Trzy projekty mieszkaniowe w trzech różnych dzielnicach Warszawy – spółka mieszkaniowa Skanska coraz mocniej zaznacza swoją obecność w stolicy. – W IV kw. 2019 roku oddaliśmy do użytku Osiedle Mickiewicza 2, Jaśminowy Mokotów 2 i Park Skandynawia 1 – w sumie 370 mieszkań usytuowanych w najbardziej pożądanych lokalizacjach w mieście – mówi Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy.
Osiedlem Jaśminowy Mokotów Skanska zadebiutowała na Mokotowie. Pierwszy etap inwestycji od ponad roku jest zamieszkany, właściciele apartamentów należących do kolejnego właśnie się wprowadzają. Czeka na nich 96 mieszkań w sześciu dwupiętrowych budynkach. To najbardziej kameralna z inwestycji dewelopera, odpowiadająca na potrzebę mieszkania w otoczeniu zieleni przy jednoczesnej bliskości stołecznego centrum. Projekt wyróżniają niska zabudowa, formą zbliżona do domów jednorodzinnych, ogródki i wspólne części zielone obsadzone różnorodnymi gatunkami roślin oraz elegancki, ascetyczny design. W okolicy osiedla deweloper zrealizował także ogólnodostępny Park Enklawa o powierzchni blisko 8,5 tys. mkw.
- Czystość formy, stonowane barwy, skala budynków przyjazna dla człowieka, taka była idea projektu. Mieliśmy przyjemność zaprojektować wyróżniający się prostotą i funkcjonalnością kameralny zespół mieszkaniowy w stylu skandynawskim. Wierzę głęboko, że realizacja spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników logicznej i starannie przemyślanej architektury - mówi Michał Sęczkowski, architekt/dyrektor Rolfe Judd Polska, współtwórca Jaśminowego Mokotowa.
Na prawo od Wisły
Najwięcej, bo 167 lokali, Skanska oddała na Gocławiu, w ramach realizacji pierwszego etapu osiedla Park Skandynawia. W sumie w dwóch budynkach znajdują się zarówno małe mieszkania, jak i rodzinne, sięgające blisko 100 mkw. Nordycki charakter inwestycji podkreśla prosta architektura. Projekt autorstwa pracowni nsMoonStudio przyciąga mieszkańców spójną, jasną kolorystyką, funkcjonalnymi układami pozwalającymi faktycznie dopasować projekt wnętrza do indywidualnego gustu właściciela i doskonale doświetlonymi mieszkaniami.
- Podstawowym budulcem jest mieszkanie. Odwróciliśmy proces projektowy. Zaczęliśmy od mieszkania, zespołu mieszkań 1, 2, 3-pokojowych w kilku uniwersalnych układach. Z tych „cegieł” ułożyliśmy piętra, z pięter stworzyliśmy budynki, a z budynków powstało osiedle. Układamy klocki tak, żeby każde mieszkanie miało demokratycznie zbliżone warunki oświetlenia i widoku, żeby dać każdemu nieco prywatności. Tego typu podejście do projektowania zespołów mieszkaniowych wynika z prostej zasady, że produktem jest mieszkanie – mówią Bartłomiej Łobaziewicz i Michał Marcinkowski, architekci z pracowni nsMoonStudio.
W sąsiedzkim gronie
Projekt skupiony na człowieku, architektura dostępna dla mieszkańców o różnych potrzebach, budynki wkomponowane w starodrzew, a także międzypokoleniowa strefa mieszkańca „Öppen” – to wyróżniki kolejnego etapu Osiedla Mickiewicza. W ramach drugiej fazy inwestycji Skanska oddała do użytku 107 mieszkań zrealizowanych na pograniczu Żoliborza i Bielan, najbardziej zielonych dzielnic Warszawy. W sumie 10 minut drogi od centrum Warszawy, a jednak w otoczeniu pomników przyrody i Lasku Bielańskiego.
Forma budynków drugiego etapu Osiedla Mickiewicza nawiązuje do naturalnego i spokojnego charakteru okolicy. Deweloper wybudował dwa sześciopiętrowe apartamentowce z mieszkaniami o metrażu od 27 do 113 mkw.
- Projektując Osiedle Mickiewicza, przyświecała nam idea stworzenia przestrzeni o parkowym charakterze, wyizolowanej od uciążliwości miasta. Udało się to dzięki wprowadzeniu bardziej liniowej, zewnętrznej zabudowy otaczającej wnętrze, gdzie możemy spacerować pomiędzy budynkami punktowymi zatopionymi w zieleni. Ich swobodne ustawienie tworzy nieregularne ramy przenikających się dziedzińców, wyjątkowych dzięki zachowaniu wielu starych, wysokich drzew, dużych połaci zieleni oraz naturalnego, pagórkowatego ukształtowania terenu. Przy tym wszystkim sama architektura stara się grać rolę drugoplanową, tworząc tło dla natury. Udało się to osiągnąć, jednocześnie zachowując atrakcyjny wygląd budynków dzięki roztropnemu operowaniu kolorystyką i detalem architektonicznym. Mocniejszy akcent stanowią budynki punktowe, wewnątrz parku, których tektonikę tworzą głównie duże balkony nieregularnie ułożone na fasadach oraz tarasy na ostatnich kondygnacjach. Walorem wszystkich budynków są niewątpliwie wyjątkowo duże okna – mówi Michał Badowski z pracowni HRA Architekci, odpowiedzialnej za projekt osiedla.
Budujący kierunek
W Skanska stawiamy na świetnie zlokalizowane działki. Zauważają to nasi mieszkańcy, którzy przyznają, że nie upychamy apartamentowców w ciasnej zabudowie, zapewniamy przestrzeń i kojące sąsiedztwo zieleni. Takie będą też kolejne nasze osiedla. Już teraz trwa sprzedaż m.in. 3. etapu Jaśminowego Mokotowa i Holm House - dodaje Aleksandra Goller.
Obecnie w realizacji są kolejne etapy czerech warszawskich osiedli Skanska. W 2020 roku oddane do użytku zostaną Osiedle Mickiewicza 3 oraz Holm House 2. To druga faza projektu, który zasłynął swoją dostępnością architektoniczną potwierdzoną przez Fundację Integracja certyfikatem „Obiekt bez barier”.