c

Skanska zakończyła przebudowę placu Dąbrowskiego w Łodzi

Press release 21.08.2009 00:00 CET

Spółka budowlana Skanska zakończyła modernizację placu Dąbrowskiego w Łodzi. Najciekawszym jego punktem jest fontanna muzyczna w kształcie fali – miejsce spotkań mieszkańców tego 800 – tysięcznego miasta.

Zakres prac W ramach kontraktu wykonaliśmy na 7 800 m kw. placu nawierzchnię z naturalnego kamienia, iluminację, oświetlenie, a także zagospodarowanie terenu wraz z urządzeniami małej architektury i zielenią. Ponadto, zakres prac objął realizację fontanny muzycznej z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, elektrycznymi i automatyką oraz przyłączy wody, kanalizacji, prądu i telekomunikacji. Wartość projektu wyniosła 16 mln zł.

- Przebudowę placu wykonaliśmy w bardzo krótkim czasie – mówi Marcin Twardowski, Menedżer Projektu, Skanska. - Prace rozpoczęliśmy 23 marca. Zgodnie z umową, po pięciu miesiącach przekazujemy zmodernizowany plac. Swoim wyglądem nawiązuje on do amfiteatru zwróconego w kierunku gmachu Teatru Wielkiego. Jestem przekonany, że stanie się jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców Łodzi.

Fontanna muzyczna Najbardziej charakterystycznym elementem placu jest fontanna. Tworzą ją grzbiety dwóch żelbetowych fal morskich pokrytych szklaną mozaiką. Zastosowana technologia daje możliwość regulacji szerokości i wysokości strumienia wody, która może wypływać jednocześnie z kilku miejsc, w zależności od potrzeb spektaklu muzycznego. Zastosowanie 272 różnego rodzaju dysz pozwala uzyskać bardzo urozmaicone i dynamiczne obrazy wodne, zgrane z muzyką i światłem. Dzięki komputerowi, zlokalizowanemu w podziemiach placu, przechodnie usłyszą fragmenty oper i najsłynniejsze utwory muzyki filmowej i klasycznej. Po zmroku pokazy zostaną wzbogacone o efektowne, wielobarwne oświetlenie.

Przed fontanną znajduje się obniżona powierzchnia forum, na którym trzy kolory naturalnego kamienia rozdzielone zostały pasmami świetlnymi. Na granicy forum ustawiono osiem kwietników w kształcie łódek. Nawiązują one do herbu Łodzi.

Działania lokalne Skanska jest znana na łódzkim rynku budowlanym z realizacji biurowca Europejskiego Centrum Usług Philips (obecnie Infosys), budowy zakładów produkcyjnych takich firm, jak: Bosch-Siemens, Hutchinson, Wirthwein oraz budynków użyteczności publicznej: Teatru Nowego, pływalni Wodny Raj, budynku Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Nasza firma przebudowała także ul. Zachodnią i al. Włókniarzy.