c

Przebudujemy wnętrza wschodniego skrzydła poznańskiego Zamku

Press release 19.10.2010 00:00 CET

Skanska podpisała umowę na modernizację i adaptację kompleksu Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Inwestycja będzie kosztowała ponad 30 mln zł brutto. Realizacja potrwa 18 miesięcy.

1

Inwestycja obejmie m.in. przebudowę Sali Wielkiej, Sali Marmurowej, budowę kameralnej sali koncertowej i modernizację holu głównego w gmachu Zamku Cesarskiego, przy ul. Św. Marcin w Poznaniu.

Realizacja przewiduje wprowadzenie wielu zmian konstrukcyjnych w istniejącym budynku, bez ingerencji w jego zewnętrzną bryłę, m.in.: wyburzenie ścian, stropów, sufitów podwieszanych oraz wprowadzenie nowych elementów konstrukcyjnych. Pozwoli to na stworzenie w Zamku nowych przestrzeni i funkcji. Przebudowa obejmie powierzchnię 4,3 tys. m2 i kubaturę 28,7 tys. m3.

Sala Wielka stanie się wielofunkcyjną salą widowiskowo – teatralną. Zostanie wyposażona w systemowe podesty, których mobilność umożliwi konstruowanie sceny i widowni w zależności od charakteru przedstawienia i wymogów scenografii. Pojemność widowni będzie można modyfikować również za sprawą ruchomej widowni. Sala pomieści maksymalnie 460 widzów. Wyposażymy ją w nowoczesny i profesjonalny sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy. Jej funkcjonalność pozwoli na realizację różnorodnych imprez, m.in. przedstawień, koncertów, konferencji i występów. Ponadto, w obrębie dachu nad Salą Wielką, dzięki zagospodarowaniu nieużytkowego poddasza, zostanie „zawieszona” kameralna „Scena Nowa”. Będzie ona przeznaczona do realizacji mniejszych projektów muzycznych i teatralnych.

Na parterze Zamku, w holu głównym zamontujemy dwukondygnacyjną tubę obudowaną czerwonym lśniącym laminatem. Znajdzie się w niej punkt informacyjny, recepcja, kasy oraz księgarnia.

Na pierwszym piętrze, w miejscu holu przed Salą Wielką powstanie atrium - jednoprzestrzenne wnętrze o wysokości trzech kondygnacji, sięgające aż po dach obiektu. W miejscu obecnego sufitu, nad holem zamontujemy żelbetową ażurową antresolę w kształcie obręczy, pokrytą taflami szkła. Na antresolę poprowadzą schody, które stworzą wspaniałą perspektywę widokową na całą otwartą przestrzeń. Atrium będzie centralnym punktem Zamku, miejscem spotkań widzów oczekujących na przedstawienia, koncert itp. Przykryjemy je eliptycznym, przeszklonym świetlikiem o wymiarach 18 x 14 m.

Przebudowie zostanie poddana także Sala Marmurowa, w której znajdzie się nowoczesne kino z widownią na 140 miejsc.

Cały obiekt zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Autorem projektu jest poznańska pracownia projektowa TOYA - DESIGN Tomasz Wojtkowiak.

- W połowie listopada przejmiemy plac budowy i przystąpimy do prac objętych kontraktem – mówi Zbyszko Kapłon, Menedżer Projektu, Skanska. - Będą one polegały na rozbiórce całości wystroju wnętrz kompleksu Sali Wielkiej i Sali Marmurowej, począwszy od demontażu posadzek, okładzin ściennych, sufitów i wszystkich instalacji. Rozbiórce podlegać będą też w dużej części istniejące stropy i konstrukcje ścian, a nawet część konstrukcji dachu. Następnie wykonamy nowe stropy oraz nową konstrukcję o całkowicie odmiennym układzie niż obecna. Realizacja potrwa 18 miesięcy – dodaje Zbyszko Kapłon.

Przebudowa Zamku zlokalizowanego w samym centrum Poznania to dla nas duże wyzwanie. Powierzchnia placu budowy jest bardzo ograniczona. Stanowi go jedynie niewielki plac przed wejściem do obiektu. Będzie to wymagało od nas niezwykle precyzyjnego planowania wszystkich prac i dostaw, aby nie powodować zakłóceń w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ponadto, Teatr Animacji sąsiadujący z pomieszczeniami, które ulegną przebudowie, będzie działał przez cały okres realizacyjny. Dołożymy wszelkich starań, aby dopasować intensywność prowadzonych przez nas prac do grafiku funkcjonowania teatru dla młodych widzów.

- Cieszę się, że to nam przypadła rola generalnego wykonawcy tej ważnej dla kultury Poznania inwestycji – mówi Rafał Jaworowicz, Dyrektor Oddziału Skanska w Poznaniu. - Dzięki nowym przestrzeniom, Zamek stanie się nowoczesnym centrum kulturalnym i w pełniejszym stopniu będzie mógł wykorzystać swój potencjał. Funkcjonalne wnętrza pozwolą na organizowanie tu najróżniejszych wydarzeń artystycznych. Będzie to miejsce odpowiadające współczesnym wymaganiom, krótko mówiąc - centrum sztuki i kultury na miarę XXI wieku – dodaje Rafał Jaworowicz.

Firma z doświadczeniem Skanska jest wykonawcą wielu inwestycji na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego. Zbudowaliśmy m.in. trasę S11 na odcinku Poznań – Kórnik, obwodnicę Kórnika, Śremu, Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, Wydział Matematyki, Fizyki i Biologii oraz Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Budujemy nowa siedzibę Sądu Okręgowego i Rejonowego w Poznaniu, Biocentrum dla Uniwersytetu Przyrodniczego, a także centrum sportowo – rekreacyjne w Kórniku i aquapark w Wągrowcu. Kończymy rozbudowę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ponadto, realizujemy największą inwestycję drogową w mieście - Zachodnią Obwodnicę Poznania na odcinku od autostrady A2 do Swadzimia, przebudowujemy drogę wojewódzką nr 307 na odcinku Poznań – Dąbrowa oraz modernizujemy skrzyżowanie ulic: Malwowej, Skórzewskiej, Poznańskiej i Złotowskiej.