c

W poniedziałek rusza remont ul. Jaworzyńskiej w Legnicy

Press release 21.03.2014 15:25 CET

Nowa nawierzchnia, kilka kilometrów chodników i ścieżek rowerowych, ronda, zatoki autobusowe, a całość oświetlona przez 180 latarni – tak będzie wyglądać ulica Jaworzyńska po zakończeniu inwestycji. W poniedziałek firma Skanska, wykonawca inwestycji, rozpoczyna przebudowę tej ważnej arterii miejskiej. Wartość kontraktu wyniesie niemal 42 mln zł netto. Inwestorem jest Urząd Miasta Legnica.

Download file

Zmiany w organizacji ruchu
Prace ruszają w najbliższy poniedziałek, tj. 24 marca. By nie wyłączać całkowicie z ruchu tej ważnej arterii komunikacyjnej Legnicy, prace będziemy prowadzić etapami – mówi Mariusz Szczepaniak, Kierownik Budowy, Skanska.

- Rozpoczynamy od fragmentu ul. Grabskiego, na odcinku od skrzyżowania z ul. Jaworzyńska do ul. Wojska Polskiego. Na tym odcinku, od 24 marca
do 1 kwietnia, ul. Grabskiego będzie w pełni przejezdna, ale kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu – zwężenie jezdni, zakaz wyprzedzania i ograniczenie prędkości. Piesi będą mieli do dyspozycji jeden chodnik. Prace, które będą prowadzone w tym pierwszym tygodniu inwestycji, obejmą roboty przygotowawcze, wycinkę drzew, rozbiórki, geodezyjne tyczenie trasy oraz wdrożenie tymczasowej organizacji ruchu - dodaje Mariusz Szczepaniak.

W dniu 2 kwietnia nastąpi całkowite zamknięcie ul. Grabskiego na odcinku od. ul. Jaworzyńskiej do ul. Wojska Polskiego. Objazdy zostaną poprowadzone ulicami: Wojska Polskiego – Grunwaldzką – Jaworzyńską. Zamknięcie ul. Grabskiego potrwa do 30 listopada br.

W drugim tygodniu kwietnia ruszy też remont skrzyżowania ul. Jaworzyńskiej z ulicami: Muzealną, Skarbka, Gwarną do wysokości ul. Szkolnej. Aktualnie inżynierowie ruchu, policja i służby miejskie pracują nad zatwierdzeniem projektu organizacji ruchu w tym rejonie, który musi być spójny z projektem organizacji związanym z inną inwestycją rozpoczynającą się w pobliżu – przebudową ul. Witelona. O zmianach w ruchu poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kierowców i mieszkańców okolic prosimy zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do oznakowania tymczasowego wprowadzonego na czas remontu. Po zakończeniu przebudowy standard jezdni ulegnie zdecydowanej poprawie, dzięki czemu zwiększy się bezpieczeństwo w tym rejonie.

O inwestycji
Zakres całej inwestycji obejmuje przebudowę 2,5 kilometra ul. Jaworzyńskiej na odcinku od ul. Skarbka do ul. Borsuczej, czyli do Obwodnicy Zachodniej,
a także fragment ul. Grabskiego od skrzyżowania z ul. Jaworzyńską do ul. Wojska Polskiego (ok. 260 m). W wyniku przebudowy powstaną 2 ronda -
na skrzyżowaniu ul. Jaworzyńskiej z ulicami Andersa, Chłapowskiego i Traugutta oraz na skrzyżowaniu z ulicami Rataja i Oświęcimską. Powstanie też 6 km chodników, 5 km ścieżek rowerowych, 3,5 km kanalizacji deszczowej, 8 zatok autobusowych, a całość oświetli 180 latarni. W latarniach zastosowane zostaną oprawy energooszczędne typu LED, co wpłynie na obniżenie opłat za prąd o połowę.

Ta znacząca dla miasta inwestycja niesie za sobą wiele korzyści. Konstrukcja nawierzchni o odpowiedniej trwałości i nośności, a także ronda, przebudowane skrzyżowania, chodniki - wszystko to ma zapewnić płynność, komfort i bezpieczeństwo ruchu wszystkim użytkownikom. Dojazd z centrum Legnicy do obwodnicy DK 3 będzie zdecydowanie dogodniejszy.
Dodatkowo, okoliczni mieszkańcy zyskają 3,5 km kanalizacji deszczowej. Ponadto, za sprawą wybudowanego kanału technologicznego szerokopasmowej sieci teleinformatycznej osoby zamieszkujące teren wzdłuż całej ul. Jaworzyńskiej będę mogły w każdej chwili, bardzo szybko podłączyć sie do Internetu.

Pobierz