c

Umowa na budowę obwodnicy Brodnicy podpisana

Press release 13.11.2014 15:00 CET

W czerwcu 2016 roku kierowcy jadący z Torunia w kierunku Olsztyna pojadą obwodnicą Brodnicy. Dzisiaj GDDKiA Odział w Bydgoszczy podpisał umowę z firmą Skanska na budowę obwodnicy. Wartość prac wyniesie niemal 39 mln zł netto.  

Inwestycja obejmie zaprojektowanie i budowę 1,1 km nowej jezdni w ciągu drogi krajowej nr 15, estakady o długości 540 m nad ulicą Wiejską, torami PKP i terenami zalewowymi rzeki Łacha wraz z drogami serwisowymi. Dla pieszych powstaną chodniki, a dla cyklistów ścieżki rowerowe przy nowym rondzie i wzdłuż przebudowywanych ulic. Inwestycja połączy wybudowane w I etapie rondo z drogą krajową nr 15.

- Prace ruszą w grudniu tego roku – mówi Marcin Narolewski, Menadżer Projektu, Skanska. - Zaczniemy od realizacji robót przygotowawczych zapewniających dostęp do wykonania estakady. Potem przystąpimy do budowy estakady i robót drogowych. Inwestycję zakończymy w czerwcu 2016 roku. Ze względu na skomplikowane warunki gruntowe – połowa estakady przechodzić będzie przez tereny zalewowe, estakada posadowiona zostanie na palach. Dodatkowym wyzwaniem jest krótki, bo 13 miesięczny (z wyłączeniem okresów zimowych) termin na realizację konstrukcji ponad półkilometrowej estakady. Wcześniej musimy jeszcze wykonać projekt – dodaje Marcin Narolewski.

Po zakończeniu inwestycji obwodnica znacznie skróci czas podróżujących z Torunia do Olsztyna - nie będą musieli przejeżdżać przez centrum Brodnicy. Ruch w mieście zostanie zmniejszony, co wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa i poprawę jakości życia.