c

Filharmonia Folkloru Polskiego w Zbąszyniu już działa

Press release 03.11.2014 15:20 CET

Od września działa nowo wybudowana Filharmonia Folkloru Polskiego w Zbąszyniu. To jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce, łączący tradycję klasycznej gry na instrumentach z muzyką ludową. Uczniowie uczą się w niej m.in. gry na koźle, mazankach i sierszankach. Inwestycję zrealizowała firma Skanska.

Download file

Filharmonia
W skład Filharmonii Folkloru Polskiego wchodzą trzy obiekty. Trzykondygnacyjny budynek dydaktyczny (Szkoła Muzyczna I stopnia), który mieści sale do indywidualnej nauki, seminaryjne, sale do rytmiki, świetlicę, bibliotekę i mediatekę. Drugi z budynków to sala koncertowa o wysokości ok. 8,5 m, wyposażona w estradę dla 40-60 osobowego zespołu, dwa podesty dla chóru, zaplecze dla artystów, grup folklorystycznych, szatnię, foyer i widownię na niemal 250 osób. Trzeci obiekt, będący łącznikiem pomiędzy szkołą muzyczną a salą koncertową, stanowi zespół warsztatów do wyrobu, napraw i konserwacji ludowych instrumentów muzycznych, wyposażony w tokarki, stoły montażowo-stolarskie i inne specjalistyczne narzędzia. Nowo wybudowana filharmonia, o kubaturze 12,7 tys. m sześc. i powierzchni użytkowej 1,6 tys. m kw. pełni funkcje naukowo-dydaktyczne i koncertowe. Jej architektura nawiązuje do istniejącej zabudowy przestrzennej Zbąszynia.

Odpowiednia akustyka
Z racji funkcji, którą pełni budynek – szkoła muzyczna i sala koncertowa – zastosowane zostały odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe zapewniające podwyższone wymagania akustyczne obiektu. W celu zapewnienia izolacji od ruchu ulicznego sali koncertowej wykonane zostały żelbetowe ��ciany nośne i osłona zewnętrzna wygłuszająca z cegły klinkierowej i izolacji miękkiej. Dodatkowo, tzw. wewnętrzne „pudło” sali zostało wykonane z płyt drewnianych na stelażu odsuniętym od ściany. Sala koncertowa wymagała takiego wykonania, aby nie wystąpiły w niej niekorzystne odbicia fal dźwiękowych, które mogą być odbierane przez słuchaczy jako echo. W związku z tym strop podwieszony nad widownią ma konstrukcję kasetonową. Zapewnia ona odpowiednie rozproszenie dźwięku ograniczające odbicia fal dźwiękowych. W celu lepszego wykorzystania dźwięku emitowanego na estradzie zastosowany został specjalny ekran odbijający fale w kierunku widowni. W salach ćwiczeń szkoły muzycznej zamontowane zostały pochłaniające panele ścienne, podwieszane sufity i drzwi o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Rozwiązania te w znacznym stopniu ograniczają przenikanie dźwięków do sal sąsiednich.

Kozły, mazanki, szałamaje
Zbąszyńska Szkoła Muzyczna im. Stanisława Moniuszki to jedna z nielicznych w Europie instytucja, w której prowadzona jest nauka gry na instrumentach ludowych i klasycznych. Uczniowie uczą się w niej m.in. gry na koźle, mazankach i sierszenkach. Najlepsi adepci mogą brać udział w przeglądach, konkursach i festiwalach muzyki ludowej oraz odnosić w nich sukcesy.

- Wybudowaliśmy bardzo ważną inwestycję dla europejskiej kultury ludowej – mówi Maciej Cholewa, Menadżer Projektu, Skanska. - Poza funkcją koncertową, nowo wybudowany obiekt będzie kontynuował działania istniejącej szkoły muzycznej - tj. naukę gry na instrumentach klasycznych i ludowych. Projekt, który zrealizowaliśmy jest unikalny w skali kraju i Europy również za sprawą warsztatów budowy instrumentów ludowych, które się w nim znajdą. Adepci będą poznawać tajniki budowy kozłów, mazanek, sierszenek, a poprzez to muzyczne dziedzictwo kulturowe Regionu Kozła.

Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.