c

Białostockie archiwum z kamieniem węgielnym

Press release 29.05.2017 16:00 CET

W Białymstoku powstaje nowa siedziba Archiwum Państwowego. Budynek pomieści więcej akt, polepszą się warunki ich przechowywania   i przeglądania. Inwestycję o wartości blisko 20 mln zł realizuje firma Skanska. Dziś wmurowany został symboliczny kamień węgielny.

wizualizacja

Nowoczesne archiwum
Budynek nowej siedziby archiwum zlokalizowany jest w Białymstoku w dzielnicy Dojlidy, w sąsiedztwie Sądu Rejonowego. Inwestycja realizowana jest na podstawie Programu Inwestycyjnego z 2013 r. i finansowana ze środków budżetu państwa.

Archiwum będzie nowoczesnym obiektem składającym się z magazynów archiwalnych pozwalających na bezpieczne przechowywanie 11 kilometrów akt, pracowni naukowej, pracowni digitalizacji, sali konferencyjnej i wystawowej oraz nowoczesnych systemów pozwalających na przyjmowanie, przechowywanie oraz udostępnianie obywatelom w sposób tradycyjny lub on-line dokumentacji.

Nowe archiwum to budynek zaprojektowany od podstaw. Dzięki temu stworzone zostaną optymalne warunki przechowywania dokumentacji pod względem warunków klimatycznych (temperatura i wilgotność), bezpieczeństwa (kontrola dostępu) i ekonomicznych. Za sprawą większej powierzchni magazynowej nastąpi szybsze i sprawniejsze przejmowanie dokumentacji z tzw. przedpola archiwalnego, a pracownia naukowa i sala konferencyjna poszerzy możliwość udostępniania dokumentacji oraz zwiększy możliwość działalności kulturalnej, edukacyjnej i popularyzatorskiej. Polepszą się warunki pracy pracowników archiwum.

Budynek wyposażony zostanie w najnowocześniejsze instalacje sanitarne, niskoprądowe i system zarządzania budynkiem BMS, który daje możliwość monitorowania i zarządzania instalacją wentylacji i klimatyzacji, elektryczną, monitorowania temperatury i wilgotności, monitorowania i sterowania oświetleniem budynku. Woda deszczowa z dachu będzie magazynowana w podziemnym zbiorniku retencyjnym. Wszystkie te czynniki pozwolą na minimalizację kosztów eksploatacji budynku przy jednoczesnym zwiększeniu jego funkcjonalności.

Co słychać na budowie
- Prace idą zgodnie z harmonogramem – mówi Piotr Suchodoła, kierownik budowy, Skanska. Do tej pory wykonaliśmy stan surowy budynku, stolarkę aluminiową, instalacje podtynkowe, tynki wewnętrzne, posadzki, elewację lekką mokrą. Obecnie realizujemy podkonstrukcję wraz z dociepleniem pod elewację wentylowaną z okładziną miedzianą i kamienną. Wewnątrz budynku wykonywane są prace wykończeniowe, tj. szpachlowanie, sufity podwieszane oraz prace instalacyjne - wentylacja, klimatyzacja, wod.-kan., c.o., instalacje elektryczne. W najbliższym czasie skupimy się na montażu perforowanych paneli miedzianych, kaset miedzianych, płyt kamiennych, zagospodarowaniu terenu, nasadzeniu zieleni i dalszych pracach wykończeniowych wraz z uruchomieniami wszystkich zaprojektowanych systemów.

- Jednym z trudniejszych etapów prac było wykonanie łukowej ściany żelbetowej w technologii betonu architektonicznego. Wymagało to od nas dużej precyzji i dokładności. Dzięki profesjonalnemu podejściu – oczekiwany efekt został osiągnięty – dodaje Piotr Suchodoła.

Pobierz