c

Praga-Południe, czyli grochowska oranżada i nowoczesne osiedla mieszkaniowe

Press release 20.07.2018 12:30 CET

Warszawa to marzenie wielu Polaków. W latach 2005-2016 do stolicy przyjechało 243 tys. osób. To więcej niż liczy populacja Częstochowy, Radomia czy Kielc. Czym Warszawa przyciąga mieszkańców innych miast? Oprócz bogatej historii, szansy na wielką karierę i rozbudowanej sieci komunikacyjnej, stolica oferuje największy w Polsce rynek mieszkaniowy. Tylko w minionym roku deweloperzy oddali do użytkowania 178 258 mieszkań co oznacza wzrost o 9,1 proc. w porównaniu do roku 2016. 

fot. Skanska
Wśród przyjezdnych coraz większą sympatię zyskuje Praga-Południe. W ostatnich latach w tej dzielnicy zamieszkało 4,8 tys. nowych osób. Przybyli głównie z Lublina, Radomia i Białegostoku. Dlaczego chcą zamieszkać akurat w prawobrzeżnej części Warszawy? Praga-Południe to inkubator start-upów i rozbudowana sieć biur coworkingowych. Tu też planowana jest budowa linii tramwajowej oraz powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe, nieodbiegające standardem od tych realizowanych na Woli, Żoliborzu czy Mokotowie.
To właśnie w obrębie praskich ulic: Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Ostrobramskiej spółka mieszkaniowa Skanska buduje osiedle Park Skandynawia. Obecnie realizowany jest I etap inwestycji, który dostarczy na rynek 167 mieszkań o powierzchni od 28 mkw. do 101 mkw. Będą to zarówno kawalerki, jak i lokale pięciopokojowe. Dodatkowo część z nich zostanie wyposażona w ogródki lub przestrzenne tarasy. Powstanie również 157 miejsc parkingowych na dwupoziomowym podziemnym parkingu, komórki lokatorskie i ogólnodostępne stojaki rowerowe. Inwestycja realizowana jest zgodnie z normami certyfikacji środowiskowej BREEAM.
Dane podsumowujące III kw. tego roku wskazują, że w Warszawie trudno o niskie ceny. Rosną stawki mieszkań na rynku wtórnym. Obecnie za mkw. lokalu na rynku wtórnym trzeba zapłacić średnio 8 264 zł, czyli o 6,4 proc. więcej przed rokiem. W związku z tym klienci zdecydowanie częściej rozważają zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Szukają ofert dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb i zapewniających dostęp do lokalnych atrakcji. Przyszli mieszkańcy Parku Skandynawia będą mieć blisko zarówno do Parku nad Balatonem, pływalni „Wodnik” czy Stadionu Narodowego - mówi Karolina Guzik, menadżer sprzedaży w Skanska Residential Development Poland.
Dodatkowo Praga-Południe pozwala poczuć klimat przedwojennej Warszawy, bo dzielnica stosunkowo mało ucierpiała podczas wojny. Tu też można posłuchać lokalnej gwary i spróbować miejscowych specjałów – oryginalnej grochowskiej oranżady i rurek z krem, których receptura jest niezmienna od lat. Warszawska Praga znalazła się także na 4. miejscu w rankingu najfajniejszych dzielnic Europy opublikowanym przez magazyn Business Insider.