c

Skanska w 2020 roku – pomimo pandemii wciąż budujemy

Press release 09.02.2021 11:00 CET

Dziesiątki nowych projektów budowlanych, innowacje technologiczne i dbałość o środowisko - taki był rok 2020 dla budowlanej spółki Skanska w Europie Środkowej. Na polskim rynku Skanska oddała do użytku nowe mieszkania na kilku osiedlach, stworzyła nowe biura dla wielu pracowników i uczestniczyła w szeregu projektów budownictwa ogólnego, dróg i kolei.

Archiwum Narodowe w Krakowie

„Jako duża grupa budowlana Skanska w Europie Środkowej, która działa w Polsce, a także w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii, osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki pomimo trudności związanych z pandemią koronawirusa. Nie musieliśmy zamykać budów na dłuższy okres czasu, rozpoczęliśmy wiele znaczących nowych projektów, a ukończone z sukcesem przekazujemy inwestorom. Kontynuujemy integrację, wprowadzamy nowe technologie, jesteśmy silni finansowo i mamy zapewniony portfel projektów na 2021” -  mówi Michal Jurka, prezes budowlanej spółki Skanska w Europie Środkowej.

„Na działalność mieszkaniową w 2020 roku w pewien sposób wpłynął Covid-19, podobnie jak na całą gospodarkę, ale generalnie był to kolejny rok rozwoju naszej jednostki biznesowej. Udało nam się nie tylko osiągnąć wyniki zgodne z oczekiwaniami naszych akcjonariuszy, ale także zabezpieczyć dalszy wzrost. Zrewidowaliśmy również nasze procesy wewnętrzne, co zaowocowało lepszą efektywnością operacyjną i dostosowaniem do covidowej rzeczywistości. Dzięki działaniom podjętym w 2020 roku w 2021 rok weszliśmy dobrze przygotowani, z umiarkowanym optymizmem i gotowi na podjęcie kolejnych wyzwań” - mówi Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający w spółce mieszkaniowej Skanska w Polsce.

“Dla dewelopera współpraca z generalnym wykonawcą w ramach jednej grupy kapitałowej to gwarancja pracy według tych samych wartości i zawsze najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju. Tak właśnie jest w przypadku grupy Skanska. Nasza bliska i codzienna współpraca powoduje, że projekty są dostarczane na czas, a przyszli najemcy mają gwarancję najwyżej jakości w zakresie wykonania inwestycji. Pomimo trudnego, bo pandemicznego, roku spółka biurowa Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej sprzedała cztery budynki funduszom inwestycyjnym. Dodatkowo podpisaliśmy umowy najmu w naszych budynkach na ponad 110 000 mkw. Te sukcesy są możliwe dzięki zaufaniu, którym partnerzy biznesowi obdarzają Skanska jako markę.” - mówi Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes spółki biurowej Skanska w CEE.

Najważniejsze projekty 2020 budowlanej spółki Skanska w Polsce
Projekty dla klientów zewnętrznych
Zakończone w 2020: Archiwum Narodowe w Krakowie, przebudowa i remont konserwatorski Pałacu Steinertów w Łodzi, nowoczesne laboratoria dla Celon Pharma w Kazuniu Nowym, przebudowa Wału Miedzeszyńskiego w Warszawie, rozbudowa DW 965 Zielona - Limanowa

W trakcie realizacji: MOLecoLAB – nowoczesny pasywny budynek laboratoryjno-naukowy dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, rozbudowa Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, hala sportowa w Grodzisku Mazowieckim, budowa Collegium Medicum dla Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, budowa wałów przeciwpowodziowych nad rzeką Widawą, modernizacja linii kolejowej 117 na odcinku pomiędzy Wadowicami i Andrychowem, przebudowa drogi wojewódzkiej wraz z budową mostu w Gródku; przebudowa ulic w ciągu DW342 we Wrocławiu, rozbudowa ulic Wybrzeże Szczecińskie oraz Wybrzeże Helskie w Warszawie, budowa mostu przez rzekę Warte w Rogalinku, przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu, przebudowa wiaduktu w ciągu ulicy Kurlandzkiej w Poznaniu modernizacja śluz na Kanale Gliwickim – śluzy Nowa Wieś i Sławięcice

Projekty dla mieszkaniowej spółki Skanska w Polsce
Zakończone w 2020: Osiedle Mickiewicza 3, Holm House 2
W trakcie realizacji: Osiedle Mickiewicza 4, Holm House 3, Park Skandynawia 2, Jaśminowy Mokotów 3

Projekty dla biurowej spółki Skanska w Polsce
Zakończone w 2020: pierwszy budynek gdańskiego kompleksu Wave, pierwszy etap wrocławskiej inwestycji Centrum Południe, dwa budynki kompleksu High5ive w Krakowie oraz drugi budynek projektu Brama Miasta z Łodzi
W trakcie realizacji: najnowsza inwestycja w Warszawie – P180, Generation Park Y – pierwszy wysokościowiec Skanska w Polsce i zarazem ostatni budynek inwestycji przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie, ostatni budynek krakowskiego kompleksu High5ive, trzeci budynek poznańskiej inwestycji Nowy Rynek

Innowacje 2020
Budowlana spółka Skanska w Polsce:
- Nasze budowy są zasilane w całości energią ze źródeł odnawialnych.
- Osiedla mieszkaniowe realizujemy konsekwentnie zgodnie z wytycznymi środowiskowej certyfikacji BREEAM. Jakość wykorzystywanych przez nas materiałów ma bez wątpienia ogromny wpływ na środowisko. Stosujemy materiały budowlane wysokiej jakości – nietoksyczne, o ograniczonej zawartości lotnych związków organicznych, bezpiecznych dla zdrowia i środowiska oraz takich, które mogą być poddane recyklingowi.

Budowlana spółka Skanska w Europie Środkowej:
- Rebetong - beton z odzyskanego gruzu budowlanego
- Reblok - system modułowy wykonany z Rebetong
- Whitetopping - połączenie drogi asfaltowej z otuliną betonową
- Resiskan - nawierzchnia asfaltowa odporna na wahania temperatury i duże obciążenia
- BIM i modelowanie 3D – praktycznie na wielu projektach inżynieryjnych
- Zakład produkcji asfaltu Herink - (joint venture z Eurovią), najnowocześniejsza technologia w Europie Środkowej, ogranicza wpływ na środowisko

Biurowa spółka Skanska w Polsce
- Przy gdańskim biurowcu Wave uruchomiony został City Hub – pierwsze w tej części Polski centrum współdzielonej mobilności. To przestrzeń, w której każdy może m.in. wypożyczyć elektryczne skutery, hulajnogi czy samochody. Na miejscu znajdzie się też stacja do ładowania desek i hulajnóg elektrycznych Si.City. City Hub zapewnia bardzo dogodną komunikację z innymi częściami Trójmiasta, zachęca do korzystania z alternatywnych form transportu i tym samym ma szansę stać się odpowiedzią na rosnące natężenie ruchu.

Zrównoważone budownictwo
Budowlana spółka Skanska w Polsce:
- W roku 2020 podpisaliśmy umowę na dostawy zielonej energii. Od tego czasu wszystkie nowe umowy na dostawę energii elektrycznej w firmie, w tym na realizowane przez nas projekty, dotyczą energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Dzięki korzystaniu z zielonej energii firma uniknęła w 2020 roku emisji 2000 ton CO².
- Mierzymy emisję CO2 na wszystkich nowych projektach budowlanych, które rozpoczęliśmy w 2020 roku.
- Stosujemy systemy ponownego wykorzystania wody szarej w projektach High5ive i Generation Park Y,  co daje redukcję zużycia wody nawet o 80% (zgodnie z wyliczeniami LEED), a także oszczędność kosztów dla operatorów budynków.
- Kupujemy drewno wyłącznie z odpowiedzialnych źródeł leśnych (z certyfikatem FSC lub PEFC).
- W naszych projektach biurowych stosujemy wyłącznie niskoemisyjne materiały wewnętrzne (takie jak farby, kleje).
- Opracowaliśmy Carbon Roadmap - mapę dojścia do neutralności klimatycznej w 2045 roku.

Budowlana spółka Skanska w Europie Środkowej:
- Wykorzystujemy Rebetong na konkretnych projektach budowlanych (np. projekt mieszkaniowy Čertův vršek), co zmniejsza zużycie zasobów naturalnych.
- Nadal wykorzystujemy szarą wodę, co pozwala na zmniejszenie zużycia wody o 30%
- Recyklingujemy materiał na obwodnicy D1 i Starý Vestec,co wpływa na redukcję CO²
- Wykorzystujemy materiały pochodzące z recyklingu na obwodnicy Karviná, co pozwala na ograniczenie ruchu, wykorzystanie zasobów naturalnych i emisji CO²

Biurowa spółka Skanska w Polsce
- Kontynuacja realizacji antysmogowych chodników z zielonego betonu. Dzięki promieniom słonecznym, na ich powierzchni dochodzi do redukcji niebezpiecznych dla zdrowia człowieka cząstek pochodzących z powietrza zanieczyszczonego smogiem. Chodnik z zielonego betonu został położony m.in. przy wrocławskim Centrum Południe.

Inne interesujące informacje 2020
Budowlana spółka Skanska w Polsce:
- Aktywnie uczestniczymy w Porozumieniu Dla Bezpieczeństwa w Budownictwie - w 2020 r. wspólnie z innymi członkami Porozumienia opracowaliśmy wytyczne w zakresie transportu pionowego.
- Opracowaliśmy systemowe zabezpieczenia szachtów windowych i technicznych, pierwsze tego typu rozwiązania na rynku, we współpracy z firmą Strumin. Jako rozwiązanie systemowe wielokrotnego użytku zwiększa bezpieczeństwo i efektywność prac eliminując konieczność wielokrotnego montażu zabezpieczeń oraz jest korzystne dla środowiska ze względu na eliminację użycia sklejki i tarcicy budowlanej.

Budowlana spółka Skanska w Europie Środkowej:
- Pomimo ogromnego nacisku na bezpieczeństwo nie musieliśmy przerywać prac na żadnym projekcie ze względu na COVID-19
- Prawie wszyscy pracownicy w 5 krajach wzięli udział w Tygodniu Bezpieczeństwa – pratycznie ćwiczyliśmy wszystko, co związane z bezpieczeństwem, na budowach i zdalnie
- Działając zgodnie z zaleceniami antyepidemicznymi zrealizowaliśmy już 7. rok Wolontariatu Podaj Dłoń w Czechach i na Słowacji.
- Drzewo Spełnionych Życzeń (w Czechach) pobiło wszelkie dotychczasowe rekordy - dla dzieci bez rodziców, długotrwale chorych lub maltretowanych matek z dziećmi pracownicy kupili ponad 600 prezentów.
- Aktywnie uczestniczyliśmy w akcji Stowarzyszenia Budownictwa Drogowego skierowanej do kierowców omijających obiekty drogowe (w Czechach).

Nagrody 2020
Budowlana spółka Skanska w Polsce:
Zielony Orzeł Rzeczpospolitej za działania proekologiczne na Osiedlu Mickiewicza i Jasminowy Mokotów
Green Building Awards dla drugiego i trzeciego etapu Osiedla Mickiewicza oraz biurowca Spark B
Lider Dostępności Fundacji Integracja i Towarzystwa Urbanistów Polskich pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy dla osiedla Mickiewicza
Prime Property Prize 2020, Inwestycja Roku – Rynek Powierzchni Biurowej dla High5ive
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy dla drugiego etapu Osiedla Mickiewicza

Budowlana spółka Skanska w Europie Środkowej:
TOP Odpowiedzialna Firma 2020 - Biznes dla Społeczeństwa
TOP odpowiedzialna duża firma - Lider
TOP odpowiedzialna firma w środowisku

Bezpieczne miejsce pracy - nagroda Fińskiego Stowarzyszenia Wykonawców Budowlanych, Bezpieczne miejsce pracy - nagroda Fińskiego Stowarzyszenia Wykonawców Budowlanych, II miejsce dla Skanska SK za prace przy tunelu Liipola w Lahti (Finlandia)

Najwyższy wynik BREEAM na świecie
Sklep Lidl (99,1%) i siedziba Lidla (95,8%) w Bukareszcie

Najlepszy producent materiałów budowlanych 2019 - nagroda Ministerstwa Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej oraz SPS CR, Nominacja do krótkiej listy dla Skanska Transbeton

Nagroda Budowa Roku 2019 Fundacji Architektura i Budownictwo
Port Karolina 2, Praga
Projekt Nieruchomości Roku - Nagroda Publiczności
Port Karolina 2, Praga
Projekt Nieruchomości Roku - Nagroda Architektów
Gemma Residence w Pradze