c

W Olecku zakończono rozbudowę Sądu Rejonowego

Press release 21.11.2013 12:00 CET

Siedem miesięcy przed umownym terminem zakończono prace związane z przebudową i rozbudową budynku Sądu Rejonowego w Olecku.

Download file

Na zamówienie Sądu Okręgowego w Olsztynie firma Skanska przebudowała istniejący budynek sądu i zbudowała nowy wraz z parkingami i ciągami pieszymi oraz dwoma bramami wjazdowymi. Wartość inwestycji wyniosła 9,7 mln zł netto.

Oba budynki, o jednorodnej formie architektonicznej, zostały połączone łącznikiem, co sprawiło, że kształtem przypominają literę L.

- W istniejącym budynku przebudowaliśmy dach na dwuspadowy z drewnianą więźbą dachową, wymieniliśmy również posadzki oraz stolarkę okienną. W piwnicach zamontowaliśmy warstwy posadzkowe z izolacjami termicznymi
i przeciwwilgociowymi – wyjaśnia Grzegorz Pietrowski, Menadżer Projektu, Skanska.

- Nowo wybudowany przez nas obiekt posiada 3 kondygnacje wraz
z podpiwniczeniem i został wykonany w technologii tradycyjnej. Prawe skrzydło budynku posadowiono na ławach fundamentowych. Natomiast lewe skrzydło, poczynając od dylatacji, posadowiono na studniach z kręgów żelbetowych o średnicach 150 i 200 cm. Łącznie wkopaliśmy 98 kręgów na posadowienie, wmontowaliśmy 100 t stali zbrojeniowej oraz zużyliśmy 1 200 m³ betonu - dodaje Pietrowski.

Obecnie w budynku znajdują się trzy klatki schodowe.  Przy głównej klatce schodowej znajduje się dźwig osobowy przystosowany do transportu osób niepełnosprawnych. Nowa siedziba sądu pomieści m.in. pięć sal rozpraw i pięć posieczeń przeznaczonych na archiwum, salę konferencyjną, areszt dla zatrzymanych oraz pomieszczenia biurowe.

Projekt w liczbach:

  • Pow. zabudowy 1343,13 m2          
  • Pow. użytkowa  2096,40 m2
  • Kubatura           15 446,00 m3

- Elewację parteru oraz miejsca dominu-jące w budynku zrealizowano w technologii elewacji wentylowanej, czyli jako systemowe, fasadowe okładziny ceramiczne imitujące piaskowiec. Pozostałe części elewacji kolorystycznie nawiązują do elementów ceramicznych – komentuje Pietrowski.

Skanska w regionie

Obecnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego firma realizuje ponad 100 projektów, w tym m.in. rozbudowę Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych  i budowę Sądu Okręgowego w Elblągu, rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 521 na odcinku Susz-Iława oraz przebudowę systemu przeciwpowodziowego rzeki Elbląg.

Pobierz