c

Szkolny dzwonek zabrzmi w Centrum Południe. Do kompleksu biurowego wprowadza się międzynarodowe liceum IPS Upper Secondary

Press release 23.09.2021 09:00 CET

Centrum Południe, wrocławska inwestycja realizowana przez Skanska, zyskuje kolejnego najemcę z sektora edukacji – międzynarodową szkołę IPS. To jedyna placówka oświatowa we Wrocławiu autoryzowana przez dwie światowe organizacje edukacyjne: IB (International Baccalaureate) oraz Cambridge Assessment International Education. W Centrum Południe uruchomi liceum, które zajmie ponad 1400 mkw. innowacyjnej i zrównoważonej powierzchni. Szkoła rozpocznie działalność we wrześniu 2022 roku. Wcześniej do biurowca Skanska wprowadziła się inna placówka edukacyjna – Coventry University.

Centrum Południe

­­IPS to działająca we Wrocławiu od 2011 roku międzynarodowa szkoła, która oferuje wysokiej jakości edukację w oparciu o najwyższe standardy nauczania przy jednoczesnym holistycznym podejściu do rozwoju ucznia. Do tej pory młodzi Wrocławianie mogli korzystać z przedszkola, szkoły podstawowej oraz szkoły muzycznej IPS. Teraz jej oferta powiększa się – we wrześniu 2022 roku IPS otworzy w Centrum Południe liceum, zlokalizowane na dwóch piętrach budynku. Sama placówka, jak i jej szeroka oferta edukacyjna będą w pełni dostosowane do wyzwań, jakie stawiają przed młodymi ludźmi najlepsze uniwersytety na świecie oraz dzisiejszy rynek pracy. Nauka w tym wyjątkowym liceum odbywać się będzie wyłącznie w języku angielskim a uczniowie będą przygotowywać się do brytyjskich egzaminów Cambridge IGCSE oraz A-Levels, a także polskiej matury.

– Współpraca ze szkołą IPS była dla nas niezwykłym procesem, w trakcie którego wspólnie poznawaliśmy standardy i zasady związane z dostosowaniem powierzchni pod placówkę edukacyjną. Odpowiedzieliśmy na te wymagania, tworząc bezpieczne i innowacyjne przestrzenie dla szkoły pełnej ambitnych talentów. To kolejny dowód na to, że Centrum Południe jest miejscem skrojonym pod potrzeby najemców z różnych branż i sektorów – mówi Karolina Jamróz Menadżer ds. Wynajmu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

- Naszemu zespołowi pedagogicznemu zależało na lokalizacji kampusu IPS – Upper Secondary, która oprócz nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie przestrzeni, daje uczniom jednocześnie możliwość współfunkcjonowania z wysoko wykwalifikowanymi specjalistami z dziedziny edukacji uniwersyteckiej i biznesu. Możliwości, które stwarza nam Centrum Południe, nie znajdziemy w tradycyjnym budynku szkolnym. – mówi Magdalena Dobrzańska-Frasyniuk IPS, President of the Board.

Zielona edukacja, wygodne i zdrowe rozwiązania

Centrum Południe to kilkuetapowy projekt, który docelowo zaoferuje 85 000 mkw. powierzchni biurowej, handlowej i usługowej. Pierwszą fazę o powierzchni 28 000 mkw., w ramach której swoją placówkę otworzy szkoła IPS, oddano do użytku w lipcu 2020 roku. Drugi etap kompleksu, obejmujący 21 500 mkw., ma być gotowy w czwartym kwartale 2022 roku.

Prośrodowiskowe rozwiązania zastosowane w Centrum Południe mogą być dla uczniów inspiracją i zachętą do codziennego dbania o otoczenie. Budynki kompleksu są w 100% zasilane energią wyprodukowaną na farmach wiatrowych. Wewnątrz znajdują się rozwiązania oszczędzające energię i pozwalające ponownie wykorzystać wodę. Z kolei dziedziniec i chodnik obok Centrum Południe zbudowano z zielonego betonu, pochłaniającego szkodliwy smog. Komfort przebywania wewnątrz budynków zwiększają adiabatyczne nawilżacze i system wentylacji, który dostarcza o 30% więcej świeżego powietrza, niż jest to przewidziane dla budynków biurowych.

Kadra nauczycielska i uczniowie będą mogli korzystać m.in. z wirtualnych kart dostępu do szkoły i części wspólnych budynku. Zadowoleni będą również ci, którzy zamierzają przyjeżdżać do szkoły na rowerach – Centrum Południe jest wyposażone w rozbudowaną infrastrukturę dla miłośników dwóch kółek: stojaki, dodatkową windę, stację napraw i sanitariaty dla rowerzystów.

Zrównoważone i otwarte dla wszystkich przestrzenie

Centrum Południe otrzymało niedawno prestiżowy certyfikat LEED Core&Shell. Ten międzynarodowy, wielokryterialny system oceny budynków potwierdza, że inwestycja Skanska jest zrównoważona, przyjazna środowisku oraz została zaprojektowana i zbudowana zgodnie z najwyższymi standardami. Certyfikacja LEED dotyczy m.in. oszczędności energii, redukcji zużycia wody czy emisji dwutlenku węgla. Kompleks posiada również certyfikat Obiekt Bez Barier, co oznacza, że jest on przyjazny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz rodzin z dziećmi.