
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektować wnętrza biurowe przyszłości na podstawie opracowanych przez infuture hatalska foresight institute trendów kulturowych, społecznych i środowiskowych oraz tych, które Skanska obserwuje jako największy deweloper w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wizje studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej przedstawiają koncepcje mające poparcie naukowe oraz możliwe technicznie do wdrożenia. Podczas tworzenia swoich projektów studenci wykorzystali metodę desingu spekulatywnego, który łączy projektowanie i wzornictwo do tworzenia możliwych scenariuszy rozwoju przyszłości. Skanska będzie kontynuować rozmowy dotyczące prototypowania, z wybranymi uczestnikami konkursu.
– Pracując nad koncepcją naszych biur zastanawiamy się co będzie kluczowe dla osób w nich pracujących w perspektywie czasowej 5, 10 czy 15 lat. Stawiamy więc sobie fundamentalne pytania: jak ludzie pracujący w biurowcach Skanska będą się komunikować w przyszłości, jakie technologie będą miały największy wpływ na ich codzienne życie, jak zaprojektować przestrzeń odpowiadającą wyzwaniom cywilizacyjnym. Jako lider innowacyjnych rozwiązań na rynku deweloperskim w Europie Środkowo-Wschodniej mamy także unikalny model biznesowy, w którym Skanska jest inwestorem oraz wykonawcą projektów. Dlatego możemy już od najwcześniejszego etapu – koncepcji, pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami by z sukcesem je wdrożyć. Nasze produkty rozwijamy w modelu innowacji otwartych, poszukując nieustannie wizjonerskich pomysłów, które są w stanie zaproponować świeże spojrzenie. Dzisiejszy konkurs to jeden z takich przykładów. Zaprezentowane prace mierzyły się z wieloma wyzwaniami, jakie stawia nam przyszłość, np. przetwarzanie odpadów w oceanach, rola biosfery w codziennym życiu, dynamiczny rozwój technologii, sfery ludzkich zmysłów i odczuć. Z wybranymi autorami prac rozpoczniemy rozmowy o możliwości stworzenia wspólnych prototypów – komentuje Anna Tryfon-Bojarska, menadżer ds. innowacji w spółce biurowej Skanska.
Galeria prezentująca przyszłość biurowców
Przy okazji ogłoszenia wyników konkursu odbyło się otwarcie wystawy „Future Office Space. Przestrzeń Biurowa Przyszłości”, która przedstawia ponad 40 zgłoszonych w ramach konkursu prac. Wszyscy zainteresowani będą mogli przyjrzeć się z bliska futurystycznym wizjom studentów do 2 lutego 2019 roku na Dziedzińcu Fahrenheita w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.
– Design spekulatywny to jedna z metod wykorzystywana w prognozowaniu przyszłości. Pozwala pokazać tę przyszłość już dziś w formie projektów bardzo realnych, często nawet prototypów. Osobiście wierzę w ścisłą współpracę między nauką a biznesem, więc tego typu projekty realizujemy zawsze z trójmiejskimi uczelniami. W tym roku po raz pierwszy jednak do współpracy zaprosiliśmy aż 3 uczelnie: ASP, PG i UG. Dzięki temu uzyskana perspektywa na przyszłość wnętrz biurowców i ogólnie miejsc pracy była zdecydowanie szersza – mówi Natalia Hatalska, CEO infuture.institute
Projekt Biurowce Przyszłości
Konkurs Future Office Space to kontynuacja współpracy spółki biurowej Skanska z infuture hatalska foresight institute. W ramach projektu Biurowce Przyszłości partnerzy przedstawili w 2017 roku raport „Living bulidings. Przyszłość budynków biurowych", który prezentuje 5 najbardziej prawdopodobnych scenariuszy dotyczących przyszłości biurowców. Istotnym elementem raportu są stworzone przy wykorzystaniu założeń designu spekulatywnego, projekty biurowców realizujących wspomniane scenariusze, czyli budynków, które być może powstaną w przyszłości. Przygotowali je studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Z raportem „Living bulidings. Przyszłość budynków biurowych" można zapoznać się na stronach: