c

Skanska jest najatrakcyjniejszym pracodawcą i czołową firmą branży budowlanej

Press release 19.06.2012 00:00 CET

Po raz trzeci z rzędu Skanska jest numerem jeden w najważniejszych rankingach pracodawców na polskim rynku. Została także uznana za najcenniejszą i najbardziej zyskowną firmę budowlaną w zestawieniach opublikowanych przez dziennik „Rzeczpospolita” oraz tygodnik „Polityka”.

W maju Skanska została wyróżniona tytułem Idealnego Pracodawcy w kategorii Inżynieria w badaniu Universum Student Survey przeprowadzonym wśród studentów polskich uczelni. Kilka miesięcy wcześniej odebraliśmy ten sam tytuł, ale z rąk profesjonalistów. Zostaliśmy wtedy nagrodzeni tytułem Idealnego Pracodawcy w kategorii Inżynieria wśród profesjonalistów. Była to czwarta edycja badania Universum Professional Survey, którego liderem od początku jest Skanska. Warte podkreślenia, że jesteśmy jedyną firmą, która w badaniach firmy Universum zwyciężyła w swojej kategorii zarówno wśród studentów, jak i profesjonalistów.

W kwietniu zajęliśmy natomiast pierwsze miejsce w 1. edycji rankingu Firma dla Inżyniera organizowanego przez Bank Danych o Inżynierach. W tym zestawieniu pierwsze miejsce zajmujemy nieprzerwanie od pięciu lat. Tym samym Skanska, już po raz trzeci
z rzędu, jest liderem trzech najważniejszych rankingów pracodawców na polskim rynku: Idealny Pracodawca wśród studentów, Idealny Pracodawca wśród profesjonalistów oraz Firma dla Inżyniera.

- Jesteśmy dumni z faktu, że Skanska została ponownie doceniona zarówno przez wykwalifikowanych pracowników, jak i studentów - mówi Katarzyna Skorupka-Podziewska, Dyrektor ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Skanska.  - Wysoka pozycja w rankingach najlepszych pracodawców, zajęta po raz trzeci z rzędu, to wynik zaplanowanych działań w obszarze zasobów ludzkich, jakie podejmujemy na przestrzeni ostatnich lat.

Chcemy zatrudniać zarówno młodych pracowników, jak i profesjonalistów
z doświadczeniem zawodowym – dodaje Katarzyna Skorupka-Podziewska.

– Do młodych ludzi kierujemy nasz Program Praktyk Letnich, do którego w tym roku zgłosiło się 3348 studentów. Wybierzemy z nich ok. 80 osób, które latem będą mogły zdobyć w naszej firmie praktyczną wiedzę. Profesjonaliści doceniają Skanska za możliwości szkoleń i rozwoju, a także za nasze standardy pracy i wartości, którymi kierujemy się w codziennej pracy. W naszej strategii działania w obszarze zasobów ludzkich nie zapominamy oczywiście o obecnych pracownikach. Mamy świadomość, że podstawą sukcesu jest spójny wizerunek Skanska jako pracodawcy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji – podsumowuje Katarzyna Skorupka-Podziewska.  

Skanska jest doceniana nie tylko jako pracodawca, ale także jako wyróżniający się pod względem wyników finansowych przedstawiciel branży budowlanej.
W opublikowanych w ostatnich dniach kwietnia rankingach podsumowujących wyniki firm za rok 2011, Skanska znalazła się na najwyższej pozycji spośród firm budowlanych w zestawieniu 50 najbardziej zyskownych przedsiębiorstw w Polsce tygodnika „Polityka” i jest najwyżej notowaną firmą budowlaną na liście najcenniejszych przedsiębiorstw dziennika „Rzeczpospolita”.

Idealny Pracodawca wśród studentów

Ranking Idealnych Pracodawców wśród studentów powstał na podstawie badania Student Survey, które przeprowadzane jest corocznie wśród studentów w 28 krajach na całym świecie. W Polsce na pytania udzieliło odpowiedzi ponad 18 tys. respondentów. Celem badania jest poznanie oczekiwań i preferencji studentów, związanych z planowaną przez nich karierą i rozwojem zawodowym.

Idealny Pracodawca wśród profesjonalistów

Ranking Idealnych Pracodawców wśród profesjonalistów powstał na podstawie badania Professional Survey, przeprowadzanego przez firmę Universum Polska wśród osób z przynajmniej rocznym doświadczeniem zawodowym. O opinię na temat najlepszych pracodawców w Polsce, przyszłe plany zawodowe i ocenę rynku pracy spytano ponad 17 tys. pracowników.

Firma dla Inżyniera

Organizatorem rankingu „Firma dla Inżyniera” jest Bank Danych o Inżynierach. W jedenastej edycji głosy oddało ponad 2,8 tys. inżynierów. Głosowanie na najatrakcyjniejszych pracodawców minionego roku trwało od 1 stycznia do 31 grudnia 2011 r. Wzięły w nim udział osoby z wykształceniem technicznym lub kilkuletnim doświadczeniem na stanowisku inżynierskim.

Zestawienie najcenniejszych przedsiębiorstw „Rzeczpospolitej”

Ranking najcenniejszych firm „Rzeczpospolitej” towarzyszy Liście 500 największych przedsiębiorstw. Podstawą wyceny firm uwzględnionych w zestawieniu najcenniejszych firm wszystkich branż były trzy wskaźniki: sprzedaż za rok 2011, wartość księgowa i EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację).

Ranking 50 najbardziej zyskownych przedsiębiorstw „Polityki”

W zestawieniu tym firmy były klasyfikowane na podstawie zysku za rok 2011. Ranking został opublikowany przez tygodnik „Polityka” wraz z Listą 500 największych firm.