c

Tomcio Brygadzista spotkał się z dziećmi ze szkół podstawowych w Szczecinie

Press release 15.04.2014 17:46 CET

Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa, Kot – to od nich dzisiaj dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 61 oraz Szkoły Podstawowej nr 69 w Szczecinie dowiedziały się, jak bezpiecznie przejść przez ulicę, dlaczego warto nosić odblaski i z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy. Organizatorem akcji edukacyjnej promującej umiejętność bezpiecznego poruszania się po drodze, zwłaszcza w pobliżu budowy, jest firma Skanska.

 

Bezpieczni w pobliżu budowy w Szczecinie

Spotkanie w szczecińskich placówkach odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Skanska „Bezpieczniw pobliżu budowy”. Skanska, która jest wykonawcą m.in. budowy Sądu Okręgowego w Szczecinie, przeprowadzą ją od kilku lat w szkołach zlokalizowanych w pobliżu jej placów budów.

Edukacja z Tomciem Brygadzistą

Dzisiejsze spotkanie miało formę teatrzyku połączonego z piosenkami i konkursami. Bohaterowie przedstawienia: Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa i Kot uczyli najmłodszych, jakie są znaki drogowe, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i dlaczego dzieci nie powinny wchodzić na plac budowy. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe.

65 tysięcy odblaskowych dzieci

Od 2008 roku Skanska edukuje i wyposaża najmłodszych w elementy odblaskowe. Przez 6 lat w kilkuset spotkaniach w ramach akcji wzięło udział ok. 65 tys. dzieci. - W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się odświeżyć formułę kampanii - mówi Patrycja Wilińska, lokalna koordynatorka akcji „Bezpieczni w pobliżu budowy”, Skanska. – W szkołach podstawowych w pobliżu budów realizowanych przez Skanska w całej Polsce organizujemy przedstawienia poświęcone bezpieczeństwu dzieci. Spektakl został przygotowany specjalnie na potrzeby naszej akcji. Bajkowe postaci poprzez zabawę przekazują dzieciom niezwykle ważne tematy, związane z ich bezpieczeństwem, zdrowiem i życiem. 

Według danych Komendy Głównej Policji w 2012 roku w Polsce miało miejsce 3 679 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W zdarzeniach tych 89 dzieci poniosło śmierć, a niemal 4 tys. odniosło obrażenia. Wśród dzieci w wieku od 7 do 14 lat najwięcej ofiar wypadków stanowili piesi, a do wypadków tych dochodziło przede wszystkim podczas ładnej pogody i przy dobrej widoczności. Przyczyną tego może być nieznajomość podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Kampania prowadzona przez Skanska jest odpowiedzią na te problemy. - Chcemy uwrażliwić najmłodszych na niebezpieczeństwa związane z poruszaniem się po drogach oraz w pobliżu budowy, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu maszyn i pojazdów – mówi Patrycja Wilińska - W ramach naszej akcji promujemy też noszenie elementów odblaskowych. Dzięki odblaskom kierowca może zauważyć pieszego z odległości 150, a nie 20 metrów, gdy jest już zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję. W tym roku, w okresie od marca do kwietnia, spektakle w ramach kampanii „Bezpieczni w pobliżu budowy” zostaną zorganizowane w ponad 40 szkołach. Weźmie w nich udział ponad 10 tysięcy dzieci.