c

Pierwszy fragment obwodnicy Kęt już oddany

Press release 05.01.2012 13:00 CET

Kierowcy w Kętach przejechali 5 stycznia przez pierwszy fragment obwodnicy miasta, którą buduje Skanska. Oddany do użytku odcinek to prawie 900 m jezdni od ul. Kościuszki do ul. Żwirki i Wigury. Na włączeniu obwodnicy do DK 52 Skanska wybudowała też rondo, przez które kęczanie jeżdżą już od listopada.

1

Wartość budowy całego I etapu obwodnicy zachodniej, która powstaje na zlecenie Gminy Kęty, wynosi ponad 13,3 mln zł. Termin zakończenia inwestycji został wyznaczony na koniec listopada 2012 roku.

O obwodnicy

Skanska, która jest wykonawcą I etapu obwodnicy zachodniej Kęt, wybuduje ok. 2-kilometrowy odcinek jezdni o szerokości 7 m wraz z zatokami autobusowymi, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i oświetleniem. Oddany aktualnie do użytku fragment trasy to 884 m jezdni od ronda na wysokości Grupy Kęty do ul. Żwirki i Wigury.

- W tym roku ukończymy też dalszy odcinek obwodnicy, czyli fragment od ul. Żwirki i Wigury do ul. Spacerowej – mówi Sebastian Zub, Menedżer Projektu, Skanska.

Inwestycja obejmie również m.in. budowę i przebudowę zjazdów indywidualnych i publicznych, ekranów akustycznych, nasadzenie zieleni oraz wykonanie oznakowania poziomego i pionowego.

Rondo połączyło obwodnicę z DK 52

Od listopada kierowcy w Kętach jeżdżą też przez nowe rondo, które w ciągu ul. Kościuszki wybudowała Skanska. Połączyło ono obwodnicę miasta z DK 52 na wysokości Grupy Kęty.

- Budowa ronda była konieczna, żeby włączyć obwodnicę do ruchu – mówi Sebastian Zub. - Przy okazji realizacji ronda rozbudowaliśmy też prawie 400 m drogi krajowej, przebudowaliśmy chodniki, ogrodzenia, zjazdy do posesji i zjazdy publiczne oraz sieci: wodociągową, kanalizacyjną, gazową i teletechniczną.

W ramach zleconych robót Skanska wybudowała również ścieżki rowerowe, zatokę autobusową oraz ekrany akustyczne, chroniące mieszkańców przed nadmiernym hałasem. Budowa ronda kosztowała 2,2 mln zł.