c

Na ponad 400 placach budów Skanska w Polsce rozpoczął się Tydzień Bezpieczeństwa

Press release 13.05.2013 11:00 CET

W Skanska rozpoczęła się dziś największa na świecie firmowa inicjatywa związana z bezpieczeństwem pracy. W działaniach w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa 2013 weźmie udział 57 tys. pracowników Skanska i wiele tysięcy podwykonawców, dostawców i partnerów biznesowych. Spotkania na budowach, pokazy i warsztaty organizowane są na placach budów Skanska na całym świecie, w tym również na ponad 400 projektach firmy w Polsce.

Budowa Malta House w Poznaniu

Tydzień Bezpieczeństwa 2013 przebiegnie w Skanska pod hasłem: „Bezpieczeństwo. Ucz się i bądź liderem” i potrwa od 13 do 19 maja. To już dziewiąta edycja tej ogólnoświatowej inicjatywy. Każdego dnia bezpieczeństwo pracy jest priorytetem na budowach Skanska, ale Tydzień Bezpieczeństwa daje pracownikom firmy możliwość szczególnego skoncentrowania się na wysiłkach w tej dziedzinie.

- Naszym celem jest zero wypadków na budowach. Wierzymy, że każdy ma prawo bezpiecznie wrócić po pracy do domu. Aby osiągnąć ten cel, nie wystarczą jednak zasady i procedury. Konieczna jest zmiana sposobu myślenia i działania - mówi Johan Karlström, Prezes Grupy Skanska.

Firma systematycznie prowadzi wiele działań prewencyjnych, by unikać wypadków na swoich budowach. Jako cel pośredni, do 2015 roku Skanska chce wyeliminować 3 z każdych 4 wypadków powodujących niezdolność do pracy. W ciągu ostatnich 6 lat wskaźnik wypadków powodujących niezdolność do pracy zmniejszył się w Skanska na całym świecie o 50%.

W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa na projektach Skanska w Polsce odbędą się m.in. warsztaty na temat zabezpieczeń zbiorowych podczas prac na wysokości i prac pod ruchem oraz poprawności stosowania środków ochrony indywidualnej, a także pokazy z udziałem firm specjalizujących się w zabezpieczaniu tego rodzaju prac. Pracownicy biurowi będą mogli skorzystać z aplikacji on-line, za pomocą której dowiedzą się, jak dbać o układ kostny, a zwłaszcza kręgosłup, w czasie wykonywania obowiązków zawodowych.

Na projektach biurowych i mieszkaniowym Skanska na pracowników czekają szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, warsztaty z zakresu dbania o zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy biurowej oraz metod opanowywania stresu. Dla użytkowników samochodów służbowych przygotowany został natomiast kurs jazdy defensywnej. Podobnie jak w poprzednich latach, podczas Tygodnia Bezpieczeństwa 2013 na projektach odbywać się będą spotkania z pracownikami oraz wizyty kadry menadżerskiej jednostek Skanska w Polsce.