c

Rozpoczynają się prace przy budowie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmunologii

Press release 30.10.2012 15:00 CET

Skanska, wykonawca Centrum Pulmunologii w Bydgoszczy, przejęła od spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne plac budowy. Umowa na rozbudowę Centrum została podpisana w ubiegłym tygodniu. Wartość kontraktu to 32,7 mln zł brutto.

wkopanie łopaty

Uroczystego wkopania łopaty dokonali m.in. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Dyrektor Szpitala Pulmonologii w Bydgoszczy Mariola Brodowska, Prezes Spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne w Toruniu Aleksander Szczęsny oraz przedstawiciele wykonawcy: Małgorzata Grzybowska, Menadżer Projektu i Paweł Haberland, Dyrektor Zespołu Projektów Oddziału Budownictwa Ogólnego Skanska w Poznaniu.

W ciągu 20 miesięcy od daty podpisania umowy szpital zostanie rozbudowany o blok diagnostyczno – zabiegowo – łóżkowy. Od lipca 2014 roku pacjenci i personel medyczny będą mogli korzystać z nowego, czterokondygnacyjnego bloku o powierzchni niemal 7 tys. m kw.

- Przejmujemy plac budowy w okresie jesienno - zimowym – mówi Małgorzata Grzybowska, Menadżer Projektu ze Skanska. – W najbliższych miesiącach skupimy się na pracach związanych z przełożeniem lub usunięciem istniejących kolizji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i telekomunikacyjnych. Teren, który przejmujemy, jest uzbrojony, więc będziemy mieć do czynienia z dużym zakresem robót przygotowawczych. Właściwe prace budowlane ruszą wiosną 2013 roku. 

Zakres realizacji

 - Nowy obiekt zostanie dobudowany do istniejących budynków szpitalnych – mówi Małgorzata Grzybowska. – Placówka jest budynkiem przedwojennym. Powstała przed I wojną światową i ostatni raz rozbudowywana była przed II wojną światową. W związku z historycznym charakterem obiektu podczas realizacji zapewnimy nadzór archeologiczny.

Poza budową nowego obiektu prace obejmą rozbiórkę obiektów kolidujących z projektowanym zagospodarowaniem terenu. Skanska wykona studnię głębinową, a tym samym zapewni szpitalowi podstawowe zasilanie w wodę. Wybudowane zostaną także drogi dojazdowe.

Realizacja zadania będzie się odbywała na czynnym obiekcie.

Skanska od lat buduje szpitale

 - Skanska realizuje inwestycje dla służby zdrowia od wielu lat. Nasze projekty z tego obszaru budownictwa to m.in. Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, Świętokrzyskie Centrum Kardiologii w Kielcach, a także Centralny Szpital Kliniczny oraz budynek Rezonansu Magnetycznego dla Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie – mówi Paweł Haberland, Dyrektor Zespołu Kontraktów ze Skanska. - Byliśmy wieloletnim wykonawcą prac przy budowie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, w którym oddaliśmy do użytku oddziały: wewnętrzny, nefrologii i stacji dializ, neurologii z tlenownią i sprężarkownią, patomorfologii i histopatologii, rehabilitacji, RTG oraz chirurgii jednego dnia z salą operacyjną i zabiegową.

Skanska rozbudowała także Szpital Ginekologiczno – Położniczy im. Świętej Rodziny w Warszawie oraz Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie. Zmodernizowała i przebudowała Zakład Medycyny Nuklearnej Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi. W Trzebnicy rozbudowaliśmy Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej o pawilon dla oddziału rehabilitacji, a w Toruniu zrealizowaliśmy „pod klucz” Specjalistyczny Szpital Miejski.

Skanska w Bydgoszczy

Skanska od lat obecna jest na rynku kujawsko-pomorskim oraz w samej Bydgoszczy. Aktualnie kończy remont torowisk na Mostach Solidarności. W tym roku wykonała już dla Bydgoszczy niemal 9 km ścieżek rowerowych oraz przeprowadziła remonty ulic: Żwirki i Wigury oraz Nakielskiej