c

Uroczyste otwarcie tężni solankowej w Kopalni Soli w Wieliczce

Press release 01.12.2014 19:15 CET

Zabytkowa Kopania Soli „Wieliczka” zyskała kolejną atrakcję turystyczną – tężnię solankową z wieżą widokową. Obiekt zbudowała Skanska. Wartość inwestycji to 6,8 mln zł netto (8,4 mln zł brutto).

Tężnia solankowa w Kopalni Soli "Wieliczka"

Choć tężnia solankowa w Wieliczce otworzyła swe progi dla zwiedzających już w listopadzie to dziś, 1 grudnia br. odbyła się uroczysta ceremonia jej otwarcia. Poświęcenia obiektu dokonał Kardynał Stanisław Dziwisz, który także celebrował mszę świętą po uroczystości. Wydarzenie zostało połączone z obchodami dnia Św. Barbary.

Solankowa atrakcja
Tężnia solankowa, którą na terenie kopalni w Wieliczce zbudowała Skanska, jest obiektem na rzucie zbliżonym do elipsy. Tężnia o drewnianej konstrukcji ma wymiary ok. 53x69 m i aż 7 500 m² powierzchni. Jest zlokalizowana w Parku Kingi na terenie Kopalni Soli „Wieliczka”. Jest to optymalne miejsce z uwagi na zapewnienie obsługi i dostępności obiektu dla turystów i kuracjuszy. W ramach inwestycji Skanska wybudowała także niezbędne do funkcjonowania obiektu uzbrojenie terenu (sieć wody pitnej, rurociąg wody solankowej, kanalizację deszczową, sieć energetyczną) oraz jego oświetlenie.

Wokół obiektu znajdują się elementy małej architektury - ławki, kosze na śmieci, gabloty na wystawy tematyczne. Alejki otaczające tężnię zostały oświetlone w taki sposób, żeby podkreślać charakterystyczne punkty zagospodarowania terenu oraz eksponowane tutaj rzeźby.

Tężnia pełni funkcję rekreacyjną, leczniczą oraz turystyczną, stanowiąc atrakcję zarówno miasta, jak i Kopalni Soli „Wieliczka”. Niepodważalnym atutem tężni jest jej mikroklimat. Sprzyja on profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i rozedmy płuc. 

22-metrowa wieża
– Interesującym architektonicznie elementem obiektu jest wysoka na 22,5 m, ośmiokątna wieża, pod którą znajduje się maszynownia – mówi Adrian Gieras, Kierownik Budowy, Skanska. Z wieży oglądać można panoramę parku, centrum miasta, zabudowę klasztoru franciszkańskiego czy pobliskie szyby górnicze. Wieża to najwyższy punkt dostępny dla turystów. Projekt tężni z wieżą widokową wchodzącą w bryłę obiektu nawiązuje do nieistniejących już chłodni kominowych.

Wieliczka – klasa UNESCO
Kopalnia Soli „Wieliczka” jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej w Polsce. Każdego roku kopalnię odwiedzana ponad milion turystów z całego świata. Kopalnię w Wieliczce w 1978 r. wpisano jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów w Polsce na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Obiekt w Wieliczce to nie tylko światowej klasy atrakcja turystyczna, ale także najstarsze w Polsce przedsiębiorstwo, liczące ponad 700 lat. Poza gałęzią turystyczną, Kopalnia Soli „Wieliczka” działa m.in. także jako uzdrowisko, prowadząc działalność leczniczą w podziemnych wyrobiskach górniczych, gdzie wykorzystuje do leczenia unikatowy mikroklimat.

Skanska w Małopolsce
Od wielu lat Skanska realizuje inwestycje na terenie województwa małopolskiego. Firma wybudowała Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Skawiński Obszar Gospodarczy-Park Technologiczny, wały przeciwpowodziowe w Zembrzycach, most kolejowy w Dąbrówce i we Florynce. W chwili obecnej trwa m.in. budowa Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów czy Centrum Administracyjnego w Szycach w gminie Wielka Wieś. Skanska odnowiła także zabytkową kurtynę Fortu „Kościuszko” w Krakowie, a w zrewitalizowanych wnętrzach powstało Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze.