c

Skanska zbuduje zbiornik retencyjny Kluczbork

Press release 23.10.2009 00:00 CET

Skanska podpisała kontrakt na budowę zbiornika retencyjnego Kluczbork na rzece Stobrawie (woj. opolskie). Wartość robót wyniesie 21,9 mln zł brutto. Prace potrwają do lipca 2011 roku.

Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w Opolu

Kontrakt realizujemy na zlecenie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu. Inwestycja, której celem jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe regionu opolskiego, będzie dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Krótko o zbiorniku Zbiornik retencyjny Kluczbork na rzece Stobrawie położony będzie na wysokości wsi Ligoty Górnej, na terenach gmin Kluczbork i Lasowice Wielkie. Zbiornik będzie retencjonował wodę, transformował falę przeciwpowodziową i zapewni wodę do nawodnień rolniczych oraz ochrony przeciwpożarowej pobliskich wsi i obszarów leśnych. Pozwoli także na rozwój wypoczynku, sportów wodnych i wędkarstwa.

Długość zbiornika wyniesie ok.1,4 km, szerokość ok. 600 m, średnia głębokość 1,8-2 m, a pojemność przy maksymalnym poziomie piętrzenia 1 683 300 m sześc.

Zakres prac - W ramach projektu uformujemy czaszę zbiornika. Będzie to wymagało przemieszczenia ok. 400 tys. m sześc. gruntów – mówi Bogdan Wójcik, Kierownik Budowy, Skanska. - Wykonamy też zaporę czołową i zapory boczne o łącznej długości 2700 m i kubaturze nasypu ok. 200 tys. m sześc. Inwestycja obejmie również wykonanie żelbetowej budowli przelewowo-upustowej wraz z przepławką i małą elektrownia wodną.

Zbiornik retencyjny Kluczbork zlokalizowany będzie w dolinie zbudowanej z podłoża o dużej przepuszczalności. - Z tego względu kluczowe dla powodzenia inwestycji będzie uszczelnienie zbiornika aż do warstw nieprzepuszczalnych, czyli na głębokość ok. 10–12 m – podkreśla Bogdan Wójcik. – Uszczelnienie będzie miało formę wodoszczelnej przesłony. Wykonamy ją w technologii wgłębnego mieszania gruntu na mokro. Ilość gruntu, który zostanie poddany mieszaniu, to ok. 30 tys. m kw.

Firma z doświadczeniem Skanska posiada duże doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Do tej pory zrealizowaliśmy m.in. zbiorniki w Klimkówce na rzece Ropie, Dobczycach na Rabie, Nieliszu na rzece Wieprz oraz zespół zbiorników Czorsztyn-Niedzica-Sromowce na Dunajcu. Aktualnie trwają prace przy budowie zbiornika wodnego na rzece Skawie w Świnnej Porębie koło Wadowic.

Od kilku lat jesteśmy obecni jako wykonawca projektów na Opolszczyźnie. Zrealizowaliśmy Węzeł Wodny w Kędzierzynie-Koźlu i zabezpieczenie przeciwpowodziowe Młynówki i Odry w Opolu. Obecnie modernizujemy budynek Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii w kampusie Politechniki Opolskiej.