c

Rusza budowa ulicy Kolejowej w Murowanej Goślinie

Press release 04.04.2014 07:00 CET

Nowa nawierzchnia, kanalizacja deszczowa, oświetlenie i ścieżka rowerowa – tak będzie wyglądać ul. Kolejowa wiosną przyszłego roku. Wczoraj została podpisana umowa z firmą Skanska na realizację inwestycji. Inwestorem jest Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina. Wartość prac wyniesie ponad 2,8 mln zł netto.

Budowa ul. Kolejowej obejmie odcinek 670 metrów, od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Polną. Ulica zyska nowa nawierzchnię, kanalizację deszczową, chodniki (ponad 1,2 km), ścieżkę rowerową (0,7 km) i oświetlenie (28 lamp). Ponadto powstaną nowe zjazdy do posesji, miejsca postojowe dla samochodów osobowych i ciężarowych, zatoki autobusowe wraz z wiatami przystankowymi, zatoka dla taksówek, place z miejscami postojowymi dla rowerów (ponad 70 stojaków) i wiatami. Ulica zostanie odgrodzona od torów kolejowych specjalną barieroporęczą.

Prace ruszą w połowie kwietnia i rozpoczną się od robót rozbiórkowych istniejącej nawierzchni drogi i budowy kanalizacji – mówi Leszek Minc, Kierownik Budowy, Skanska. - Roboty budowlane potrwają do pierwszej połowy listopada, a prace montażowe do końca listopada. Na wiosnę 2015 r. zakończymy oznakowanie drogi i prace związane z zielenią. Termin inwestycji jest wyznaczony na połowę maja 2015 roku.

Istniejąca nawierzchnia na odcinku od ul. Wojska Polskiego do dworca PKP jest w złym stanie technicznym, a fragment od dworca PKP do ul. Polnej to droga gruntowa. Inwestycja wpłynie na zdecydowaną poprawę bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i pasażerów autobusów. Miasto zyska komfortowy dojazd i dojście do dworca PKP.

Inwestycja wpisuje się we współczesny trend powrotu do łask transportu kolejowego i związanej z tym rewitalizacji dworców PKP. Funkcjonalne otoczenie dworców, w tym m.in. miejsca do pozostawienia rowerów dla podróżujących koleją zachęcają do korzystania z takiego środka komunikacji. W tym roku podobne inwestycje realizowane są chociażby przy dworcach w Czerwonaku czy Swarzędzu.

Zmiany w organizacji ruchu W pierwszym etapie inwestycji, tj. od połowy kwietnia do połowy czerwca, ul. Kolejowa od dworca PKP do ul. Polnej zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu. Zapewniony będzie jedynie dojazd do skupu złomu od ul. Polnej. Dojazd do dworca PKP, ośrodka zdrowia i okolicznych posesji będzie możliwy od ul. Mostowej. O kolejnych zmianach poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Skanska w Wielkopolsce Skanska jest wykonawcą wielu inwestycji na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego. Firma przebudowała wnętrza wschodniego skrzydła poznańskiego Zamku, zbudowała m.in. Biocentrum dla Uniwersytetu Przyrodniczego, Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, a także budynek laboratoryjno – biurowy dla Instytutu Logistyki i Magazynowania. Wybudowała także trasę S11 na odcinku Poznań – Kórnik, obwodnicę Kórnika, Śremu, pierwszy etap Zachodniej Obwodnicy Poznania na odcinku od autostrady A2 do Swadzimia. Obecnie w stolicy Wielkopolski Skanska buduje m.in. Sąd Okręgowy i Rejonowy, wieżę kontroli ruchu lotniczego na poznańskim lotnisku Ławica, Klinikę Weterynarii, a także ostatni etap obwodnicy zachodniej, odcinek Rokietnica – Swadzim.