c

Ulica Rojna w Łodzi będzie przebudowana

Press release 24.07.2013 00:00 CET

Do września 2014 roku łódzka ul. Rojna zyska nowe oblicze: wymieniona zostanie nawierzchnia, powstaną  trzy ronda i droga rowerowa. Kontrakt o wartości 21,5 mln zł netto zrealizuje firma Skanska. Inwestorem jest Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi.

Download file

Przebudowa ul. Rojnej obejmie odcinek 2,3 km, od ul. Traktorowej do ul. Szczecińskiej. Na całej długości zostanie wykonana nowa konstrukcja nawierzchni, przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa oraz sieci kolidujące z remontowaną drogą: wodociągowa, elektroenergetyczna, teletechniczna i ciepłownicza. Powstaną też nowe chodniki i drogi rowerowe jedno- i dwukierunkowe. W ramach inwestycji zostaną zbudowane trzy ronda w miejscach dotychczasowych skrzyżowań ul. Rojnej z ulicami: Rydzową (trójwlotowe), Kaczeńcową (czterowylotowe) i Traktorową (turbinowe). Przy nich powstaną przejścia dla pieszych z wyspami i przejazdy dla rowerzystów. Kontrakt przewiduje również budowę czterech skrzyżowań z ulicami: Wici, Banachiewicza, Wiernej Rzeki i z al. Pasjonatów. W celu ograniczenia prędkości przejeżdżających pojazdów będą to skrzyżowania z tzw. podniesioną tarczą. Przebudowę przejdzie także pętla autobusowa
i sygnalizacja świetlna w obrębie skrzyżowania z ul. Szczecińską. Na ten czas pętla autobusowa zostanie przeniesiona z ul. Rojnej na ul. Szczecińską (w okolicy ul. Wareckiej). Ponadto, w ramach zadania remont przejdą:
ul. Lniana – na odcinku od ul. Kaczeńcowej do ul. Rydzowej (0,7 km) oraz ul. Grabieniec – Lniana na odcinku od ul. Traktorowej do ul. Kaczeńcowej (0,6 km).

Podczas realizacji inwestycji zużytych zostanie ok.1,8 tys. ton betonu. Skanska ułoży ok. 25 tys. ton mieszanek mineralno-bitumicznych i 8 km krawężnika, ustawi także 200 nowych latarni.

- Prace ruszają w pierwszej połowie sierpnia – mówi Wojciech Chojecki, Menadżer Projektu, Skanska. - Zaczynamy od remontu ul. Lnianej i Grabieniec, ponieważ – z powodu przebudowy pętli autobusowej na skrzyżowaniu z ul. Szczecińską - tą trasą poprowadzony zostanie objazd komunikacji miejskiej. Ponadto, jeszcze w tym roku wykonamy remont  ulicy Rojnej  na odcinku od ul. Szczecińskiej do ul. Rydzowej,  w tym skrzyżowanie Rojna – Szczecińska, przebudujemy też pętlę autobusową (bez skrzyżowania z ulicą Rydzową). Przyszły rok to ciąg dalszy przebudowy na odcinku od ul. Rydzowej do ul. Traktorowej. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2014 roku.

W okresie od połowy sierpnia br. do września 2014 r. pojawią się utrudnienia w ruchu na ul. Rojnej. Zamknięcia będą odbywać się odcinkami z zapewnieniem dojazdów gospodarczych.

- Za nieco ponad rok kierowcy pojadą całkowicie odnowioną ul. Rojną – mówi Wojciech Chojecki. - Znikną liczne wyrwy, ulica zyska nową nawierzchnię, dzięki czemu przejazd tą trasą będzie zdecydowanie bardziej bezpieczny i komfortowy. Bezpieczeństwo kierowców i pieszych wzrośnie również za sprawą trzech nowych rond. Ronda o konstrukcji z podniesionymi tarczami będą wymuszać ograniczenie prędkości przejeżdżających przez nie pojazdów. Rowerzyści będą natomiast mogli korzystać z ok. 2,5 km dróg rowerowych.

 

Pobierz