
Grupa Atos, która w Polsce działa pod dwiema markami, Atos oraz Eviden, to globalny potentat w transformacji cyfrowej, specjalizujący się w projektowaniu przestrzeni informatycznej przyszłości. Zatrudnia około 110 000 pracowników i osiąga roczne przychody w wysokości 11 mld euro. W Polsce istnieje od ponad 20 lat, zatrudniając ponad 7000 osób w siedmiu miastach.
Firma jest pionierem w dekarbonizacji, dostarczając bezpieczne i zdekarbonizowane rozwiązania cyfrowe.
- Działania prośrodowiskowe zyskują na znaczeniu. Pomagamy klientom w analizie poziomu ich dojrzałości w zakresie dekarbonizacji dla całego zakresu usług IT. Opracowaliśmy kompleksową ofertę, wykorzystując zarówno technologię, jak i rozwiązania oparte na przyrodzie. Zapewniamy dostosowany do potrzeb plan działania, opracowywanie i wdrażanie programów zrównoważonego rozwoju w całym zakresie działalności biznesowej naszych klientów - wyjaśnia Agnieszka Kaczorowska-Janus, szefowa zespołu Eviden GDC PL.
Jednym z topowych rozwiązań firmy jest SmartCity, które umożliwia cyfrowe zarządzanie usługami miejskimi. Przykładowo Karta Miejska, pełniąc rolę identyfikatora mieszkańca, może służyć jako środek płatniczy w transporcie publicznym oraz integrować transport regionalny z systemem miejskim. Dodatkowo system lojalnościowy nagradza aktywność mieszkańców. Rozwiązanie SmartCity obejmuje też inne usługi miejskie, takie jak parking, głosowanie, wsparcie socjalne, gospodarka odpadami, rowery miejskie i wydarzenia specjalne.
- Z powodzeniem dostarczyliśmy także usługi cyfrowe oparte na danych podczas Europejskich Igrzysk Olimpijskich 2023, które odbyły się w czerwcu br. w naszym kraju. Odpowiadaliśmy za bezpieczne przechwytywanie, przetwarzanie i dystrybucję danych każdego dnia zawodów. Stworzyliśmy m.in. platformę biletową, oficjalną stronę wydarzenia, portal dla wolontariuszy oraz platformę dla mediów. Dzięki naszym rozwiązaniom w sumie 40 000 fanów sportu mogło na żywo śledzić wyniki, a także oglądać treści na urządzeniach mobilnych – dodaje Damian Kaczor, szef Atos GDC PL.
- Grupa Atos dołącza do wyjątkowego grona najemców P180, które tworzą specjaliści w zakresie technologii informatycznych i rozwiązań smart. Takie rozwiązania są istotne również dla nas, podczas realizacji inwestycji i na samym etapie jej projektowania – mówi Tomasz Subocz, menadżer ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. – Dla Skanska najnowocześniejsze rozwiązania mają przede wszystkim mieć pozytywny, zrównoważony wpływ na społeczeństwo – dodaje Tomasz Subocz.
Narzędzia smart teraźniejszością i przyszłością w biurach
Rozwiązania smart sprawdzają się w przestrzeniach miejskich, infrastrukturze i miejscach, które służą w codziennych obowiązkach. Przykładowo w biurowcu P180, jego użytkownicy są na bieżąco informowani o jakości zewnętrznego powietrza za pomocą ekranu w holu windy głównej. W różnych częściach budynku znajdują się kody QR, które dostarczają informacji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia, w tym porad dotyczących zdrowego stylu życia oraz możliwość kontaktu z konsultantami ds. zdrowia psychicznego i fizycznego.
Budynek posiada cyfrowy interfejs oświetlenia i zaawansowany system zarządzania budynkiem, który planuje działanie urządzeń elektrycznych zgodnie z potrzebami i wykrywa niepotrzebne zużycie energii. Taką kontrolę mogą mieć również sami pracownicy, którzy dzięki sterownikom pokojowym posiadającym funkcję Green Leaf, mogą dobrać odpowiednią temperaturę czy oświetlenie. Informuje ona użytkownika o wpływie jego ustawień na zużycie energii - ikona liścia świeci na zielono w trybie oszczędzania energii i na czerwono, gdy zużycie jest zbyt wysokie.
Biurowiec P180 jest wyposażony w platformę Connected by Skanska, umożliwiającą zarządzanie budynkiem z poziomu smartfona. Oferuje ona funkcje takie jak wirtualna "wejściówka" dla gości, rozpoznawanie tablic rejestracyjnych w garażu podziemnym i elastyczne przydzielanie miejsc parkingowych.
P180 zostało zaprojektowane zgodnie z kryteriami ESG, czyli z wykorzystaniem rozwiązań i narzędzi ograniczających wpływ na środowisko oraz z myślą o jak najlepszym samopoczuciu przebywających wewnątrz osób. Inwestycja spełnia standardy najbardziej wymagających certyfikatów: LEED Platinum, WELL Core & Shell, WELL Health-Safety Rating oraz Obiekt bez barier.
- Cieszymy się, że nasi pracownicy będą mogli korzystać z nowoczesnych, kooperacyjnych lokacji, które wpisują się w strategię Grupy w zakresie wykorzystywania powierzchni biurowych - mówi Agnieszka Kaczorowska-Janus, szefowa zespołu Eviden GDC PL. - Zależy nam także, aby nasze biura skupiały pracowników, wspierały ich integrację i pracę zespołową. Były nie tylko miejscem pracy, ale miejscem łączącym ludzi, umożliwiającym wymianę wiedzy i doświadczeń – dodaje Agnieszka Kaczorowska-Janus.