c

Skanska zbuduje centrum konferencyjno-wystawiennicze przy Kopcu Kościuszki

Press release 25.07.2011 12:00 CET

W zabytkowej kurtynie I-V Fortu nr 2 „Kościuszko” przy Kopcu Kościuszki w Krakowie powstanie centrum konferencyjno-wystawiennicze. Na zlecenie Komitetu Kopca Kościuszki wybuduje je Skanska.

Centrum będzie nosiło imię Tadeusza Kościuszki i powstanie w ciągu 21 miesięcy. Inwestorem prac jest Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, a projekt dofinansowała Unia Europejska w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Wartość robót, które wykona Skanska, to ponad 6,8 mln zł brutto.

Rewitalizacja Fortu

Centrum powstanie w kurtynie I-V Fortu nr 2 „Kościuszko” po jej rewaloryzacji i adaptacji na cele wystawienniczo-konferencyjne. Sama kurtyna to ceglano-kamienny obiekt murowany, który składa się z dwóch murów grubości 3 i 1,15 m. Pomiędzy nimi znajduje się zasyp ziemny, uformowany na szczycie w wał strzelecki.

Kurtyna jest wpisana do rejestru zabytków, w związku z czym wykonamy szereg prac konserwatorskich – mówi Krzysztof Jaźwiecki, Menadżer Projektu, Skanska. – Oczyścimy m.in. powierzchnię cegieł z zabrudzeń i mikroorganizmów oraz uzupełnimy braki w wątkach ceglanych. Przeprowadzimy też renowację elementów kamiennych, łącznie z wykonaniem replik zniszczonych i brakujących części, tzw. krenelaży.

Z widokiem na Kraków

Prace budowlane rozpoczniemy od odsłonięcia zasypanej w tym momencie przez ziemię przestrzeni pomiędzy murami zewnętrznymi – mówi Krzysztof Jaźwiecki. – Przykryjemy ją następnie stropodachem, który będzie jednocześnie pełnił funkcję tarasu widokowego.

Dzięki tej inwestycji zaniedbana kurtyna I-V Fortu nr 2 „Kościuszko” zyska drugie życie – mówi prof. dr hab. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki. – Rewaloryzacja tego zabytkowego obiektu odsłoni jego dawne walory, nadając mu jednocześnie funkcje wystawowe i konferencyjne.

Centrum wystawienniczo-konferencyjne im. T. Kościuszki rozpocznie działalność w I kwartale 2013 r. Będzie 2-kondygnacyjnym budynkiem o maksymalnej wysokości 11,6 m i ponad 1000 m² powierzchni całkowitej. W ramach zagospodarowania najbliższego otoczenia kurtyny powstan�� alejki, parking na 18 miejsc, stanowisko ze stojakami rowerowymi oraz plac zabaw dla dzieci.