c

Kamień węgielny pod budowę Centrum Targowo-Wystawienniczego w Bydgoszczy wmurowany

Press release 11.12.2014 07:40 CET

W Bydgoszczy powstanie nowoczesne Centrum Targowo-Wystawiennicze. Inwestorem jest Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, a autorem projektu i generalnym wykonawcą firma Skanska. Wartość kontraktu wyniesie ponad 34 mln zł netto. Dzisiaj wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję.

Download file

Centrum powstanie w Bydgoszczy, przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej z ul. Jeździecką. Będzie to hala targowo-wystawiennicza z częścią biurowo-konferencyjną. Dzięki inwestycji Miasto zyska centrum konferencji i imprez artystyczno-rozrywkowych o zasięgu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 16 tys. m. kw. Do końca roku planowane jest zakończenie w dużej części robót ziemnych i rozpoczęcie prac żelbetowych zarówno w budynku administracyjnym jak i na hali targowo-wystawienniczej. W marcu obiekt osiągnie stan surowy, a na koniec kwietnia zostanie przykryty dachem. Miesiące letnie przeznaczone są głównie na roboty wykończeniowe i zewnętrzne. Zakończenie prac planowane jest na sierpień przyszłego roku.

- Parametry geometryczne hali są imponujące - mówi Arkadiusz Kowalski, Kierownik Budowy, Skanska. - Jej powierzchnia wyniesie około 11 tys. kw., a kubatura ponad 140 tys. sześc. Przestrzeń tę będzie można podzielić na trzy mniejsze sale za pomocą dwóch półautomatycznych mobilnych ścian o wysokość 13 m - będą one jedne z najwyższych w Europie. Wybudowanie tej olbrzymiej powierzchni bez wykorzystania słupów pośrednich będzie możliwe dzięki zastosowaniu dźwigarów o rozpiętości około 50 metrów, które w najwyższym miejscu będą miały około 3 m wysokości. Do wykonania konstrukcji hali zużyjemy niemal 600 ton stali konstrukcyjnej. Na budowie, w największym natężeniu prac będzie pracowało 200 osób. Do budowy centrum zużytych zostanie około 200 ton stali zbrojeniowej, 6 tys. metrów sześciennych betonu, 95 tys. sztuk bloczków silikatowych. - Przed nami ponad osiem miesięcy wytężonej pracy, która zaowocuje nowoczesnym Centrum Targowo-Wystawienniczym – mówi Justyna Kobylarz, Menadżer Projektu, Skanska. - Z pewnością wpisze się ono już na stałe w krajobraz Bydgoszczy.

 

Pobierz