c

Przeszkolimy 6,5 tysiąca dzieci z zasad ruchu drogowego

Press release 01.10.2008 00:00 CET

W październiku Skanska przeprowadzi akcję społeczno-edukacyjną pod hasłem „Bezpieczni w drodze do szkoły”. Jej celem będzie kształtowanie wśród najmłodszych umiejętności bezpiecznego poruszania się po drodze oraz popularyzacja nawyku noszenia elementów odblaskowych. Łącznie przeszkolimy i wyposażymy w opaski odblaskowe ponad 6,5 tys. dzieci.

Bezpieczni w drodze do szkoly

Akcją objęci zostaną uczniowie pierwszych klas z 50 szkół zlokalizowanych w pobliżu naszych projektów budowlanych z województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, pomorskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Skanska przeprowadzi w szkołach spotkania, w trakcie których policjanci będą uczyć dzieci, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, a przedstawiciele naszej firmy rozdadzą ponad 6,5 tys. opasek odblaskowych. Każdy uczestnik spotkania otrzyma też „Kodeks drogowy małego pieszego” - książeczkę z łamigłówkami, wyklejankami i kolorowankami, która poprzez zabawę będzie uczyć dzieci, jak radzić sobie z niebezpieczeństwami ruchu drogowego.

W szkołach w spotkaniach udział wezmą również ratownicy pogotowia, którzy pokażą dzieciom, jak udzielać pierwszej pomocy. - Postanowiliśmy wzbogacić nasze spotkania na temat bezpieczeństwa dzieci o krótki, dostosowany do wieku maluchów kurs pierwszej pomocy. Naszym celem jest budowanie czynnych postaw w niesieniu pomocy. Każdy, nawet dziecko, może uratować życie drugiej osobie, musi tylko nauczyć się jak to robić, jak wezwać pomoc, jak zaopiekować się poszkodowanym do czasu przyjazdu pogotowia – mówi Maria Kowalska, organizatorka akcji ze spółki Skanska.

Według statystyk policyjnych 15% rannych w wypadkach drogowych to osoby w wieku od 5 do 15 lat, a 5% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce stanowią dzieci. Brak wiedzy o zasadach bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym i słaba widoczność pieszych są najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem najmłodszych. Dlatego edukowanie najmłodszych oraz noszenie elementów odblaskowych jest tak istotne. - Dzięki naszym opaskom kierowca zauważy pieszego z odległości 150, a nie 20 metrów, gdy jest już za późno na jakąkolwiek reakcję. Nasze opaski naprawdę mogą uratować życie – dodaje Maria Kowalska.

Skanska edukuje i wyposaża najmłodszych w elementy odblaskowe od kilku lat. W ramach naszych działań rozdaliśmy ponad 20 tysięcy opasek odblaskowych, które trafiły do dzieci w min. województwie pomorskim, podkarpackim, wielkopolskim i dolnośląskim. - Budujemy bezpieczne drogi, ale chcemy też budować świadomość bezpieczeństwa i wspólną odpowiedzialność. Dlatego zwracamy się także do rodziców. Przecież wszyscy chcemy, by dzieci były na drodze bezpieczne – podsumowuje organizatorka.