m2
- powierzchnia użytkowa: 2 115 m2
- powierzchnia zabudowy: 990 m2
- kubatura: 8 850 m3
- wysokość budynku: 15 m

Pobierz