c

Fit out – światowy standard w Polsce

Press release 16.01.2019 15:00 CET

W Niemczech, Skandynawii czy Czechach na rynek trafiają mieszkania w pełni wykończone. W Polsce obowiązującym standardem jest stan deweloperski. Ten trend zaczyna się zmieniać. I choć pakiet “pod klucz” (tzw. fit out) wciąż najczęściej wybierają inwestorzy szukający lokali pod wynajem, to na rynku pojawia się też coraz więcej projektów indywidualnych.

2019_01_16_Fit out_Wizualizacje Skanska_Decoroom_1

Pakiet fit out to kompleksowa realizacja danej przestrzeni „pod klucz”. Usługa obejmuje wykończenie zakupionego mieszkania oraz aranżację wnętrza. Rozwiązanie zapewnia nabywcom maksymalną wygodę. W Polsce w praktyce najczęściej oznacza to, że po odbiorze kluczy do mieszkania w stanie surowym wchodzi ekipa remontowa, zajmująca się pełnym wykończeniem lokalu. W ten sposób właściciel mieszkania oszczędza swój czas i unika dość stresującego remontu na własną rękę.

Udział w polskim rynku deweloperskim mieszkań kupowanych „pod klucz” nie przekracza 15-20 proc. Inaczej sytuacja wygląda za naszą południową granicą. W Czechach wszystkie mieszkania, które trafiają na rynek, są w pełni wykończone. Część z nich może zostać dodatkowo spersonalizowana pod względem funkcjonalności, użytych materiałów i wystroju. Dla przykładu, z tej opcji korzysta 80 proc. kupujących mieszkania realizowane przez czeską spółkę Skanska.

–  Budowa i aranżacja mieszkań „pod klucz” to dla nas standard rynkowy, który moglibyśmy porównać do otrzymania kawy z mlekiem w restauracji – mówi Lukáš Maděra, dyrektor ds. sprzedaży i obsługi klienta w spółce mieszkaniowej Skanska w Czechach.

Podobnie sytuacja wygląda w Szwecji. W Polsce większość klientów indywidualnych wciąż decyduje się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim. Prognozy nie wskazują nagłej rewolucji. Widać jednak wzrost zainteresowania pakietem fit out, co po części wynika z rosnącej siły nabywczej Polaków. Jest to także wygodniejsze rozwiązanie dla klientów – nie muszą oni martwić się malejącą dostępnością fachowców, odległymi terminami realizacji czy uciążliwym poszukiwaniem materiałów wykończeniowych.

– Kompleksowość wykonywanej usługi fit out jest w cenie, a klient docenia indywidualne podejście, oryginalność, ale przede wszystkim solidną jakość materiałów oraz dostępność wykwalifikowanych ekip wykończeniowych. Dla porównania, w 2016 roku zrealizowaliśmy około 300 takich mieszkań, natomiast w 2018 roku wykończyliśmy „pod klucz” 350 lokali, to wzrost o 16 proc. Znaczną różnicę jednak widzimy w podejściu naszego klienta do jakości materiałów czy świadczonej usługi. Budżet na wykończenie apartamentu jest większy niż w poprzednich latach, co świadczy o tym, że klienci zwracają uwagę na poziom przedstawianej oferowany i materiałów, na bazie których jest oparta. Jest świadomy swojego wyboru – wyjaśnia Michał Szymański, kierownik działu sprzedaży Decoroom, jednej z firm zajmujących się realizacjami typu fit out.

Rozwiązanie dla wszystkich
Zaletą zakupu mieszkania wykończonego “pod klucz” jest możliwość dostosowania parametrów i funkcjonalności lokalu do indywidualnych potrzeb. Mowa tu nie tylko o dopasowaniu dodatków zgodnie z gustem właściciela, ale także prawidłowym doborze sprzętów i technologii. Rozwiązanie to może okazać się szczególnie przydatne dla seniorów i osób ze specjalnymi potrzebami. 

– Istotnym czynnikiem dla osób starszych i z ograniczoną mobilnością jest bezpieczeństwo fizyczne związane z możliwością poruszania się we własnym mieszkaniu i poza nim. Kolorystyka, odpowiedni kontrast, prawidłowy dobór oświetlenia oraz mebli – to tylko niektóre elementy decydujące o indywidualnych wyróżnikach lokalu, który ma realizować unikalne potrzeby mieszkańca. By je spełnić warto skorzystać z usługi fit out i wiedzy ekspertów w dziedzinie projektowania uniwersalnego – wyjaśnia Iwona Benek, członek zarządu w Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+), adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Usługa, która się opłaca
Na skorzystanie z kompleksowej pomocy dewelopera decydują się coraz częściej przede wszystkim klienci inwestycyjni, którzy jak najszybciej chcą zacząć zarabiać na zakupionej nieruchomości. Jak wskazują analitycy portalu Domiporta.pl, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, od momentu odbioru kluczy do możliwości wprowadzenia się lokatorów musieliby czekać co najmniej 12 tygodni. Przy średniej oferowanej stawce najmu w Warszawie (która w październiku za lokal o metrażu 38-60 mkw. wyniosła 2 849 zł/m-c) oznacza to stratę rzędu 8 547 zł[1].

– Usługę fit out coraz częściej wybierają również klienci indywidualni, którzy w przeszłości mierzyli się z wyzwaniem remontu i aranżacji mieszkania. Wiedząc, jak angażujące jest poszukiwanie ekipy wykończeniowej i stały nadzór nad realizowanymi pracami, chcą zdać się na ekspertów. Dodatkowo pakiet pozwala precyzyjnie określić kosztorys. W przypadku samodzielnego wykończenia mieszkania standardem jest zaś zaniżenie szacowanych łącznych kosztów o 10-20 proc. – mówi Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska, współpracującej z pracownią architektoniczną Decoroom, świadczącą usługę wykańczania mieszkania „pod klucz”.

Decydując się na usługę fit out, przyszli mieszkańcy nie muszą także zastanawiać się nad wyborem mebli i akcesoriów, ponieważ wymarzone mieszkanie tworzą wspólnie z projektantami. Klienci decydują, w jakim stylu ma być urządzony apartament, a architekci aranżują przestrzeń zgodnie z najnowszymi trendami. Za realizację mieszkania „pod klucz” trzeba zapłacić średnio od około 500 do 2000 zł/mkw. Standardy wykończenia różnią się jakością używanych materiałów oraz zakresem prowadzonych prac. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak możliwość skorzystania z jednego kredytu hipotecznego na zakup oraz wykończenie mieszkania.

[1] Dane portalu Bankier.pl, https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-wynajmu-mieszkan-listopad-2018-Raport-Bankier-pl-7627887.html.