c

Oczyszczalnia ścieków w Gniewkowie zostanie przebudowana

Press release 08.05.2014 13:20 CET

Gruntowny remont przejdzie oczyszczalnia ścieków w Gniewkowie. Za niecałe 7 miesięcy jej przepustowość zwiększy się o ponad 70%. Gmina Gniewkowo podpisała z wykonawcą inwestycji – firmą Skanska umowę na realizację zadania. Wartość prac wyniesie 4,2 mln zł netto.

W ramach zadania zbudowany zostanie nowy reaktor biologiczny osadu czynnego o objętości 2,5 tys. m sześc., a także pompownia osadu recyrkulowanego. Przebudowie zostanie poddany istniejący reaktor biologiczny, przepompownia osadu nadmiernego, stacja dmuchaw i przepompownia wód drenażowych. Remont przejdzie też pompownia ścieków. Wykonawca zajmie się również montażem nowoczesnych systemów sterowania i nadzoru wszystkich procesów technicznych oczyszczalni i przeprowadzi rozruchy technologiczne. Po przebudowie przepustowość oczyszczalni zwiększy się o ponad 70%, tj. z 3 tys. do 5,2 tys. m sześc./dobę.

Prace związane z rozbudową oczyszczalni ruszą po weekendzie majowym. – Rozpoczniemy od wykonania nowego reaktora osadu czynnego, którego rozruch jest planowany na sierpień br. – mówi Artur Galla, Menadżer Projektów, Skanska. - Następnie wyłączymy z użytkowania reaktor istniejący i przystąpimy do jego przebudowy. W trakcie realizacji robót zapewnimy ciągłość pracy oczyszczalni. Całość inwestycji sfinalizujemy w połowie listopada. Zadanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. 

Ekologiczne realizacje Skanska
Skanska realizuje podobne projekty na terenie całego kraju. Zbudowaliśmy Zakład Zagospodarowania Odpadów Zakurzewie, Nowym Dworze koło Chojnic, Skawinie koło Krakowa oraz Paszczynie koło Dębicy. Zrealizowaliśmy także Centrum Zagospodarowania Odpadów w Piotrowie Pierwszym oraz składowisko odpadów w Bielsku-Białej. Zmodernizowaliśmy oczyszczalnię ścieków „Południe” w Nowym Dworze Mazowieckim. Wśród zakończonych projektów warto wymienić również oczyszczalnie ścieków w Jeleniej Górze, Przemyślu, Mielcu, Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Zagórzu oraz w Izabelinie.