c

XIX-wieczny budynek Sądu Okręgowego w Szczecinie zyska nowe oblicze

Press release 15.05.2013 09:00 CET

Dyrekcja Sądu Okręgowego w Szczecinie podpisała dziś umowę z firmą Skanska na rozbudowę i przebudowę budynku Sądu Okręgowego przy ul. Kaszubskiej 42. Inwestycja o wartości 6,6 mln zł netto zakończy się w kwietniu 2015 roku.

Początki Sądu Okręgowego w Szczecinie sięgają 1945 roku, gdy Szczecin został przejęty przez polską administrację. Dziś instytucja, mieszcząca się w neorenesansowym budynku, doczekała się jego rozbudowy.

Dzięki inwestycji całkowita powierzchnia obiektu zwiększy się o ponad 600 m kw. Główny dziedziniec XIX-wiecznego budynku, w którym znajduje się Sąd Okręgowy, zostanie wzbogacony o zadaszone Biuro Obsługi Klienta. Obiekt zyska ponadto czytelnię, pomieszczenia Krajowego Rejestru Karnego, biura podawcze, zaplecze socjalne dla pracowników i kasy.

Neorenesansowa estetyka

Dzięki rozbudowie rozplanowany na rzucie prostokąta obiekt z dwoma dziedzińcami wewnętrznymi, zyska nowe oblicze, przy jednoczesnym zachowaniu neorenesansowej estetyki. Elewacja budynku będzie nawiązywać do XIX-wiecznego nurtu architektury.

- Zewnętrzną część budynku wykończymy cegłą klinkierową wielobarwną w kolorze czerwonym i piaskowym, natomiast elewacje dziedzińców wewnętrznych - cegłą klinkierową w kolorze piaskowym – mówi Maciej Długaszewski, Menadżer Projektu, Skanska. - Aby umożliwić użytkowe wykorzystanie dziedzińca, usuniemy różnice w jego nawierzchni i zamontujemy nową posadzkę - dodaje Długaszewski.

Bezpieczny budynek

Przebudowywany i rozbudowany obiekt zostanie zaopatrzony w system przeciwpożarowy, system monitoringu i dozorowania, system antywłamaniowy oraz antynapadowy. Prace prowadzone przez Skanska przewidują wydzielenie klatek schodowych w budynku jako odrębnych stref pożarowych, wyposażonych w system oddymiania oraz oświetlenie ewakuacyjne.

- Na części poddasza, w pomieszczeniach zajmowanych przez funkcjonariuszy policji zostanie również wydzielona osobna strefa pożarowa – wyjaśnia Maciej Długaszewski, Menadżer Projektu, Skanska.

Wykonawca odpowiada także za zapewnienie odpowiedniej wentylacji, wymianę i uzupełnienie okien, drzwi oraz za wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, instalacji wodociągowo - kanalizacyjnej i elektrycznej.

Dane techniczne:

  • Kubatura - 6625 m sześc.
  • Całkowita nowo zaprojektowana pow. użytkowa - 636,96 m kw.
  • Powierzchnia użytkowa budynku wraz z biurem obsługi interesanta - 8564 m kw.
  • Wysokość - 12 m 
  • Długość (wymiar dziedzińca) - 29,17 m x 27,63 m
  • Liczba kondygnacji - 4 nadziemne

Firma z doświadczeniem

Skanska posiada wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów kubaturowych. Wybudowaliśmy m.in. Akademię Muzyczną w Poznaniu, Regionalne Centrum Informatyczne UWM, Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu, Bibliotekę Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie w regionie zachodniopomorskim firma prowadzi m.in. przebudowę Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, budowę pawilonu wystawowego służącego celom Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie oraz budowę Komendy Policji w Szczecinku. W tym roku firma zakończyła również budowę Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji „SERVICE INTER-Lab” w Szczecinie.