c

Ponad 5 km ścieżek rowerowych w Iławie

Press release 28.08.2012 11:00 CET

Zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem brzegów rzeki Iławki i jeziora Jeziorak w Iławie. W ramach zrealizowanej przez Skanska inwestycji wykonane zostały chodniki, ścieżki rowerowe, tarasy widokowe i place zabaw.

Iława

Umowa na realizację tego atrakcyjnego nie tylko dla iławian, ale i turystów projektu podpisana została w styczniu ubiegłego roku. Jego wartość wyniosła ponad 11,5 mln zł netto.  

W ramach pierwszego etapu kontraktu do użytku został oddany chodnik i ścieżka rowerowa o długości 1200 metrów wraz z pięcioma kładkami pieszo-rowerowymi. Wszystkie mostki mają stalową konstrukcję i drewniane pokłady, a najdłuższy z nich ma 80 metrów długości. Od kwietnia iławskie maluchy mogą bawić się na pięciu nowych placach zabaw, a mieszkańcy - korzystać z trzech altan wypoczynkowych wraz z placami ogniskowymi. 

- Do końca lipca zakończyliśmy całą inwestycję. Iławiane zyskali wtedy 5-kilometrowy odcinek malowniczo położonej promenady, biegnącej wzdłuż jeziora Jeziorak i rzeki Iławki – mówi Piotr Kęsikowski, Menadżer Projektu, Skanska.

Jezioro Jeziorak w Iławie to najdłuższe jezioro w Polsce. Dzięki inwestycji powstały dwa tarasy widokowe, sięgające nawet 30 metrów w głąb jeziora. Skanska wybudowała również 582 stylizowane słupy oświetleniowe i tartanową bieżnię o długości 120 m. Ustawionych zostało 118 ławek parkowych i posadzonych ponad 8500 drzew i krzewów. Nowa  nawierzchnia chodników, ścieżek rowerowych i parkingów wyniosła ponad 24 tys m kw.

Projekt był współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury na lata 2007-2013 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej.

Skanska nad Jeziorakiem

Zagospodarowanie brzegów Iławki i Jezioraka to nie jedyny, niedawno ukończony przez Skanska, kontrakt w Iławie. - W kwietniu, po zimowej przerwie, na zbudowanym przez nas torze wioślarskim na jeziorze Jeziorak w Iławie pojawili się pierwsi młodzi wioślarze Iławskiego Klubu Wioślarskiego  – mówi Piotr Kęsikowski. - Budowę toru treningowego ukończyliśmy jesienią ubiegłego roku, jednak z uwagi na warunki atmosferyczne treningi na nim rozpoczęły się dopiero w połowie kwietnia tego roku.

Inwestycja o wartości ponad 2 mln złotych netto, realizowana przez Skanska w konwencji "Zaprojektuj i zbuduj", rozpoczęła się w ubiegłym roku. Po wykonaniu i uzgodnieniu dokumentacji projektowej uzyskano pozwolenie na budowę. Realizacja polegała na pogrążeniu z jednostek pływających 18 pali stalowych o długości 16,5 m każdy, zamontowaniu ruchomych głowic pali wraz z olinowaniem i prawie tysiąca boi. Całość toru treningowego składa się z trzech torów o długości 2 km, które posłużą zawodnikom lokalnego klubu wioślarskiego oraz młodzieżowym reprezentacjom Polski. 

Obecnie w Iławie Skanska realizuje dwa projekty w bezpośrednim sąsiedztwie Jezioraka: jest to budowa mostu łukowego łączącego brzegi jeziora oraz modernizacja ul. Barlickiego.

Pobierz