c

BNY Mellon wynajmuje całą powierzchnię biurową w budynku II fazy Centrum Południe

Press release 10.05.2023 08:00 CET

BNY Mellon, międzynarodowa firma z sektora bankowości i finansów, wynajęła całą powierzchnię biurową budynku II fazy wrocławskiego kompleksu Centrum Południe zrealizowanego przez Skanska. Pracownicy nowego najemcy będą mieli do dyspozycji ok. 20 300 mkw. komfortowej powierzchni biurowej wyposażonej w technologie pozwalające oszczędzać energię i wodę. Otwarcie biura zaplanowane jest na kwiecień 2024. To największa transakcja najmu we Wrocławiu od 2020 roku. 

Centrum Południe

Założony w 1784 roku BNY Mellon jest najstarszym bankiem w Ameryce i pierwszą spółką notowaną na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE: BK). Obecnie BNY Mellon napędza rynki kapitałowe na całym świecie dzięki kompleksowym rozwiązaniom, które pomagają klientom zarządzać i obsługiwać ich aktywa finansowe przez cały cykl życia inwestycji. BNY Mellon ma w pieczy lub administruje 46,6 bilionami dolarów aktywów oraz zarządza aktywami o wartości 1,9 biliona dolarów (na 31 marca 2023 r.). Bank znajduje się wśród najbardziej cenionych firm na świecie i najlepszych miejsc pracy dla innowatorów według magazynu Fortune. 

Wybór Centrum Południe na swoją nową wrocławską lokalizację przez tak prestiżową, międzynarodową firmę jak BNY Mellon to dla nas zaszczyt i ogromny powód do radości. To także dowód na słuszność naszej strategii tworzenia zrównoważonych, innowacyjnych, energooszczędnych i wysokiej jakości miejsc pracy. To bardzo ważne, zwłaszcza teraz, przy obecnie preferowanym modelu pracy, biura zmieniają swoją rolę - powinny oferować jego użytkownikom wyjątkowe doświadczenia, w tym szereg udogodnień – mówi Marek Stasieńko, dyrektor ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 

BNY Mellon w Polsce rozwija się dynamicznie. Zaledwie kilka tygodni temu ogłosiliśmy otwarcie wrocławskiego oddziału naszego Banku Europejskiego, a dodatkowo planujemy zwiększać zatrudnienie w najbliższych latach mówi Ewa Carr-de Avelon, BNY Mellon Poland Country Executive. Naszym obecnym i przyszłym pracownikom chcemy zapewnić najlepsze możliwe środowisko pracy, aby mogli skupić się na kooperacji i dostarczaniu najwyższej jakości rozwiązań dla klientów. Nasze wrocławskie biuro będzie nowoczesnym, zrównoważonym i tętniącym życiem miejscem pracy, w którym pracownicy będą mogli wydajnie i przyjemnie spędzać wspólnie czas – dodaje Ewa Carr-de Avelon. 

Najemca zdecydował się wynająć 20 300 mkw. powierzchni biurowej oraz 191 miejsc parkingowych. To największa umowa najmu od 2020 roku na wrocławskim rynku nieruchomości. Dla porównania, według danych Jones Lang LaSalle, w całym 2022 roku we Wrocławiu podpisano umowy najmu na ok. 137 tys. mkw. 

- Centrum Południe to idealny przykład najwyższej jakości i standardów ESG, jakie może zaoferować nowoczesny budynek biurowy. Obiekt doskonale wpisuje się w długoterminowe cele banku i będzie wspierał dalszy rozwój we Wrocławiu. Cieszę się, że JLL doradzał BNYM w tej znaczącej na wrocławskim rynku transakcji - mówi Karol Patynowski, dyrektor ds. rynków regionalnych w JLL. 

Zielona ikona biznesowego Wrocławia 

Druga faza Centrum Południe została ukończona w styczniu 2023 roku. Osią inwestycji jest jedna z głównych arterii komunikacyjnych miasta – ulica Powstańców Śląskich. To jedna z najprężniej rozwijających się części Wrocławia, wyróżniająca się dużą ilością zieleni. Lokalizację inwestycji Skanska charakteryzuje również bliskość Dworca Głównego, czy Rynku – to zaledwie 20-25 minut drogi na piechotę. Do biurowców można dojechać w łatwy i wygodny sposób, a to dzięki kilkunastu liniom tramwajowym i autobusowym. Wzdłuż Centrum Południe biegnie także jedna z najczęściej uczęszczanych ścieżek rowerowych. Po 25 minutach jazdy autem dostaniemy się stąd na lotnisko Wrocław-Strachowice. 

Podobnie jak każda inwestycja Skanska, tak i wrocławski flagowiec szwedzkiego dewelopera zaprojektowano i zrealizowano zgodnie z zasadami ESG. Znajduje to odzwierciedlenie w jego dostępności dla wszystkich, również osób z niepełnosprawnościami, i otwartości na społeczność Wrocławia, a to dzięki ciekawemu zagospodarowaniu przestrzeni. Deweloper zaplanował tu między innymi ogólnodostępne boisko do koszykówki, huśtawki czy wygodne siedziska. Dzięki temu, pracownicy Centrum Południe i Wrocławianie zyskają nowe miejsce do pracy i odpoczynku. O komfort użytkowników biur zadbają między innymi filtry cząstek stałych, zatrzymujące pyłki kwiatów i zarodniki grzybów, nawilżacze powietrza, systemy wentylacji oraz cicha klimatyzacja oparta na belkach chłodzących. 

Budynek wyposażono również w liczne technologie redukujące jego wpływ na środowisko naturalne. Jest on w pełni zasilany energią elektryczną wyprodukowaną w źródłach odnawialnych. W częściach ogólnodostępnych zastosowano energooszczędne oświetlenie LED. Są tu również technologie pozwalające m.in. na ponowne wykorzystanie wody szarej i deszczowej. Dzięki temu, w ciągu roku budynek może zużywać aż o 40% mniej energii i o 58% mniej wody w porównaniu z budynkiem bazowym certyfikowanym w systemie LEED.  

Dużym wyróżnikiem II fazy Centrum Południe są zlokalizowane na każdym piętrze loggie o powierzchni 40 mkw. To pierwsza taka realizacja w ramach biurowca we Wrocławiu. Posłużą one jako przestrzeń do pracy i spotkań na świeżym powietrzu, z widokiem na miasto.