c

Zawiesiliśmy wiechę na hali widowiskowo-sportowej w Koszalinie

Press release 13.10.2010 00:00 CET

Na szczycie hali widowiskowo – sportowej w Koszalinie zawisła wiecha. To znak, że obiekt osiągnął najwyższy punkt konstrukcyjny. Wartość inwestycji wynosi 34,8 mln zł brutto. Jej zakończenie planowane jest na czerwiec 2012 roku.

1

Hala widowiskowo – sportowa powstaje na terenie kampusu akademickiego Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich. Będzie przeznaczona dla 3 tys. widzów. Jej wysokość osiągnie 17 m, a kubatura 100 tys. m sześc. Na parterze hali znajdzie się główna arena sportowa o wymiarach 45 x 24 m z boiskiem (20 x 40 m) umożliwiającym rozgrywanie m.in. międzynarodowych meczów piłki ręcznej, a także sale treningowe, sanitariaty, szatnie i mała gastronomia.

Na pierwszym i drugim piętrze powstaną m.in. siłownia, sala fitness, jacuzzi, sauna, sala bilardowa i do tenisa stołowego, a także sala konferencyjna z zapleczem i pomieszczeniami dla dziennikarzy. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed halą powstanie parking na prawie 300 miejsc. Inwestorem zadania jest Politechnika Koszalińska.

Zakończyliśmy stan surowy obiektu, do wykonania którego zużyliśmy 4 300 m sześc. betonu i 360 ton stali zbrojeniowej. Zrealizowaliśmy uzbrojenie terenu w zewnętrzne sieci kanalizacyjne i wodne, przyłącza do budynku, a także drenaż zabezpieczający obiekt przed napływaniem wód gruntowych. Na części dachu zamontowaliśmy urządzenia służące do wentylacji i klimatyzacji. Aktualnie układamy blachę trapezową na konstrukcji dachu zbudowanej ze stalowych wiązarów. Montujemy konstrukcję wsporczą pod obudowę z płyt cementowo – włóknowych i kompozytowych Alucobond. Do końca roku zamierzamy zamknąć obiekt poprzez wykonanie obudowy wszystkich ścian i zamontowanie aluminiowo – stalowych fasad. Sfinalizujemy również konstrukcję dachu. Przyszły rok poświęcimy przede wszystkim na wewnętrzne prace wykończeniowe, a także prace na zewnątrz obiektu, tj. wykonanie dróg, parkingów, nasadzenie zieleni. Całość robót zakończymy w czerwcu 2012 roku.

Koszalińska hala będzie obiektem o atrakcyjnej architekturze. Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja dachu. Stanowią ją wyeksponowane elementy nośne, czyli przestrzenne dźwigary stalowe o rozpiętości 60 m. Zostały zaprojektowane przez profesora Jana Filipkowskiego z Politechniki Koszalińskiej, który projektował także zadaszenie amfiteatru w Koszalinie o rozpiętości 100 m.

- Do montażu potężnych łukowych dźwigarów sprowadziliśmy ogromy dźwig, którego możliwości udźwigu wynoszą 650 ton – mówi Wojciech Bachera, Kierownik Budowy. - Części składowe dźwigu, balasty, krata wysięgnika – wszystko to było przywiezione na budowę 7 tirami.

Ze względu na ponadgabarytowe rozmiary pojazdów transport odbywał się nocą. Do złożenia dźwigu potrzebny był plac o wymiarach 80 x 14 m, a pod jego podpory musieliśmy wykonać specjalne stopy fundamentowe. Montaż 11 sztuk ogromnych stalowych dźwigarów, z których każdy ważył ponad 18 ton, trwał kilka dni – dodaje Wojciech Bachera.

Politechnika Koszalińska nie posiada własnego obiektu, który zapewniałby studentom odpowiednią powierzchnię do rozgrywek sportowych. Miasto nie ma natomiast obiektu, w którym można byłoby organizować imprezy masowe. Dlatego hala, którą wybudujemy, pozwoli zaspokoić potrzeby zarówno uczelni, jak i miasta Koszalin – mówi Zbyszko Kapłon, Menedżer Projektu.

Hala wraz zapleczami umożliwi organizację zajęć wychowania fizycznego dla studentów oraz treningów i rozgrywek uczelnianych. Będą się w niej odbywać zajęcia miejskich sekcji sportowych oraz koncerty, targi i wystawy.

Obiekty sportowe w całej Polsce Budowa obiektów sportowo-rekreacyjnych to jeden z podstawowych obszarów działalności Skanska. Byliśmy wykonawcą m.in. kompleksu rekreacyjno – sportowego w Zielonej Górze, basenów w Strzyżowie, Oleśnicy i Łodzi, stadionu piłkarskiego w Kielcach oraz łódzkiej hali sportowej. Obecnie budujemy m.in. centrum sportowo - rekreacyjne w Kórniku, aquapark w Wągrowcu, a także stadion w Kołobrzegu.