c

Zielona energia, pochodząca z farm wiatrowych, napędza wrocławskie Centrum Południe wybudowane przez Skanska

Press release 09.03.2021 09:30 CET

ENGIE Zielona Energia dostarcza odnawialną energię do wrocławskiego kompleksu Centrum Południe. Budynek jest w 100% zasilany energią wyprodukowaną przez położoną w Polsce farmę wiatrową należącą do ENGIE Zielona Energia. Dzięki temu rozwiązaniu, budynek oferujący najwyższej jakości powierzchnie biurowe i pełen komfort dla najemców, może poszczycić się istotnie zredukowanym wpływem na środowisko naturalne.

Centrum Południe

Centrum Południe to kilkuetapowa inwestycja, która docelowo będzie oferować 85 000 mkw. innowacyjnej powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej. W sierpniu 2020 roku do dyspozycji najemców oddano dwa pierwsze budynki liczące łącznie ok. 28 000 mkw. Kompleks ten, jako pierwszy na Dolnym Śląsku, powstaje zgodnie z wytycznymi wymagającego certyfikatu WELL Core&Shell. To największy i najbardziej zrównoważony projekt Skanska we Wrocławiu. Korzysta on z energii wyprodukowanej przez wiatraki należące do ENGIE Zielona Energia – spółki z Grupy ENGIE.

ENGIE stawia na zeroemisyjne źródła produkcji energii. Jest producentem odnawialnej energii. Posiada w Polsce 4 farmy wiatrowe o mocy 138 MW, a także 11 farm fotowoltaicznych o mocy 11MWp. Firma wdraża nowoczesne rozwiązania zarówno w produkcji odnawialnej energii, jak i w zakresie efektywności energetycznej oraz obsługi powierzchni handlowych i magazynowych. W czasie w pandemii Covid-19 implementowała w Polsce nowoczesne rozwiązania w zakresie eliminacji wirusów i bakterii w placówkach medycznych oraz w obiektach biurowych.

– Współpraca ze Skanska to dla nas kolejny krok do realizacji celów naszej grupy. Działamy w myśl zasady 3d, czyli dekarbonizacja, digitalizacja i decentralizacja. Jesteśmy jednym ze światowych liderów przemian i stawiamy na odnawialną energię. Ten kontrakt to kolejne potwierdzenie, że dziś wszyscy wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą dbać o środowisko – mówi Mateusz Madejski, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu ENGIE Zielona Energia.

ENGIE Zielona Energia oferuje firmom wiele rozwiązań, dzięki którym mogą one obniżyć wydatki na energię. – Są to produkty, które łączą zakup  i własną produkcję energii przez klientów, np. w farmach fotowoltaicznych. Proponujemy sprzedaż produktów i usług, które można ze sobą wiązać. I robimy to jako sprawdzony partner, wszystkie usługi są pod jednym NIP-em – mówi Mateusz Madejski.

Skanska jako firma dostarczająca nowoczesne, komfortowe, ale przede wszystkim zrównoważone powierzchnie biurowe, również kładzie duży nacisk na rozwiązania, które przynoszą korzyści nie tylko najemcom. – Dla nas „zielony zwrot” to nie tylko hasło, ale realne i systematycznie wdrażane rozwiązania, dzięki którym nasze inwestycje wnoszą wartość dodaną dla społeczeństwa i środowiska – mówi Adam Targowski, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska. – Wyznaczyliśmy sobie ambitny cel, aby do roku 2030 zredukować emisję dwutlenku węgla o 50%, a do roku 2045 osiągnąć neutralność emisyjną. Inicjatywy, które zwiększają wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, przybliżają nas do spełniania tych obietnic. Współpraca z ENGIE to krok do realizacji naszego wyzwania, czyli budowy biurowców o neutralnym śladzie węglowym – dodaje Adam Targowski.

Wykorzystanie OZE to nie jedyne inicjatywy firmy Skanska pomagające chronić środowisko. Szwedzki deweloper buduje przy swoich inwestycjach antysmogowe chodniki z zielonego betonu, które dzięki swoim właściwościom katalitycznym redukują stężenie niebezpiecznych dla człowieka związków znajdujących się w miejskim powietrzu. Rozwiązanie zostało już zastosowane w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i w Gdańsku.

Na zaawansowanym etapie jest również projekt związany z panelami fotowoltaicznymi wykonanymi z perowskitów. Zachowują one wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słoneczne nie padają na nie pod optymalnym kątem. Oznacza to, że ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do dachu – działają efektywnie na każdej powierzchni, również na przeszklonych elewacjach biurowców. Ostateczna wersja takiego pojedynczego panelu będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin lub zasilić jeden komputer na cały dzień użytkowania.

Również certyfikaty LEED oraz WELL, które posiadają lub o które ubiegają się biurowce Skanska, zakładają rozwiązania prośrodowiskowe. Budynki, które otrzymały te wyróżnienia, muszą posiadać technologie zmniejszające zużycie energii czy wody. Duży nacisk kładziony jest również na fasady budynków – muszą być one zaprojektowanie tak, aby zmaksymalizować ich efektywność energetyczną i zagwarantować komfort termiczny. Biurowce Skanska posiadają także systemy oświetlenia, które dopasowują jego natężenie wewnątrz budynku do ilości światła naturalnego na zewnątrz. Zwiększeniu efektywności energetycznej i ograniczeniu śladu węglowego ma również służyć ogłoszony niedawno projekt BMSCare, który umożliwi lepsze wykorzystanie danych budynkowych.
– Zrównoważony rozwój to aspekt, który uwzględniamy zarówno w strategii biznesowej, jak i na każdym poziomie działalności naszej firmy – podsumowuje Adam Targowski.