c

Skanska uzyskała pierwszy w Polsce certyfikat LEED na najwyższym, platynowym poziomie

Press release 21.09.2012 12:00 CET

Jeden z budynków kompleksu Green Towers we Wrocławiu, precertyfikowanego w systemie LEED na poziomie platynowym, właśnie otrzymał certyfikację.

Green Towers

Dzięki wrocławskiemu projektowi Skanska Property Poland Polska znalazła się na liście krajów, które posiadają obiekty certyfikowane w systemie LEED na poziomie Platinum. Coraz więcej budynków w naszym kraju ubiega się o certyfikację w systemie LEED, jednak to właśnie firma Skanska jako pierwsza otrzymała certyfikat LEED Core & Shell (przyznawany nowo wybudowanym obiektom) na najwyższym poziomie.

- LEED Platinum dla pierwszego budynku w kompleksie Green Towers to dla nas duży sukces i powód do dumy. Tym bardziej cieszę się, że udało nam się stawić czoła wszystkim wyzwaniom związanym z realizacją i certyfikacją tej inwestycji. Dzięki temu dostarczamy jeszcze lepszą wartość z perspektywy nie tylko najemców, ale i inwestorów. W rezultacie po raz kolejny to właśnie Skanska wyznacza trendy na polskim rynku – powiedział Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland.

Precertyfikacja oparta jest na założeniach projektowych, które są wstępnie weryfikowane, żeby ocenić, na jakim poziomie projekt będzie spełniał kryteria LEED. Po ukończeniu inwestycji, gdy firma przedstawi pełną dokumentację, następuje finalna weryfikacja. Wtedy dopiero budynkowi przyznawany jest certyfikat. Podobnie jak inne projekty Skanska, które są w trakcie ubiegania się o certyfikat LEED, Green Towers spełnia najbardziej ambitne kryteria dla budynków zrównoważonych, a podczas jego projektowania i budowy zastosowano najbardziej innowacyjne rozwiązania dostępne na rynku. LEED jest najszerzej stosowanym na świecie systemem certyfikacji środowiskowej, a jego główne kryteria to lokalizacja budynku, efektywne wykorzystanie wody, optymalizacja zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjność projektowa.

- Ponieważ była to dla nas pierwsza certyfikacja LEED dla budynku biurowo-usługowego i od razu na najwyższym poziomie, było to spore wyzwanie. Zadanie to wymagało skoordynowania prac dużej grupy ludzi odpowiedzialnych za różne obszary, m.in. projektantów, architektów oraz osób koordynujących i posiadających wiedzę specjalistyczną w zakresie systemu LEED. Zaangażowanie oraz współpraca na wielu płaszczyznach, w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju, przyniosły znakomite rezultaty – powiedział Michał Marszałek, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju, Skanska Property Poland.

Budynek Green Towers A wyposażony jest w nowoczesne technologie, które nie tylko pozwalają ograniczyć zużycie energii i wody, ale jednocześnie zapewniają optymalne warunki pracy. System klimatyzacji oparty jest na klimakonwektorach wentylatorowych z energooszczędnymi silnikami, a wysoką jakość powietrza zapewnia adiabatyczne nawilżanie za pomocą mgły wodnej z wykorzystaniem tańszej energii cieplnej. Zimne powietrze z zewnątrz wykorzystuje się do ogrzewania budynku, a ciepło z biur do ogrzewania podziemnego garażu.

W budynku zainstalowano energooszczędny system oświetlenia. Aby obniżyć zużycie wody, w łazienkach zainstalowano wodooszczędną armaturę i bezwodne pisuary, a na otwartych terenach zielonych posadzono rośliny niewymagające podlewania. Green Towers ma świetny dostęp do komunikacji miejskiej, dzięki czemu pracownicy biurowca nie muszą dojeżdżać do pracy samochodem. Przy budynku jest również parking dla rowerów, a cykliści mogą korzystać z przebieralni z prysznicami i szafkami. Jest też 6 punktów zasilania dla pojazdów napędzanych energią elektryczną.

Przy budowie kompleksu wykorzystano materiały produkowane lokalnie, aby ograniczyć wpływ ich transportu na środowisko. Użyto również materiałów wykończeniowych o niskiej zawartości substancji lotnych, a przez to bardziej korzystnych dla zdrowia.

LEED Platinum dla Green Towers to nie pierwszy sukces Skanska Property Poland w tej dziedzinie. Wcześniej warszawskie biuro dewelopera zostało wyróżnione pierwszym w Polsce certyfikatem LEED Silver, w kategorii Commercial Interiors, przeznaczonej dla wnętrz komercyjnych, które spełniają najwyższe standardy pod względem energooszczędności, zużycia wody czy innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań.

Green Towers

Green Towers to zielony kompleks biurowy klasy A, który powstaje zgodnie z założeniami zrównoważonego budownictwa. Projekt otrzymał we wrześniu 2012 r. certyfikat systemu oceny budynków zrównoważonych LEED1 na najwyższym, platynowym poziomie – jako pierwszy budynek w Polsce.

Kompleks Green Towers składać się będzie z dwóch 10-kondygnacyjnych budynków biurowych, których łączna powierzchnia najmu wyniesie 23 300 m kw. W każdym z budynków znajdzie się pion komunikacyjny z 5 windami i 2 klatkami schodowymi. Najemcy będą mieli do dyspozycji również dwupoziomowy parking podziemny, gdzie znajduje się ponad 300 miejsc parkingowych oraz dodatkowo miejsca postojowe na zewnątrz kompleksu. Użytkownicy obu biurowców będą mogli korzystać także z parkingu dla rowerów.

Green Towers został zaprojektowany przez Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o. o. z Wrocławia, a generalnym wykonawcą obiektu jest Skanska S.A. Za komercjalizację obiektu odpowiedzialna jest Skanska Property Poland. Dotychczas podpisano umowy najmu z firmami: Ernst & Young, Grupa Allegro, Dolby, Grupa Medicover oraz Talex. Budowa Green Towers rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku, a pierwszy etap inwestycji został oddany do użytku w marcu 2012 roku. Zakończenie budowy drugiej części kompleksu Green Towers o powierzchni najmu wynoszącej około 11 600 m kw. zaplanowano na pierwszy kwartał 2013 roku.

Lokalizacja

Kompleks Green Towers powstaje we Wrocławiu przy ulicy Strzegomskiej.
W pobliżu inwestycji przebiega jedna z głównych arterii komunikacyjnych Wrocławia – ulica Legnicka. Bliskość i doskonałe połączenie ze Starym Miastem, dworcem Wrocław Główny i międzynarodowym Portem Lotniczym Wrocław to kolejne atuty kompleksu Green Towers. Łatwy dostęp do komunikacji miejskiej oraz obecność wielu punktów usługowych w okolicy będą niewątpliwie dodatkowym udogodnieniem dla użytkowników biurowca.

Dynamicznie rozwijająca się stolica Dolnego Śląska to miasto, które konsekwentnie buduje swój nowoczesny wizerunek na całym świecie, jednocześnie stwarzając wyjątkowe możliwości rozwoju dla przedsiębiorstw. Bliskość trzech europejskich stolic: Warszawy, Pragi i Berlina, dwóch stref ekonomicznych, a także doskonała infrastruktura komunikacyjna oraz prestiżowe uczelnie to kluczowe czynniki decydujące o rosnącej atrakcyjności Wrocławia do lokowania w nim biznesu.

Zielone rozwiązania

Podobnie jak inne projekty biurowe Skanska Property Poland, Green Towers uzyska certyfikaty LEED oraz GreenBuilding2. Nowoczesne, inteligentne technologie zastosowane podczas jego projektowania i budowy pozwolą na znaczne ograniczenie kosztów operacyjnych budynku, co przełoży się na oszczędność dla najemców. Jednocześnie budynek stworzy wyjątkowe środowisko wewnętrzne, które sprzyja wzrostowi efektywności pracowników poprzez zapewnienie im optymalnych i komfortowych warunków pracy. Jest to możliwe dzięki maksymalnemu dostępowi do światła dziennego, minimalizacji napływu ostrego światła słonecznego oraz wysokiej dokładności w zakresie utrzymania parametrów powietrza zarówno pod względem jego wilgotności, jak i dostępu powietrza świeżego. Pionierskie rozwiązania wykorzystane w Green Towers, które korzystnie wpłyną na całkowity bilans energetyczny kompleksu, komfort pracy oraz zminimalizują jego oddziaływanie na środowisko naturalne obejmują m.in.:

 • efektywny system klimatyzacji oparty na klimakonwektorach wentylatorowych (tzw. fan-coilach) wyposażonych w energooszczędne silniki free cooling (wykorzystanie zimnego powietrza pochodzącego z zewnątrz do chłodzenia budynku)
 • wysokosprawny układ odzysku ciepła zastosowany w centralach wentylacyjnych
 • adiabatyczne nawilżanie powietrza (system nawilżania za pomocą mgły wodnej z wykorzystaniem tańszej energii cieplnej, której pozyskiwanie w odróżnieniu od energii elektrycznej w mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne)
 • zastosowane materiałów o wysokim współczynniku odbicia światła na dachu budynku, aby zminimalizować tworzenie się wysp ciepła
 • wykorzystanie ciepła pochodzącego z biur do ogrzewania garażu
  energooszczędny system oświetlenia (energooszczędne świetlówki, czujniki ruchu sterujące oświetleniem w częściach wspólnych biurowca) 
 • zakup energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych
 • wykorzystanie materiałów wykończeniowych z niską zawartością lotnych związków organicznych, a przez to bardziej korzystnych dla zdrowia
 • parking oraz przebieralnie z prysznicami dla rowerzystów
 • bezwodne pisuary, wodooszczędna armatura oraz toalety
 • 6 punktów zasilania dla pojazdów z napędem elektrycznym
 • użycie surowców produkowanych lokalnie, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie oddziaływania ich transportu na środowisko naturalne
 • zastosowanie elementów drewnianych i produktów na bazie drewna
  z certyfikowanych upraw (FSC)
 • wykorzystywanie roślin niewymagających podlewania na otwartych terenach zielonych.

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, budynki posiadające certyfikat LEED gwarantują spadek kosztów operacyjnych o około 8-9% w porównaniu do referencyjnych budynków, a koszty zużycia energii w nich są niższe o około 30%.

Pobierz