c

Łopaty pod nową drogę z Brzeska do Koszyc już wbite!

Press release 24.04.2014 11:28 CET

Symbolicznym wbiciem pierwszych łopat rozpoczęła się budowa nowej drogi wojewódzkiej z Brzeska do Koszyc. Na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie buduje ją Skanska.

Skanska realizuje pierwszy etap inwestycji. Nowy fragment drogi wojewódzkiej będzie kosztował 27 mln zł netto (33 mln zł brutto). Dzięki nowej drodze powstanie dogodne połączenie autostrady A4 z DK nr 79 Kraków-Sandomierz. Będzie to ponad 4-kilometrowy odcinek od węzła autostradowego w Brzesku do Mokrzysk (ul. Zagrodzka). Inwestycja zostanie zakończona w maju 2015 roku.

Projektuj i wybuduj
DW 768 z Brzeska do Mokrzysk powstaje w formule „projektuj i buduj”, co oznacza, że Skanska najpierw wykonała projekt nowej drogi, następnie uzyskała wszelkie niezbędne pozwolenia do rozpoczęcia prac budowlanych, po czym przystąpiła do realizacji inwestycji.
- Budowa drogi będzie przebiegała w nowym śladzie, a jej obecny teren to głównie łąki, nieużytki i pola – mówi Witold Miśtak, Menadżer Projektu, Skanska. – Powstanie odcinek drogi wojewódzkiej o długości 4,3 km z jedną jezdnią i dwoma pasami ruchu o łącznej szerokości 7 m.

Droga zostanie wyposażona m.in. w obustronne pobocza, drogi serwisowe, rowy, urządzenia bezpieczeństwa ruchu i zatokę do ważenia pojazdów. W rejonie skrzyżowań z ul. Siostry Faustyny i ul. Zagrodzką Skanska wybuduje chodniki.
- Pod drogą powstanie 5 przejść dla średnich zwierząt, 4 dla płazów i jedno dla małych zwierząt – dodaje Marcin Wąsik, Inżynier Projektu, Skanska.

Nowe skrzyżowania
W ciągu nowej drogi powstaną skrzyżowania (w tym ronda) z już istniejącymi drogami lokalnymi. – Wybudujemy dwa ronda – mówi Witold Miśtak. – Na skrzyżowaniu z ul. Zagrodzką w Mokrzyskach powstanie rondo o średnicy zewnętrznej 40 m, z 4 wlotami skanalizowanymi wyspami najazdowymi i chodnikami. Podobne 40-metrowe rondo powstanie także na skrzyżowaniu z ul. Siostry Faustyny.