c

Lobby biurowca jak szwedzki letni dom

Press release 27.06.2018 10:10 CET

Skanska definiuje na nowo lobby budynków biurowych. Zmienia funkcję przestrzeni recepcyjnej z miejsca przechodniego na przyjazne miejsce powitalne. Dzięki współpracy ze światowej sławy duńską pracownią architektoniczną Henning Larsen, Skanska tworzy przestrzeń przypominającą szwedzki letni dom. Nowa koncepcja lobby ma być wizytówką budynków biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Lobby, Spark, Henning Larsen, Skanska
W Skandynawii Sommarstuga - tradycyjny szwedzki dom letniskowy - jest doskonałym przykładem miejsca, w którym ludzie mogą odpocząć, spotkać się z przyjaciółmi i spędzić trochę czasu razem. Ze względu na swój charakter, koncept domu stał się inspiracją do zmiany myślenia o holach inwestycji biurowych w Skanska.
- W Henning Larsen nasze skandynawskie podejście to przede wszystkim dostarczanie rozwiązań projektowych, których znakiem rozpoznawczym są równość użytkowników, innowacje i funkcjonalność. To, co łączy nas ze Skanska to wspólne skandynawskie pochodzenie i współpraca w krajach nordyckich. Wiemy jak przełożyć wartości firm na projekty architektoniczne. Jesteśmy przekonani, że uda nam się przenieść unikalny szwedzki charakter Skanska do biurowców w Europie Środkowo-Wschodniej i poza nią - mówi Viggo Haremst, partner i dyrektor ds. projektów w biurze firmy Henning Larsen w Monachium.
Duńskie studio architektoniczne stworzyło projekt, którego głównymi cechami są elastyczność i łatwość w adaptacji. Nowa koncepcja lobby Skanska może być łatwo dostosowana do specyfiki każdego budynku biurowego.
W koncepcji dominują elementy wspólne dla lobby inspirowanego Sommarstuga. Projekt oparty jest na kilku kluczowych elementach: ciepłym i dającym poczucie komfortu świetle, naturalnych materiałach, różnorodnych przestrzeniach do spotkań i odpoczynku oraz otwartości na lokalne społeczności. To przestrzeń wpisująca się w zrównoważone podejście do projektowania i tworzenia miejsc dla ludzi.

- Współpraca z biurem Henning Larsen pozwoli zmienić myślenie o funkcjonalności lobby budynków biurowych. Chcemy, aby ich spójny, skandynawski design stał się wizytówką i wyróżnikiem naszych projektów. Żeby każdy wchodząc do biurowca wiedział, że zbudowała go Skanska i jednocześnie miał pewność, że będzie się w nim czuł dobrze. Koncepcja letniego domu kojarzy nam się z przyjaznymi kolorami, naturalnymi materiałami, dostępem do światła dziennego i zielenią. W pełni odzwierciedla to nasze kluczowe wartości, zgodnie z którymi w centrum zainteresowania znajduje się człowiek, jego poczucie komfortu i zdrowie - mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska.

Pierwsze lobby zaprojektowane przez Henning Larsen i Skanska powstanie w wieżowym budynku w kompleksie Spark. Spark to pierwszy projekt biurowy w Polsce, który jeszcze w tym roku uzyska certyfikat WELL.