c

Otwarcie Deloitte House – projektu Skanska w Warszawie

Press release 09.06.2009 00:00 CET

9 czerwca oficjalnie otwarto biurowiec Deloitte House. Uroczystego otwarcia pierwszego w Polsce GreenBuilding dokonał Radca Ambasady Szwecji w Polsce, Gunnar Haglund wraz z Nicklasem Lindbergiem, Dyrektorem Zarządzającym Skanska Property Poland.

Deloitte House stanowi kolejny etap budowy kompleksu Atrium, tworzonego przez Skanska w centrum Warszawy, wzdłuż al. Jana Pawła II. Ten nowoczesny budynek biurowy klasy A oferuje 20 tys. m2 powierzchni, z czego ponad 95 proc. już wynajęto. Najemcy korzystają z 14 pięter biurowych oraz trzypoziomowego parkingu podziemnego dla ponad 200 samochodów.

Budynek jest już siódmym obiektem, jaki Skanska zrealizowała wspólnie z biurem architektonicznym Kazimierski & Ryba. Zaletą biurowca jest jego funkcjonalność i lokalizacja. Projektanci zadbali o to, aby najemcy mogli swobodnie aranżować przestrzeń. Kondygnacje o otwartym planie, z doskonałym dostępem światła dziennego, pozbawione są słupów wewnętrznych. Specjalnie zaprojektowany system podłóg pozwala na dużą dowolność w rozmieszczaniu okablowania.

W myśl proekologicznej polityki Skanska, budynek ma też doskonałą lokalizację w pobliżu węzłów komunikacyjnych. Na Dworzec Centralny dotrzemy w trzy minuty, do najbliższej stacji metra w siedem minut, a w pobliżu znajdziemy przystanki 15 linii autobusowych i 5 tramwajowych. Firma zachęca w ten sposób najemców do pozostawienia samochodów w garażach i docierania do pracy w bardziej ekologiczny sposób - transportem publicznym.

Deloitte House jest pierwszym i jak dotąd jedynym w Polsce budynkiem, który otrzymał od Komisji Europejskiej certyfikat GreenBuilding. GreenBuidling to działający od 2005 roku program Komisji Europejskiej, którego celem jest podniesienie poziomu efektywnego wykorzystania energii w budynkach komercyjnych. Projekty, które otrzymują certyfikat (zostają partnerami Programu) musi charakteryzować zużycie energii mniejsze o min. 25 proc. niż przewidują krajowe normy w miejscu, gdzie projekt jest realizowany. Deloitte House nie tylko spełnia surowe wymagania energetyczne i ekologiczne stawiane projektom GreenBuilding, ale znacznie je przewyższa. Zużycie energii jest w tym biurowcu o 32,5 proc. niższe niż wymagane przez polskie prawo. Wykazały to badania przeprowadzone przez niezależną zewnętrzną firmę audytorską ProBe.

W biurowcu swoje siedziby i oddziały mają znane firmy: Deloitte, King Sturge, Skarbnica Narodowa, Nordea Bank, AIG Bank, Skanska Property Poland, HRS, Delta Optical. Mieści się tu także pierwszy Green Branch – unikatowy, „zielony” oddział bankowy Deutsche Banku. Na lunch można wybrać się do znajdującej się na parterze restauracji Street.