c

Dobrowolna pomoc trwa - pracownicy i przedsiębiorstwa angażują się

Press release 13.10.2021 11:55 CET

Mimo wciąż aktualnych obostrzeń covidowych, zainteresowanie pracowników i firm wolontariatem nie maleje. Rola profesjonalnej pomocy w zależności od działalności firmy lub wiedzy pracowników rośnie, ale wciąż potrzebna jest tradycyjna pomoc fizyczna. Jednym z przykładów jest Skanska, której pracownicy poświęcili tysiące godzin pracy na pomoc dziesiątkom organizacji non-profit. Ósma edycja akcji "Podaj rękę” odbywa się jednocześnie w Polsce (tutaj pilotażowo), Czechach i na Słowacji, a wzięło w niej udział ponad 200 pracowników Skanska.

Podaj rękę

Od 2014 roku pracownicy Skanska wybierają kilka organizacji w pobliżu swoich miejsc pracy, aby spędzić dzień płatnego czasu wolnego na wolontariacie. Należą do nich organizacje non-profit, a także placówki edukacyjne i opieki zdrowotnej. W wydarzeniu biorą udział nie tylko pracownicy biur, ale również pracownicy projektów będących w trakcie realizacji.

- Jedną z ważnych korzyści płynących z projektu wolontariatu "Podaj rękę” jest to, że wyszedł on bezpośrednio od naszych pracowników. Dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom, którzy biorą udział w projekcie i co roku motywują nowych wolontariuszy spośród naszych pracowników. Pomimo wszystkich ograniczeń covidowych, znaleźliśmy bezpieczny sposób, aby pomóc tam, gdzie jest to potrzebne i udowodniliśmy, że możemy nie tylko budować, ale także być dobrym sąsiadem - mówi Slavomíra Sedláčková, dyrektor ds. personalnych w Skanska Central Europe.

Sami pracownicy byli zainteresowani udziałem w wydarzeniu, choć ze względu na pandemię musiało ono zostać przeniesione na początek października tego roku, a większość aktywności odbywała się na świeżym powietrzu.

Dobrowolna pomoc Skanska rozpoczęła się już pod koniec czerwca, kiedy to zaledwie kilka godzin po przejściu tornada w południowych Morawach, w porozumieniu z władzami miasta i regionu, Skanska wysłała na miejsce ciężki sprzęt i mobilne kontenery, a następnie w kolejnych tygodniach mobilne domy do awaryjnego zakwaterowania poszkodowanych rodzin. Pracownicy Skanska pomagali w pracach fizycznych na tym terenie, głównie przy budowie nowych dachów.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni firmie Skanska Polska za dzień wolontariatu w naszym Domu. Panowie oczyścili i pomalowali bramę wjazdowa oraz polowe ogrodzenia budynku. Solidna praca i piękna inicjatywa: „Podaj rękę - Tydzień wolontariatu Skanska” - mówi s. Barbara Belchnerowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży “Serafitki” w Poznaniu, w którym w ramach wolontariatu pomagali pracownicy Skanska.

W ciągu ostatnich 8 lat ponad 1400 pracowników Skanska wzięło udział "Tygodniu wolontariatu”, przepracowując 12 000 godzin i pomagając 190 organizacjom. Pracownicy Skanska mogą wybrać swój dzień wolontariatu w dowolnym momencie w ciągu Tygodnia, tak aby nie zakłócać normalnego funkcjonowania firmy, zarówno na budowach, jak i w biurach.

Pobierz