c

Wmurowaliśmy kamień węgielny pod budowę biblioteki w Zielonej Górze

Press release 30.09.2011 15:00 CET

Na budowie biblioteki uniwersyteckiej w Zielonej Górze odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Kontrakt o wartości ponad 26,7 mln zł brutto zrealizujemy do września 2012 roku.

biblioteka w zielonej gorze

Wielofunkcyjna biblioteka uniwersytecka powstanie między budynkiem głównym Uniwersytetu Zielonogórskiego przy al. Wojska Polskiego a dawnym Zakładem Komunikacji Językowej. Budynek będzie składał się z pięciu kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie ponad 8 tys. m. kw., a kubatura 35 tys. m sześc. Obiekt został zaprojektowany przez łódzkie Biuro Architektoniczne NOW.

Biblioteka w sieci

Budynek pomieści ponad 600 tys. tytułów w części zamkniętej oraz ponad 450 tys. w części otwartej. Znajdzie się tam ok. 450 miejsc do pracy indywidualnej i zbiorowej, pomieszczenia do przeprowadzania szkoleń, seminariów i zajęć dydaktycznych oraz do organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Nowością i udogodnieniem dla czytelników będzie dostęp do bezprzewodowej sieci internetowej, katalogi elektroniczne, stanowiska do obsługi zbiorów multimedialnych i audiowizualnych czy samoobsługowe punkty wypożyczeń i zwrotów książek. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Postęp prac

Umowa na wykonanie inwestycji została podpisana na początku tego roku. W ramach realizowanej inwestycji wykonaliśmy do tej pory płytę fundamentową o grubości 90 cm i przyłączyliśmy sieć teletechniczn��. Obecnie wykonujemy strop żelbetowy nad kondygnacją -1. Podłączamy również sieci zewnętrzne: deszczowe, sanitarne i przyłącze wody. Na przełomie roku zakończony zostanie stan surowy. Następnie rozpoczniemy prace związane z elewacją oraz wykończeniem i wyposażeniem biblioteki.  

Już podczas realizacji kontraktu okazało się, że musimy usunąć znacznie większą ilość ziemi niż zakładano w planach – mówi Tomasz Bromber, Kierownik Budowy, Skanska. – Według badań geologicznych, ze względu na znajdujące się na miejscu pokłady węgla brunatnego mieliśmy usunąć 30-40 cm powierzchni ziemi. Okazało się, że węgla jest o wiele więcej i musieliśmy usunąć warstwę ziemi o grubości aż 2,8 m. Planowane zakończenie inwestycji to koniec sierpnia 2012 roku. Pozwolenie na użytkowanie budynek powinien otrzymać do końca września przyszłego roku.

Nowoczesna biblioteka

Uniwersytecka książnica zostanie zrealizowana zgodnie z popularną na świecie ideą „biblioteki otwartej”, gdzie kontakt czytelnika z książką nie jest ograniczony barierami przestrzennymi i organizacyjnymi. Nowością będzie samoobsługowa wypożyczalnia oraz zabezpieczenie zbiorów w systemie radiowym (RFID).Wszystkie zbiory zostaną oznaczone elektronicznymi etykietami identyfikowanymi w centralnej bazie danych. Książki zostaną zabezpieczone za pomocą systemu bramek radiowych współpracujących z instalacją kontroli dostępu w budynku. Jak podkreśla Jan Matysiak, Menedżer Projektu biblioteka powinna spełnić oczekiwania najbardziej wymagającego użytkownika. Technologia RFID ułatwi pracę bibliotekarzom. Dzięki specjalnemu urządzeniu – skontrum, w łatwy sposób będzie można dokonać rewizji i uporządkowania księgozbioru.

Uniwersytet Zielonogórski jest jednym z najmłodszych uniwersytetów w Polsce. Studenci i kadra naukowa czekali na bibliotekę od 10 lat. Będzie ona służyć nie tylko studentom, ale też młodzieży szkolnej, pracownikom lubuskich instytucji i mieszkańcom miasta.

Skanska na rynku zielonogórskim

Skanska jest od wielu lat obecna na rynku zielonogórskim. Dotychczas zrealizowaliśmy tu m.in. Centrum Rekreacyjno – Sportowe, budynek dydaktyczny Wydziału Nauk Ścisłych Uniwersytetu Zielonogórskiego, Węzeł Pomocniczy Obsługi Przesyłek Priorytetowych Poczty Polskiej, Zakład Produkcji wyrobów drewnianych i pellet dla firmy Stelmet. Przeprowadziliśmy także rozbudowę i modernizację zielonogórskiej Palmiarni, a w Sulechowie zmodernizowaliśmy stadion miejski i zbudowaliśmy kryty basen.

Aktualnie w Zielonej Górze budujemy market Leroy Merlin, halę magazynowo-serwisową wraz z częścią biurowo-socjalną dla ADB. Niedaleko Zielonej Góry,
w Drzonkowie, budujemy korty tenisowe, a w Nowej Soli halę pras dla Gedia Polska.