c

Zakończyliśmy budowę Centrum Rekreacyjno – Sportowego w Kórniku

Press release 15.11.2010 00:00 CET

Skanska zakończyła realizację Centrum Rekreacyjno – Sportowego w Kórniku. Prace trwały niespełna dwa lata. Wartość kontraktu wyniosła ponad 55 mln zł brutto.

Centrum Rekreacyjno – Sportowe w Kórniku

Centrum Rekreacyjno-Sportowe w Kórniku tworzą: hala widowiskowo – sportowa i kryta pływalnia scalone ze sobą łącznikiem. Na parterze hali znajduje się boisko o wymiarach 51 x 31 m przeznaczone do gry w koszykówkę, siatkówkę i piłkę ręczną. Będą się tam mogły odbywać się zajęcia dla trzech grup jednocześnie - łącznie dla ok. 150 osób. Trybuny pomieszczą 250 widzów. Na piętrze zlokalizowane są: sala konferencyjna, sale do aerobiku i tenisa stołowego, siłownie oraz kawiarnia. Powierzchnia użytkowa hali wynosi 4 610 m kw.

Drugi z obiektów wchodzących w skład Centrum - budynek krytej pływalni ma powierzchnię użytkową 4 000 m kw. Znajduje się w nim: basen sportowy o wymiarach 25 x 12,5 m i głębokości 1,4 – 2,2 m, basen do nauki pływania o wymiarach 12,5 x 8 m i głębokości 0,8 – 1,25 m, brodzik, „rwąca rzeka”, a także 50-metrowa zjeżdżalnia. Na parterze powstał kompleks odnowy biologicznej (sauny, solaria, kabiny z biczami wodnymi, pomieszczenie relaksacyjne), a na piętrze - widownia ze 150 miejscami, sale ćwiczeń (m.in. siłownia) oraz restauracja, z której będzie można obserwować, co dzieje się w hali i na basenie. Cały obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Kórnickie Centrum Rekreacyjno – Sportowe Obiekt zostało wykonane w konstrukcji żelbetowej. Do realizacji stanu surowego zużyliśmy 4 000 m sześc. betonu, z czego 700 m sześc. – na płytę fundamentową pod pływalnią. Dach posiada konstrukcję drewnianą z dźwigarami z drewna klejonego. Zamontowaliśmy 8 sztuk dźwigarów o rozpiętości 35 metrów każdy (8 na hali widowiskowo – sportowej, 5 na pływalni). Całość pokryliśmy powlekaną blachą trapezową. Na dachu pływalni zamontowaliśmy kolektory słoneczne, które zapewnią ciepłą wodę użytkową w całym obiekcie. Centrum jest w dużej mierze przeszklone. Zamontowaliśmy łącznie 5 000 m kw. fasad aluminiowych.

Budowa centrum sportowego w Kórniku nie należała do łatwych zadań ze względu na specyfikę obiektu i skomplikowane warunki gruntowo – wodne - mówi Przemysław Śliwiński, Kierownik Budowy. – Budynek został posadowiony 5 m poniżej poziomu wód gruntowych. Aby zatrzymać dopływ wody do obiektu, musieliśmy wzmocnić wykop specjalną ścianką szczelinową z grodzic stalowych. W czasie największego natężenia prac na budowie pracowało 120 osób.

Do tej pory w Gminie Kórnik nie było hali sportowej z prawdziwego zdarzenia - mówi Paweł Haberland, Menedżer Projektu. -Cieszymy się, że to nam, firmie Skanska, przypadła rola generalnego wykonawcy tak długo oczekiwanego przez mieszkańców obiektu.