c

Biurowa Skanska buduje w Polsce najwięcej w historii

Press release 13.02.2019 12:15 CET

Spółka biurowa Skanska w 2018 roku potwierdziła pozycję lidera na rynku nieruchomości biurowych w Polsce. Deweloper sprzedał pięć budynków i rozpoczął budowę kolejnych siedmiu. Spółka wprowadziła kompleksowy system zarządzania budynkiem Connected by Skanska, testuje perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne i zielony beton oraz rozpoczęła współpracę technologiczną z Microsoftem.

Spark B & C, Warsaw, Skanska

W 2018 roku szwedzki deweloper wynajął ok. 80 000 mkw. GLA nowoczesnej powierzchni biurowej. Do zakończył budowę dwóch budynków projektu High5ive w Krakowie, pierwszego budynku kompleksu Spark w Warszawie oraz ostatniego budynku kompleksu Silesia Business Park w Katowicach. W ten sposób Skanska oddała do użytku na polskim rynku łącznie 48 500 mkw. GLA powierzchni biurowej.

Nowe projekty i szersza oferta

W 2018 roku Skanska ruszyła z budową 140-metrowej wieży Generation Park w Warszawie, drugiego budynku kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu oraz I etapu Wave – pierwszej inwestycji biurowej Skanska w Trójmieście. Z kolei w Krakowie spółka rozpoczęła budowę czwartego budynku kompleksu High5ive, a w Łodzi drugiej wieży Bramy Miasta. We Wrocławiu Skanska rozpoczęła realizację kompleksu Centrum Południe, który będzie już siódmym, a jednocześnie największym dotychczasowym projektem dewelopera w tym mieście. W pierwszym etapie tej inwestycji powstaną dwa budynki.

Trzy z wymienionych projektów, Generation Park, Wave oraz Centrum Południe będą certyfikowane w systemie WELL. To jeden z najbardziej wymagających systemów mierzących jakość powierzchni biurowej, który w centrum zainteresowania stawia zdrowie i samopoczucie człowieka. Pierwszym projektem w Polsce z tym certyfikatem będzie budynek Spark C w Warszawie, w którym grupa Skanska otworzyła swoją siedzibę główną w Polsce.

– Realizujemy aktualnie aż 13 budynków w 8 różnych projektach biurowych. Razem zapewnią one ok. 280 000 mkw. GLA. To nasz absolutny rekord pod względem liczby inwestycji prowadzonych w jednym czasie. Większość tej powierzchni oddamy w 2019 i 2020 roku. Jako jedyni na rynku korzystamy z własnego finansowania, co zapewnia naszym klientom bezpieczeństwo i pewność, że projekty zostaną zrealizowane terminowo i zgodnie z założeniami ­– mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska w Polsce. – Kładziemy też fundamenty pod dalszy rozwój w kolejnych latach. Planujemy kolejne inwestycje, wdrażamy nowe technologie i rozwiązania, takie jak Connected by Skanska, panele fotowoltaiczne z perowskitu czy zielony beton – dodaje Arkadiusz Rudzki.

– W ramach planowania kolejnych inwestycji biurowych w atrakcyjnych lokalizacjach w 7 największych polskich miastach, stale rozwijamy nasz bank ziemi. W ostatnim roku kupiliśmy dwie działki - w Warszawie oraz Krakowie, czyli na dwóch największych rynkach biurowych w Polsce. Inwestujemy także w rozwój naszej oferty. Dopasowujemy ją do potrzeb klientów, czego przykładem jest przejęcie 100% udziałów w spółce, która zarządza 5 biurami Business Link znajdującymi się w biurowcach: Astoria, Maraton, High5ive, Green2Day i Visionary w Pradze – podkreśla Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków biurowych w Skanska.

Pięć sprzedanych biurowców

W 2018 roku Skanska w Polsce sprzedała pięć biurowców za łączną kwotę 210 milionów euro. Dwa budynki kompleksu Silesia Business Park kupił fundusz ISOC Holdings Inc. z Filipin. Biurowiec Spark C trafił w ręce niemieckiego inwestora KGAL Investment Management GmbH & Co. KG. Z kolei łódzki projekt Nowa Fabryczna oraz wrocławski Green2Day sprzedano szwedzkiemu funduszowi inwestycyjnemu Niam. W rezultacie, Niam ma w swoim portfolio już 8 projektów Skanska zlokalizowanych na polskich rynkach regionalnych.

– Stale umacniamy naszą pozycję na polskim rynku nieruchomości biurowych i zyskujemy zaufanie kolejnych klientów, także spoza Europy. Szczególnie cieszy to, że fundusze inwestycyjne, które kupowały od nas budynki w przeszłości, nadal doceniają polski rynek i wracają do nas po kolejne aktywa – dodaje Arkadiusz Rudzki.

We wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w których Skanska prowadzi działalność, czyli w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech, deweloper sprzedał 9 biurowców za ponad 431 milionów euro. Jednocześnie spółka wynajęła 153 000 mkw. na wspomnianych rynkach, co stanowi wzrost o 5,5% w stosunku do 2017 r.

Zielona przyszłość napędzana innowacjami

W 2019 roku Skanska będzie kontynuować rozwój technologii zmieniających rynek nieruchomości. Wśród nich są panele słoneczne z perowskitu, testowane obecnie na biurowcu Spark. Technologia, opracowana przez polską firmę Saule Technologies, może sprawić, że biurowce Skanska w przyszłości będą samowystarczalne energetycznie. Z kolei przy projekcie biurowym Generation Park w Warszawie powstał chodnik, który czyści powietrze ze spalin samochodowych dzięki zastosowaniu specjalnej mieszkanki betonu rozkładającej szkodliwe cząstki NOx na neutralne związki azotu. Docelowo, wokół Generation Park powstanie plac z „zielonego betonu” o powierzchni boiska piłkarskiego. Skanska planuje dalszy rozwój tego rozwiązania na innych projektach w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Jako pierwsza w historii spółka deweloperska w Polsce, Skanska podpisała z Microsoft porozumienie o strategicznej współpracy w obszarze PropTech i eksperckiej wymiany wiedzy. Firmy skupią się m.in. na rozwoju zaawansowanej analityki danych, mechanizmów AI i mocy obliczeniowej płynącej z chmury. Będą także wspólnie analizować dane z budynków i systemu Connected by Skanska, czyli autorskiego systemu operacyjnego dewelopera do całościowego zarządzania budynkiem i powierzchniami do pracy.

Spółka biurowa Skanska w Polsce w 2018 r. w liczbach:

  • Ok. 80 000 mkw. GLA wynajętej powierzchni biurowej
  • 4 budynki oddane do użytku o łącznej powierzchni ok. 48 500 mkw. GLA
  • 5 sprzedanych budynków za 210 milionów EUR zagranicznym funduszom inwestycyjnym.
  • 7 rozpoczętych budynków na 6 różnych projektach
  • 280 000 mkw. w budowie, w 13 budynkach, w 8 projektach
  • 100% udziałów w spółce, która pod nazwą Business Link zarządza 5 biurami Business Link znajdującymi się w warszawskim biurowcu Astoria oraz budynkach zrealizowanych przez Skanska w Poznaniu (Maraton), Krakowie (High5ive), Wrocławiu (Green2Day) i Pradze (Visionary)